Supertunie to hit 2023! Są lepsze niż petunie i surfinie. Chcecie mieć kaskady kwiatów na balkonie? Poznajcie supertunie i inne nowe odmiany

3 mies. temu 1371

Petunie i surfinie zdobią nasze balkony od lat, ale warto wiedzieć, że pojawiły się ich nowe odmiany, które są jeszcze piękniejsze, a do tego bardziej wytrzymałe. Należą do nich supertunie oraz mieszanki petunii i calibrachoi, które zachwycają kaskadami kolorowych kwiatów. Sprawdźcie, co wybrać i jak je uprawiać, a wasze balkony i tarasy będą tonąć w kwiatach od wiosny do jesieni.

Spis treści

Petunie ogrodowe to ostatnio nieco mniej doceniane kwiaty. Ale trzeba wiedzieć, że mają one setki odmian i gatunków, do których należą m.in. surfinie. To petunie kaskadowe, które wytwarzają długie pędy, obsypane dużymi, kolorowymi kwiatami („zwykłe” surfinie są niższe i mają wzniesiony pokrój). To właśnie surfinie zdetronizowały surfinie i dumnie królują na balkonach i tarasach. Ale wiele wskazuje na to, że ich pozycja balkonowych liderek jest zagrożona. Bo w ostatnich latach pojawiły się nowe odmiany, które mają urodę surfinii, ale są od nich bardziej wytrzymałe, mniej kapryśne, łatwiejsze w pielęgnacji i kwitną naprawdę długo. To supertunie oraz kilka innych odmian.

Nie przegap zdjęć! Zobacz, jak wyglądają nowe odmiany petunii i surfinii

Supertunie, a właściwie Supertunia VISTA, to odmiana petunii kaskadowych (Petunia x hybrida pendula), ich nazwa pochodzi od super surfinia. Mają przewieszające się pędy, które mogą dorastać do 1 metra długości, a jednocześnie ich pokrój jest dość zwarty. Wytwarzają mnóstwo kwiatów, więcej niż zwykłe surfinie, choć mogą one być nieco drobniejsze, ale w ich masie, trudno zauważyć różnicę. Ich kolejną zaletą jest to, że są bardziej wytrzymałe na warunki, w szczególności deszcz, który często niszczy surfinie. Po opadach supertunie dochodzą do formy znacznie szybciej. Zakwitają wcześniej i wytwarzają kwiaty aż do przymrozków. Ważną zaletą jest też to, że są to rośliny samooczyszczające – czyli ich kwiaty same opadają, gdy przekwitną (nie trzeba ich skubać jak surfinii, natomiast liczmy się z tym, że „śmiecą” i to chyba ich jedyny minus ). Trzeba jednak wiedzieć, że nie zawiązują one nasion.

Pelargonie na balkony i parapety. Radzimy, jakie pelargonie wybrać i jak o nie dbać

Supertunie VISTA mają kwiaty o różnych kolorach. Do najbardziej popularnych należą:

Czytaj więcej