Zmiany w sanatorium NFZ. Koniec archaicznych skierowań do uzdrowiska

1 lat temu 48
Ministerstwo Zdrowia oraz Centrum e-Zdrowia prowadzi zaawansowane prace nad uruchomieniem elektronicznych skierowań na leczenie uzdrowiskowe Obecnie elektroniczne skierowania wystawiane są do szpitala, do lekarza specjalisty, na zabieg (np. szczepienie przeciw COVID-19) lub badanie. Obowiązują w zasadzie na wszystkie świadczenia poza trzema wyjątkami Tradycyjne, papierowe skierowanie wystawiane jest na programy lekowe, leczenie psychiatryczne oraz właśnie na leczenie w uzdrowisku lub sanatorium Wprowadzenie e-skierowań do sanatorium na NFZ znacząco ułatwi zapisywanie się na leczenie do uzdrowiska i uprości skomplikowane procedury To jednak nie koniec zmian planowanych w zasadach kierowania do sanatorium. - Niedługo wejdzie w życie reforma, która da pacjentowi możliwość samodzielnego decydowania, gdzie chce wyjechać na leczenie i rehabilitację - zapowiedział minister zdrowia

Zmiany w sanatorium NFZ. Koniec archaicznych skierowań do uzdrowiska

Ministerstwo Zdrowia oraz Centrum e-Zdrowia prowadzi zaawansowane prace nad uruchomieniem elektronicznych skierowań na leczenie uzdrowiskowe. O nowym rozwiązaniu była mowa m.in. na ostatniej konferencji Centrum e-Zdrowia, o rozwiązaniu mówił także szef CeZ Paweł Kikosicki podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu. 

Dodajmy, że obecnie większość skierowań do lekarza, szpitala i na badania wystawiana jest w formie elektronicznej. Są trzy wyjątki od tej reguły.

Skierowanie w postaci papierowej wystawiane są na:

leczenie w uzdrowisku lub sanatorium programy lekowe leczenie psychiatryczne.

Wdrożenie e-skierowania do sanatorium NFZ będzie rewolucją dla pacjentów. Funkcjonujący system nie dość, że przestarzały, to jest również dość skomplikowany i wymagający dla pacjentów. 

Skierowanie do uzdrowiska na NFZ. Obowiązujące zasady:

Skierowanie na leczenie uzdrowiskowe wystawia lekarz ubezpieczenia zdrowotnego, biorąc pod uwagę  aktualny stan zdrowia, brak wskazań lub istniejące przeciwwskazania oraz wpływ leczenia uzdrowiskowego na stan zdrowia Prawidłowo i czytelnie wypełnione skierowanie, przesyłane jest przez lekarza lub przez pacjenta do oddziału wojewódzkiego NFZ, na terenie którego aktualnie zamieszkujesz, w terminie 30 dni od daty wystawienia (inaczej skierowanie utraci ważność) Po zarejestrowaniu w oddziale NFZ, skierowanie jest sprawdzane przez zatrudnionego w Funduszu lekarza specjalistę w dziedzinie balneoklimatologii i medycyny fizykalnej lub rehabilitacji medycznej, który ocenia jego celowość i wskazuje rodzaj oraz miejsce leczenia uzdrowiskowego. Jeżeli specjalista stwierdzi przeciwwskazania lub brak wskazań do leczenia - nie potwierdza skierowania. Zwracane jest ono wtedy lekarzowi, który je wystawił, a pacjent powinien otrzymać pisemną informację o tym fakcie. Decyzja jest ostateczna i nie przysługuje od niej odwołanie. Jeżeli zostanie ustalony termin leczenia, oddział wojewódzki NFZ doręcza papierowe potwierdzone skierowanie nie później niż 14 (czternaście) dni przed datą rozpoczęcia leczenia

Sanatorium NFZ. W 2022 roku zmieniły się opłaty za leczenie uzdrowiskowe

Dodajmy, że wprowadzenie e-skierowań do sanatorium, to niejedyna zmiana dotycząca leczenia uzdrowiskowego.

W maju 2022 roku zmieniły się opłaty za zakwaterowanie i wyżywienie w uzdrowisku.

Opłaty za sanatorium NFZ. Nowe stawki wynoszą (w zł za dzień):

pokój jednoosobowy z pełnym węzłem higieniczno-sanitarnym (32,6 - od 1 października do 30 kwietnia/40,9 - od 1 maja do 30 września); pokój jednoosobowy w studiu (26,1/37,4); pokój jednoosobowy bez pełnego węzła higieniczno-sanitarnego (24,9/33,2); pokój dwuosobowy z pełnym węzłem higieniczno-sanitarnym (19,5/27,3); pokój dwuosobowy w studiu (16,5/24,9); pokój dwuosobowy bez pełnego węzła higieniczno-sanitarnego (14,2/19,5); pokój wieloosobowy z pełnym węzłem higieniczno-sanitarnym (12,5/14,8); pokój wieloosobowy w studiu (11,9/13,6); pokój wieloosobowy bez pełnego węzła higieniczno-sanitarnego (10,6/11,9)

Pacjent a nie lekarz wybierze sanatorium na NFZ

W planach są też kolejne zmiany. O szczegółach mówił minister zdrowia Adam Niedzielski w rozmowie z dziennikiem "Fakt" 18 lipca.

Zapytany wprost, kiedy znikną kolejki do sanatoriów, odpowiedział:

- Zmiany w ochronie zdrowia to proces, a nie jednorazowe strzały. Tak jak reformujemy Podstawową Opiekę Zdrowotną, tak reformujemy leczenie sanatoryjne. Niedługo wejdzie w życie reforma, która da pacjentowi możliwość samodzielnego decydowania, gdzie chce wyjechać na leczenie i rehabilitację - zapowiedział szef resortu zdrowia.

Zmiana będzie zasadnicza, bo już nie lekarz będzie wybierał za chorego miejsce do którego ma jechać na leczenie uzdrowiskowe. Decyzję podejmie sam zainteresowany. 

- Pacjent będzie miał do dyspozycji listę sanatoriów z ich pełnym opisem oraz czasem oczekiwania i to pacjent zdecyduje, dokąd chce jechać i tym samym ile może czekać - wytłumaczył minister. 
Wskazał, że reforma ma upłynnić ruch i ograniczyć kolejki na leczenie uzdrowiskowe. 

- Ale przecież od razu na trzy-cztery ich nie zlikwiduje. Na pewno jednak pacjenci odczują tę zmianę. Wszystkie zmiany, które ostatnio wprowadzamy, koncentrują się na pacjencie i tym by był lepiej obsługiwany - podkreślił Adam Niedzielski.

Z reformą - jak zapowiadał we wcześniejszych wywiadach szef resortu zdrowia - wiąże się konieczność stworzenia odpowiedniego systemu teleinformatycznego. Jeśli przepisy zostaną znowelizowane, pacjent nie będzie musiał już dostarczać skierowana od lekarza do Narodowego Funduszu Zdrowia (obecnie ma na to 30 dni), a jedynie otrzyma kod, którym będzie mógł zarejestrować swój pobyt w określonym ośrodku.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.

Dowiedz się więcej na temat:

Czytaj więcej