Zmiany w receptach. Lekarz będzie miał większą wiedzę

2 lat temu 71
Ministerstwo Zdrowia przekazało do konsultacji publicznych dokument pt. "Program rozwoju e-zdrowia w Polsce na lata 2022 – 2027". Ewentualne uwagi można kierować do resortu za pośrednictwem specjalnego formularza do 12 września 2022 roku Uwagi można składać do 12 września, a oficjalna prezentacja ma nastąpić 5 września W dokumencie opisano plany rozwoju e-zdrowia w Polsce. Wśród rozwiązań jest m.in. usługa do weryfikacji interakcji i alergii - Kiedy pacjent dostanie receptę, system będzie weryfikować, czy przepisane leki nie wchodzą w interakcje z innymi lekami. Wyśle alerty pracownikom medycznym, w tym farmaceutom, którzy wydają leki lub udzielają świadczeń farmaceutycznych - czytamy  Ponadto resort zdrowia planuje rozszerzać dostęp do danych
o dostępności leków - Obecne rozwiązania wspierające gospodarkę lekami zostaną rozszerzone. Będą mogły monitorować dostępność produktów leczniczych i wyrobów medycznych w czasie rzeczywistym. Informacje te będą dostępne dla lekarza wystawiającego receptę, a także dla pacjenta w zawężeniu do obszaru geograficznego

Ministerstwo Zdrowia szykuje rozwój e-zdrowia w Polsce

Pod koniec sierpnia Ministerstwo Zdrowia udostępniło na swojej stronie internetowej  „Program rozwoju e-zdrowia w Polsce na lata 2022-2027”. Uwagi do dokumentu można składać w ramach konsultacji publicznych do 12 września. 

Program to zapowiedź nowości w e-zdrowiu. Wśród planowanych rozwiązań są między innymi:

System wykrywający interakcje i alergie

System udostępni centralną usługę weryfikacji interakcji i alergii na leki, w tym z uwzględnieniem leków podawanych podczas hospitalizacji. Systemy szpitalne przekażą do Platformy P1 listy leków przyjmowanych przez pacjentów podczas hospitalizacji

- Kiedy pacjent dostanie receptę, system będzie weryfikować, czy przepisane leki nie wchodzą w interakcje z innymi lekami. Wyśle alerty pracownikom medycznym, w tym farmaceutom, którzy wydają leki lub udzielają świadczeń farmaceutycznych - czytamy w dokumencie. 

System Opieki Koordynowanej

Kolejnym systemem wspierającym przepływ informacji będzie system obsługujący opiekę koordynowaną. W ramach systemu powstaną trzy generyczne modele: jeden dla POZ, drugi dla AOS, trzeci dla osób po hospitalizacji i powyżej 65 roku życia, a także ewentualne inne wskazane przez departamenty merytoryczne Ministerstwa Zdrowia. System zdefiniuje plany leczenia oraz będzie monitorować jego realizację na podstawie zdarzeń medycznych, wykupionych leków, odczytów z urządzeń mobilnych. Wyśle alerty koordynatorom, jeśli plan nie zostanie zrealizowany, lub trzeba będzie go zmienić w efekcie wyników dotychczasowych zdarzeń

Predykcja zdrowia pacjenta

Dane do opracowania modeli predykcji zdrowia pacjenta będą
pochodziły z różnych źródeł: z urządzeń pomiaru medycznego lub pomiaru związanego z trybem życia, z dokumentacji medycznej wytworzonej w postaci elektronicznej (EDM, w tym wyników badań laboratoryjnych, obrazowych, e-recept, e-skierowań), z ZM i informacji z Patient Summary. Sztuczna inteligencja zanalizuje dane, aby wyszukać prawdopodobieństwo zmian chorobowych. W wyniku analizy powstanie raport, a personel medyczny zostanie poinformowany o zmianach w stanie zdrowia pacjenta.

- Pozwoli to lekarzowi określić styl życia pacjenta, ryzykowne zachowania, które mogą negatywnie wpłynąć na zdrowie, co umożliwi podjęcie działań prewencyjnych lub leczniczych. Personel medyczny uzyska wsparcie podczas diagnostyki i monitorowania potencjalnych zagrożeń. Modele sztucznej inteligencji zanalizują dokumentację badań laboratoryjnych oraz badań obrazowych i znajdą np. zmiany nowotworowe, wskazania w kierunku badania cukrzycy – czytamy w dokumencie.

I dalej: "personel medyczny dostanie informacje o zmianach w stanie zdrowia pacjenta, aby pomóc w decyzji o dodatkowych badaniach, rozpoczęciu/zmianie leczenia czy rehabilitacji pacjenta. Personel będzie mógł również uzyskać raport zagrożeń zdiagnozowanych przez modele sztucznej inteligencji oraz potrzebę zweryfikowania stanu zdrowia pacjenta wraz z sugestiami. Połączenie zbieranych danych z danymi genomowymi pozwoli rozwijać medycynę spersonalizowaną".

Lekarz wypisując receptę sprawdzi dostępność leku

Dostęp do danych o dostępności leków

- Obecne rozwiązania wspierające gospodarkę lekami zostaną rozszerzone.
Będą mogły monitorować dostępność produktów leczniczych i wyrobów
medycznych w czasie rzeczywistym. Informacje te będą dostępne dla
lekarza wystawiającego receptę, a także dla pacjenta w zawężeniu do
obszaru geograficznego - wskazano.

Budowa platformy przedmiotowych rejestrów medycznych

Powstanie centralna platforma przedmiotowych rejestrów medycznych.
Dane do rejestrów będą pozyskiwane z ZM P1 oraz elektronicznego rekordu pacjenta. Powołaniu nowego rejestru musi towarzyszyć utworzenie stosownych struktur danych przez Centrum Kompetencyjne ds. Danych Medycznych.

Pełna treść dokumentu jest dostępna na stronie Ministerstwa Zdrowia

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.

Dowiedz się więcej na temat:

Czytaj więcej
Radio Game On-line