Zmiany w orzekaniu o niepełnosprawności. Uchylony paragraf "covidowy"

2 lat temu 84
Podstawą prawną wspomnianego rozporządzenia MRiPS jest ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz o zatrudnianiu osób niepełnosprawnych Zgodnie z nowym rozporządzeniem uchyla się jeden z paragrafów rozporządzenia z dnia 26 marca 2020 roku W uzasadnieniu czytamy, że w związku z wygasaniem epidemii COVID-19, minimalnym ryzykiem zagrożenia rozprzestrzeniania się wirusa, oraz powrotem pracowników urzędów do pracy stacjonarnej,  niezasadnym jest dalsze utrzymywanie § 2 rozporządzenia zmieniającego w mocy

Ważne zmiany w rozporządzeniu MRiPS

W Rządowym Centrum Legislacji udostępniono projekt rozporządzenia o zmianie rozporządzenia o zmieniającego rozporządzenie w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności.

Najważniejsze wprowadzone zmiany:

W rozporządzeniu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 26 marca 2020 roku zmieniającym rozporządzenie w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności (Dz. U. poz. 534) uchyla się § 2, § 2. Do spraw wszczętych i niezakończonych dotyczących wniosków o wydanie orzeczeń o:

a. niepełnosprawności osób, które nie ukończyły 16. roku życia,
b. stopniu niepełnosprawności osób, które ukończyły 16. rok życia,
c. wskazaniach do ulg i uprawnień
– złożonych przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia stosuje się przepisy dotychczasowe.

Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 45 dni od dnia ogłoszenia.

Uzasadnienie wprowadzonych zmian w rozporządzeniu

Jak czytamy w uzasadnieniu przytaczanego rozporządzenia, uchyla się przepis § 2 rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 26 marca 2020 roku zmieniającego rozporządzenie w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności.

- Przepis uwzględniał niemożność zapewnienia odpowiedniej obsady członków zespołów do spraw orzekania o niepełnosprawności związaną z zagrożeniem dla zdrowia wynikającym z możliwości zakażenia wirusem COVID-19. […] W założeniu uregulowanie to miało na celu zabezpieczenie praw osób niepełnosprawnych m.in. w sytuacji, gdy nie było możliwe zebranie zespołu orzekającego w terminie, czy zgromadzenie wymaganej dokumentacji medycznej z powodu trudności z dostępem do specjalistów – czytamy.

Ze względu na wygasanie epidemii, a także powrotem pracowników urzędów do pracy stacjonarnej, niezasadnym jest dalsze utrzymywanie wspomnianego przepisu.

- Mając na uwadze sposób organizacji posiedzeń składów orzekających w zespołach do spraw orzekania o niepełnosprawności, w szczególności regulacje dotyczące trybu postępowania orzeczniczego zakładającego m.in. wcześniejsze zawiadomienie osoby orzekanej o wyznaczonym terminie posiedzenia składu orzekającego, w tym konieczność zaplanowania posiedzeń składów orzekających z udziałem poszczególnych specjalistów (lekarzy, psychologów, pedagogów, doradców zawodowych, pracowników socjalnych) odpowiednio wcześniej, proponuje się 45 dniowe vacatio legis, czyli wejście w życie rozporządzenia po upływie 45 dni od dnia ogłoszenia rozporządzenia – dodano.

Co także ważne, wydanie orzeczenia bez osobistego badania będzie dopuszczalne zgodnie z przepisami obowiązującymi przed stanem pandemii i stanem zagrożenia epidemicznego – w przypadkach, lekarz przewodniczący składu orzekającego uzna posiadaną dokumentację medyczną za wystarczającą do wydania oceny stanu zdrowia.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.

Dowiedz się więcej na temat:

Czytaj więcej
Radio Game On-line