Wojciechowski: „Strategiczny dialog” wpłynie na kształt nowej Wspólnej Polityki Rolnej

4 mies. temu 23

Organizowany przez Komisję Europejską strategiczny dialog na temat przyszłości rolnictwa, który rozpocznie się w styczniu, pomoże ustalić kurs w dyskusji na temat kształtu nowej Wspólnej Polityki Rolnej (WPR), twierdzi komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski. 

Zwracając się do interesariuszy z sektora rolno-spożywczego UE na odbywającej się 6 grudnia konferencji poświęconej perspektywom rolnictwa, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen potwierdziła, że długo oczekiwany dialog, którego propozycję przedstawiła we wrześniu w celu „obniżenia polaryzacji”, rozpocznie się w styczniu.

Mają w nim wziąć udział strony reprezentujące cały sektor rolniczy, „od małych, tradycyjnych producentów żywności organicznej po wielkich producentów pszenicy”, powiedziała. 

Von der Leyen nie podała szczegółów, jednak zaprezentowała kilka kwestii, które mają znaleźć się w centrum dyskusji. To między innymi wsparcie społeczności wiejskich i zapewnienie im sprawiedliwego standardu życia, jak również wspieranie rolnictwa ekologicznego.

Kolejne dwa cele zaproponowane przez von der Leyen to maksymalizacja wykorzystania wiedzy i nowinek technologicznych w rolnictwie oraz skuteczniejsze promowanie przyszłego europejskiego systemu żywnościowego „w konkurencyjnym świecie”. 

gleba, rolnictwo

Trzeci filar WPR

Według komisarza UE ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego konkluzje z dialogu wpłynął na debatę na temat przyszłości WPR, która rozpocznie się po czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego, kiedy mandat otrzyma nowy parlament. 

– Musimy rozmawiać na temat większego budżetu (WPR – red.) (…) 0,3 proc. PKB to za mało – ocenił Wojciechowski w rozmowie z dziennikarzami. po konferencji. Wyraził przy tym nadzieję, że dialog „będzie ważnym sygnałem dla państw członkowskich, ponieważ to one decydują o budżecie”. 

Wojciechowski stwierdził również, że rolnicza rezerwa kryzysowa – 450 mln euro przeznaczanych na wsparcie rolników w wyjątkowych sytuacjach – „okazała się niewystarczająca wobec skali problemów”, z którymi mierzy się UE. Dlatego wezwał do stworzenia „wspólnej polityki interwencyjnej”. 

– Potrzebujemy takiego instrumentu w budżecie WPR – stwierdził. Według niego mógłby on stanowić swego rodzaju „trzeci filar” WPR, przeznaczony na interwencje kryzysowe. 

Obecnie WPR składa się z dwóch głównych składników: bezpośrednich dopłat dla rolników, które wraz z nakładami związanymi z rynkiem tworzą pierwszy filar, oraz z wsparcia rozwoju obszarów wiejskich, które jest postrzegane jako drugi filar WPR. 

Wojciechowski ma nadzieję, że dialog „pomoże osiągnąć cel”, jakim jest uwzględnienie w budżecie WPR środków na interwencje kryzysowe. 

glifosat, protesty

„Nazwa robocza”

Decyzja Komisji by centralnym punktem inicjatywy było jedynie rolnictwo, została skrytykowana przez niektórych interesariuszy, którzy wezwali do bardziej inkluzywnego podejścia do „systemu żywnościowego”. 

– Musimy przyjrzeć się całemu systemowi żywnościowemu, od produkcji po konsumpcję i zaangażować również aktorów komercyjnych takich jak przetwórnie żywności czy sprzedawcy – czytamy w liście przesłanym w odpowiedzi na ogłoszenie dialogu przez organizację parasolową – koalicję ds. polityki żywnościowe UE. 

Zapytany przez dziennikarzy o to, czy rozmowy powinny być szersze, Wojciechowski zgodził się, że strategia powinna obejmować „nie tylko rolnictwo”. Jak dodał obecny nazwa dialogu jest jedynie „nazwą roboczą”. 

– Taka jest nazwa tego dialogu, ale oczywiście, nie możemy dyskutować jedynie o rolnictwie – powiedział, podkreślając, że w systemie europejskim konieczna jest „synergia”. 

Nadal uważa on jednak, że rolnictwo jest „najważniejszą częścią naszego systemu”. 

Czytaj więcej