Wybieramy najlepsze start-upy w medycynie. Głosowanie do 23 lutego

1 lat temu 63
Konkurs Start-Up-Med 2023 to wydarzenie towarzyszące VIII Kongresowi Wyzwań Zdrowotnych (Health Challenges Congress — HCC 2023), który odbędzie się 9-10 marca 2023 r. w Katowicach Internetowe głosowanie w Start-Up-Med będzie trwało do 23 lutego (do północy). Czytelnicy portalu rynekzdrowia.pl mogą oddać swój głos na ich zdaniem najbardziej interesujące projekty. Ten, który otrzyma największą liczbę głosów, nie tylko zwycięży w czytelniczym plebiscycie, ale zostanie także zaprezentowany na specjalnej sesji w czasie Kongresu Wyzwań Zdrowotnych W tym roku na konkurs napłynęła rekordowa liczba zgłoszeń — ponad 70 projektów. Dotyczą one m.in. narzędzi informatycznych z wykorzystaniem AI, nowoczesnych leków czy innowacyjnej diagnostyki. W kategorii ośrodek medyczny/naukowy wiodą prym trzy projekty, które zebrały niemal 6 tys. głosów. Ostra rywalizacja trwa również w kategorii Start-Up, gdzie niektóre projekty zebrały znacznie ponad tysiąc głosów naszych Czytelników Ostateczne wyniki konkursu — zarówno w plebiscycie Czytelników, jak i laureatów obu kategorii wyłonionych przez Jury Konkursu — poznamy 9 marca w trakcie VIII Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach

Ubiegłoroczni laureaci to projekty Amulet i propozycja Human Biome Institute. Kto zwycięży w tym roku?

W ubiegłym roku firma Human Biome Institute w konkursie Start-Up-Med zdobyła najwyższe uznanie w kategorii Start-Up ze swoim projektem, którego celem było stworzenie specjalistycznego preparatu bakterii jelitowych, (mikrobioty jelitowej) w postaci zawiesiny oraz kapsułek, do zwalczania zakażeń bakterią Clostridioides difficile, powodującej m.in. ciężkie zakażenie jelita grubego. O projekcie, na jakim jest etapie rozwoju, pisaliśmy na naszych łamach niedawno.

W kategorii ośrodek medyczny/naukowy w ubiegłym triumfował projekt AMULET - model teleopieki ambulatoryjnej nad chorymi z niewydolnością serca z elementami telemonitoringu domowego, który opracowało konsorcjum kierowane przez Wojskowy Instytut Medyczny w Warszawie.

AMULET to nowatorskie rozwiązanie pod względem organizacyjnym, wprowadzające nowy model teleopieki, mający zastosowanie w stacjonarnej opiece ambulatoryjnej i zdalnej opiece domowej. Pod kątem diagnostycznym wprowadza szczegółową ocenę pacjentów z wykorzystaniem metod bioimpedancyjnych. Wykorzystuje wielofunkcyjną platformę telemedyczną urządzenie domowe ocenia uwodnienie klatki piersiowej i inne parametry hemodynamiczne.

Badania potwierdziły, że zaproponowany w projekcie nowy model opieki telemedycznej zmniejsza ryzyko pierwszej nieplanowej hospitalizacji z powodu zaostrzenia niewydolności serca w obserwacji 12-miesięcznej o 38 proc., a wszystkich nieplanowych hospitalizacji o 36 proc.

Zapytaliśmy prof. Pawła Krzesińskiego z Wojskowego Instytutu Medycznego, kierownika projektu AMULET czy zwycięstwo w konkursie Start-Up-Med pomogło w rozwijaniu tego projektu?

- W mojej ocenie zwycięstwo w konkursie Start-Up-Med., który towarzyszy Kongresowi Wyzwań Zdrowotnych, jest cenne dla promowania takich projektów i rozwiązań, jak nasze. Zawsze się tym chwaliliśmy przy okazji prezentowania naszego projektu na różnych forach, kongresach i pokazujemy to naszym potencjalnym inwestorom - mówi prof. Krzesiński.

