Autor: oprac. KM • Źródło: KZZ PMLD/Rynek Zdrowia • 29 czerwca 2022 13:00
Prezydent podpisał ustawę o podwyżkach w ochronie zdrowia. I choć formalnie nowe stawki mają wejść od 1 lipca, Krajowy Związek Zawodowy Pracowników Medycznych Laboratoriów Diagnostycznych już otrzymuje doniesienia o nieprawidłowościach w realizacji podwyżek.
Podwyżki od lipca, a nieprawidłowości – już teraz
- Lipcowe podwyżki wynagrodzeń stają się faktem! - ogłasza Krajowy Związek Zawodowy Pracowników Medycznych Laboratoriów Diagnostycznych. Przestrzega jednak wszystkich bezpośrednio zainteresowanych, aby teraz "przede wszystkim pilnowali porozumień z dyrekcją/zarządzeń dyrektorów" placówek, w których pracują. Objęci ustawowymi podwyżkami mają pilnować tego, by "współczynniki dla poszczególnych grup zawodowych odpowiadały tym zamieszczonym w tabeli stanowiącej załącznik do ustawy".
- Jako że mamy już pierwsze sygnały o nieprawidłowościach w realizacji podwyżek, przypominamy, że zawsze możecie nie podpisywać porozumień i/lub nowych aneksów do umów oraz zgłosić wszelkie skargi do PIP, Ministerstwa Zdrowia i organów założycielskich Waszych szpitali i laboratoriów - sugeruje KZZ PMLD.
Związek przypomina ponadto, że kwota bazowa stanowiąca mnożnik na rok 2022 wynosi 5 662,53 złotych. - Jest to podana przez GUS wysokość przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce w 2021 roku - dodaje związek.
Krajowy Związek Zawodowy Pracowników Medycznych Laboratoriów Diagnostycznych (KZZPMLD) to istniejący od 2008 roku związek zawodowy zrzeszający: diagnostów laboratoryjnych, techników analityki medycznej, sekretarki medyczne, pomoce laboratoryjne i inne osoby zatrudnione w medycznych laboratoriach diagnostycznych, a także osoby, które przeszły na emeryturę, rentę lub stały się bezrobotnymi w rozumieniu przepisów o zatrudnieniu.
Współczynniki pracy. Nowe stawki minimalnych wynagrodzeń od 1 lipca
Krajowy Związek Zawodowy Pracowników Medycznych Laboratoriów Diagnostycznych przypomina na koniec współczynniki wynagrodzeń dla poszczególnych grup zawodowych. Są to, z podziałem na grupy zawodowe według kwalifikacji wymaganych na zajmowanym stanowisku:
lekarz albo lekarz dentysta ze specjalizacją – 1,45; farmaceuta, fizjoterapeuta, diagnosta laboratoryjny, psycholog kliniczny, inny pracownik wykonujący zawód medyczny inny niż określony w odpowiednich pozycjach ustawy, z wymaganym wyższym wykształceniem na poziomie magisterskim i specjalizacją, pielęgniarka z tytułem zawodowym magister pielęgniarstwa albo położna z tytułem magister położnictwa z wymaganą specjalizacją w dziedzinie pielęgniarstwa lub w dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia – 1,29; lekarz albo lekarz dentysta, bez specjalizacji – 1,19; stażysta – 0,95; farmaceuta, fizjoterapeuta, diagnosta laboratoryjny, pielęgniarka, położna, technik elektroradiolog, psycholog, inny pracownik wykonujący zawód medyczny inny niż określony w odpowiednich pozycjach ustawy, z wymaganym wyższym wykształceniem na poziomie magisterskim; pielęgniarka, położna z wymaganym wyższym wykształceniem (studia I stopnia) i specjalizacją, albo pielęgniarka, położna ze średnim wykształceniem i specjalizacją – 1,02; fizjoterapeuta, pielęgniarka, położna, ratownik medyczny, technik elektroradiolog, inny pracownik wykonujący zawód medyczny inny niż określony w odpowiednich pozycjach ustawy, z wymaganym wyższym wykształceniem na poziomie studiów I stopnia; fizjoterapeuta, ratownik medyczny, technik analityki medycznej, technik elektroradiolog z wymaganym średnim wykształceniem albo pielęgniarka albo położna z wymaganym średnim wykształceniem, która nie posiada tytułu specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia – 0,94; inny pracownik wykonujący zawód medyczny inny niż określony w odpowiednich pozycjach ustawy, z wymaganym średnim wykształceniem oraz opiekun medyczny – 0,86; pracownik działalności podstawowej, inny niż pracownik wykonujący zawód medyczny z wymaganym wykształceniem wyższym – 1; pracownik działalności podstawowej, inny niż pracownik wykonujący zawódmedyczny z wymaganym wykształceniem średnim – 0,78; pracownik działalności podstawowej, inny niż pracownik wykonujący zawód medyczny z wymaganym wykształceniem poniżej średniego – 0,65.
Dowiedz się więcej na temat: