Zastosowanie czyli 12 wskazówek jak wytrwać podczas postu.
Cytat: "W dzisiejszych czasach Niejedzenie jest ważniejsze dla zdrowia niż jedzenie."
Na przykład 16 godzin bez jedzenia i stałego pokarmu ? to dość długo ? ale nie jest to niemożliwe!
Bądź przygotowany i wyznaczaj sobie cele.
Zaplanuj, co będziesz jadł w ciągu tygodnia, np. w biurze. Jeśli nie masz możliwości korzystania ze zdrowych posiłków na stołówce, gotuj w domu. Dzięki temu unikniesz chodzenia do piekarni lub baru z przekąskami. Stale przypominaj sobie o tym, dlaczego zacząłeś stosować przerywany post. Niektórym pomaga spisywanie wszystkiego, co jedzą. I wreszcie to, co może zmotywować Cię najbardziej: Udało Ci się to, co zaplanowałeś? Nagradzaj się kolacją w ulubionej restauracji, wypadem za miasto lub wyjściem na zakupy.
Nie daj się zwieść zapachom.
Apetyt pobudzają często zapachy czegoś smacznego. Możesz temu przeciwdziałać, niwelując te zapachy innymi. W domu można na przykład zapalić świecę zapachową lub ustawić kominek z olejkami eterycznymi – zmniejszy to apetyt na jedzenie i jednocześnie zapewni przyjemną atmosferę.
Zrezygnuj z przekąsek i fast foodu.
Zasadniczo staraj się unikać przekąsek między posiłkami i żywności typu fast food. Zamiast tego skoncentruj się na dwóch lub trzech odżywczych posiłkach w ciągu dnia. Post przerywany nie jest przyzwoleniem na stosowanie niezdrowej diety. Wzrost poziomu insuliny powodują przede wszystkim słodycze. A to z kolei sprawia, że czujesz głód.
Unikaj stresu.
W sytuacjach stresowych organizm wytwarza hormon zwany kortyzolem. Powoduje on wzrost poziomu cukru we krwi i spowalnia spalanie tłuszczu. Jego działanie mogą kompensować ćwiczenia obejmujące progresywne rozluźnianie mięśni lub joga.
Wysypiaj się.
A skoro mowa o zmęczeniu: Im bardziej jesteś zmęczony, tym większy odczuwasz głód. Wraz ze wzrostem zapotrzebowania organizmu na energię, wrasta uczucie głodu.
Ruch tak, ale umiarkowany.
Nie oczekuj, że Twój organizm będzie maksymalnie wydajny. Ćwiczenia fizyczne mają pozytywny wpływ na nasze samopoczucie, ale nie należy z nimi przesadzać, jeśli czujemy się zmęczeni.
Dużo wody w ciągu dnia. Pij, pij i jeszcze raz pij.
Woda lub niesłodzone herbaty ziołowe np. imbirowa są łagodne dla żołądka i pomogą Ci, gdy poczujesz głód.
Poznaj swój biorytm i znajdź własną metodę.
Jeśli rano i tak nie jesteś głodny i często rezygnujesz ze śniadania, metoda 16:8 jest prawdopodobnie właśnie Ciebie. Jeśli łatwiej jest Ci nie jeść nic przez cały dzień, zastanów się, czy metoda 5:2 nie jest dla Ciebie bardziej odpowiednia.
Cierpliwość
To całkiem normalne, że przyzwyczajenie się do dłuższych przerw w jedzeniu może trwać od dwóch do trzech tygodni.
Afirmacja
Słuchaj, czytaj, wypowiadaj dożo afirmacji, cytatów pozytywnych na swój temat. Dużo takich afirmacji znajdziesz np. w Biblii. przykład:
- "Czuję, jak moje ciało dziękuje mi za dbanie o nie"
- "Moja kondycja fizyczna poprawia się z każdym dniem"
- "Każdy ruch, który wykonuję, przynosi korzyści mojemu zdrowiu"
- "Dbam o swoje ciało i zdrowie poprzez zdrową dietę i regularne spacery"
- "Moje ciało jest silne, zdrowe i pełne energii"
Post. to 12 wskazówek, dzięki którym wytrwasz.