- W środowisku medycznym wyniki naszych prac mają ich pozytywny odbiór, ale żeby wdrożyć te rozwiązania, potrzebny jest ktoś, kto będzie go w stanie prezentować jako produkt rynkowy. Konkurs Start-Up-Med był naszym oknem na świat w kontekście możliwości pokazania się tym, którzy takie pomysły komercjalizują. To było dobre doświadczenie i bardzo pozytywne dla naszego projektu – dodaje.

Spersonalizowane akcesoria do radioterapii, platforma do nieinwazyjnej diagnostyki choroby wieńcowej

Dzisiaj przedstawiamy po raz kolejny kilka z ponad 70 projektów, które zostały zgłoszone do tegorocznego Konkursu Start-Up-Med. Znalazły się wśród nich niezwykle interesujące rozwiązania. Zapraszamy do interentowego głosowania na Waszym zdaniem, najlepsze, najbardziej innowacyjne spośród nich.

GRYDSEN: narzędzie terapeutyczne z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości, przeciwdziałające postępom zaburzeń otępiennych seniorów – Gryden

Spółka GRYDSEN zgłosiła do Konkursu innowacyjne, o naukowo potwierdzonej skuteczności, narzędzie terapeutyczne z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości, przeciwdziałające postępom zaburzeń otępiennych seniorów (np. choroby Alzheimera).

Procesu starzenia się nie można zatrzymać i odwrócić, jednak da się go spowolnić przy wykorzystaniu odpowiednich technik diagnostycznych i terapeutycznych. Efektem terapii jest utrzymywanie osób w podeszłym wieku w dobrej kondycji fizycznej i poznawczej, co przekłada się na ich samodzielność i utrzymanie wysokiego poziomu dobrostanu psychicznego. Zaproponowane narzędzie - Gryden - zostało opracowane w konsorcjum z Politechniką Łódzką.

W toku badań produktu (na pacjentach, pod nadzorem Komisji Bioetycznej Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika) okazało się, że terapia narzędziem Gryden była od 20 do 50 proc. skuteczniejsza od konwencjonalnej terapii psychologicznej dla osób starszych. Dodatkowo korzystanie z nowoczesnej technologii VR przeciwdziała wykluczeniu cyfrowemu seniorów.

Poziom innowacyjności na skalę światową narzędzia terapeutycznego spółki GRYDSEN wynika z połączenia funkcji poznawczych i funkcji motorycznych w ramach ćwiczeń stymulacyjnych z elementami wirtualnej rzeczywistości.

Hemolens Diagnostics: platforma do nieinwazyjnej diagnostyki choroby wieńcowej

Projekt Hemolens Diagnostics to technologia do nieinwazyjnej diagnostyki choroby wieńcowej, która pozwala na wykrycie istotnych zwężeń w naczyniach wieńcowych. Metoda wykorzystuje techniki obliczeniowej mechaniki płynów oraz cyfrowej obróbki obrazu do stworzenia trójwymiarowego wirtualnego bliźniaka serca na bazie dwuwymiarowych obrazów z tomografii komputerowej naczyń wieńcowych.

Jak informują autorzy projektu, aktualnie uzyskanie wielu informacji wymaga przeprowadzenia szeregu procedur diagnostycznych, z których część jest wysoce inwazyjna i wymaga hospitalizacji (tj. próba dobutaminowa, ocena perfuzji, inwazyjna koronarografia ewentualnie z oceną cząstkowej rezerwy przepływu z zastosowaniem cewnika - FFR). Równocześnie, diagnostyka inwazyjna, mimo iż uznawana za "złoty standard", nie zawsze jest możliwa do przeprowadzenia u części pacjentów z powodu przeciwwskazań podyktowanych współistniejącymi schorzeniami.

Platforma firmy Hemolens może pomóc lekarzom kardiologom określić, czy konkretny pacjent cierpi na chorobę wieńcową przed poddaniem go inwazyjnym, kosztownym, obarczonym znacznym ryzykiem badaniom, jak np.: koronarografia, których w wielu przypadkach można uniknąć.

