Komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski zapowiedział zmiany w Europejskim Zielonym Ładzie. To reakcja na protesty rolników, które mają miejsce w ostatnich tygodniach w całej Europie.
W ostatnich tygodniach w całej Europie miały miejsce ogromne protesty rolników. Głównym postulatem protestujących jest powstrzymanie napływu tanich produktów rolnych z państw trzecich, głównie z Ukrainy, oraz wprowadzenie zmian w Europejskim Zielonym Ładzie. Według rolników, unijna polityka prowadzi bowiem do tego, że znacząco spada opłacalność produkcji rolnej w Europie.
Komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski zapowiedział dzisiaj (7 marca) wyjście naprzeciw postulatom rolników i zmiany w Zielonym Ładzie. Dwie główne zmiany dotyczą zgłaszanych przez rolników wątpliwości dotyczących ugorowania i środków ochrony roślin. Dotychczas w ramach Zielonego Ładu obowiązkowe było ugorowanie 4 proc. gruntów.
– Pierwsza sprawa – ugorowanie będzie dobrowolne, a nie przymusowe. Druga – to niepokojąca rolników kwestia ograniczenia środków ochrony roślin, której od początku byłem przeciwny. To też nie wejdzie w życie, zostało to wycofane z procedury legislacyjnej – zapowiedział Wojciechowski w Radiu Łódź.
– Myślę, że to, co przygotowuje Komisja Europejska powinno uspokoić rolników i te ich obawy zredukować do zera – dodał.
Wprowadzone zostaną również inne zmiany, które pozwolą zmniejszyć biurokratyzację rolnictwa, o co również apelowali rolnicy. „Inne rzeczy mają charakter bardziej techniczny, są biurokratyczne utrudnienia, które trzeba zmniejszyć. W tej chwili przygotowujemy zmiany, w przyszłym tygodniu zapewne zostaną ogłoszone”, przekazał komisarz.
Ostatnią kwestią jest napływ produktów z Ukrainy. Po wybuchu wojny KE postanowiła o zniesieniu ograniczeń w handlu z Ukrainą, co doprowadziło do masowego napływu na europejski rynek produktów rolnych ze wschodu. Ukraińscy rolnicy nie muszą spełniać restrykcyjnych reguł dotyczących produkcji rolnej, dzięki czemu ich produkty są znacznie tańsze od europejskich. Masowy napływ towarów sprawił, że rolnicy, zwłaszcza w państwach przygranicznych, mają problemy ze sprzedażą własnych produktów.
Wojciechowski zapowiedział, że tą kwestią Komisja również zamierza się zająć. Według niego przygotowywane jest rozporządzenie, które wejdzie w życie w czerwcu, i które doprowadzi do ograniczenia importu cukru, jajek i mięsa drobiowego z Ukrainy.