Klub Aktywnych: platforma do ćwiczeń online dla osób 60+

Spółka Klub Aktywnych zgłosiła do konkursu platformę do ćwiczeń online dla osób 60+. "Nasze treningi są dobierane odpowiednio do trybu życia i przebytych chorób każdego seniora. Budujemy algorytm, który wesprze automatyzację tych działań i przyczyni się do jeszcze większej profilaktyki wśród seniorów, w szczególności profilaktyki chorób kardiologicznych i w obszarze odczuwanego bólu" - czytamy w zgłoszeniu.

Platforma jest stosowana przez osoby indywidualne. Z proponowanych tam treningów skorzystało już ponad 1300 osób. Obecnie razem z Akademią Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku prowadzone są badania nad algorytmem, który dobiera ćwiczenia do indywidualnej sytuacji seniora ze względu za jego tryb życia i przebyte choroby.

Algorytm dobierania treningów dla osób 60+ w zależności od trybu życia i przebytych chorób gwarantuje dostosowanie ćwiczeń do indywidualnych potrzeb, wspierając szybszy powrót do zdrowia osób chorych, propaguje profilaktykę zapobiegającą chorobom.

NABIO Medical Technologies: kompleksowe rozwiązanie produkcji spersonalizowanych akcesoriów do radioterapii - „ekosystem” technologiczny HydRe

W ramach zgłoszonego projektu opracowywane są kompleksowe rozwiązania produkcji spersonalizowanych akcesoriów do radioterapii, które zwiększają efektywność leczenia oraz pozwalają zmniejszyć skutki uboczne, odczuwalne przez pacjenta. Produkty nakierowane są na maksymalizację precyzji terapii przy jednoczesnej prostocie użytkowania przez pracowników szpitala.

Zaprojektowany „ekosystem” technologiczny HydRe zawiera wszystkie elementy potrzebne do wytworzenia akcesoriów radioterapeutycznych, dostosowanych do potrzeb konkretnego pacjenta: od oprogramowania, przez innowacyjne urządzenia, aż po gotowe protokoły dedykowane jednostkom medycznym. Rozwiązanie odpowiada na wszystkie potrzeby rynku oraz rozwiązuje problemy, wynikające z charakterystyki fizycznej procesu radioterapii oraz różnorodności anatomicznej leczonych obszarów.

Autorzy projektu skupiają się na doborze odpowiednich materiałów, które nie tylko nie będą negatywnie wpływać na skórę pacjenta, ale również złagodzą możliwe reakcje popromienne, będące skutkiem ubocznym leczenia.

Kongres Wyzwań Zdrowotnych, Start-Up-Med, Zdrowy Samorząd, Kobieta Rynku Zdrowia

VIII Kongresowi Wyzwań Zdrowotnych, który odbędzie się w tym roku w dniach 9 i 10 marca w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, towarzyszyć będzie wiele innych interesujących wydarzeń. Poznamy wyniki: Start-Up-Med 2023, Konkursu Zdrowy Samorząd 2023 oraz plebiscytu Kobieta Rynku Zdrowia.

Odbywający się już po raz ósmy Kongres Wyzwań Zdrowotnych od lat jest uznanym i cenionym miejscem wymiany opinii na temat medycyny i systemu opieki zdrowotnej. W ubiegłorocznej edycji wzięło w nim udział ponad 2,5 tys. znamienitych postaci polskiej medycyny, reprezentujących środowiska naukowe, szpitale, a także lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej.

To forum, na którym ścierają się zarówno w czasie paneli dyskusyjnych, jak i w kuluarach, różne poglądy i punkty widzenia.

W tym roku Kongres Wyzwań Zdrowotnych będzie się toczył wokół sześciu ścieżek tematycznych:

Człowiek - medyk w centrum systemu ochrony zdrowia Rynek farmaceutyczny E-Zdrowie i nowe technologie Zarządzanie i organizacja systemu Diagnostyka Pacjenci: jak im pomóc?

Więcej informacji dotyczących HCC 2023 oraz agendę tego wydarzenia można znaleźć na stronie internetowej: www.hccongress.pl

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.

Dowiedz się więcej na temat:

Czytaj więcej
Radio Game On-line