NFZ wprowadza ważne zmiany w przychodniach POZ
14 grudnia na stronach Narodowego Funduszu Zdrowia opublikowano nowelizację zarządzenia w sprawie warunków zawarcia i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju podstawowa opieka zdrowotna (POZ).
- Zmiany wprowadzone zarządzeniem wynikają z przeprowadzonych konsultacjami ze środowiskiem eksperckim realizatorów świadczeń w podstawowej opiece zdrowotnej - argumentuje Narodowy Fundusz Zdrowia.
I wskazuje, że modyfikacje dotyczą:
współczynników korygujących stawkę kapitacyjną lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) dla grup wiekowych:- do 6. roku życia (w przypadku osoby do 6. roku życia:- 2,7 - do 31 grudnia 2022 r.,- 2,8 - od 1 stycznia 2023 r.)
- od 7. do 19. roku życia (w przypadku osoby od 7. do 19. roku życia:- 1,2 - do 31 grudnia 2022 r.,- 1,3 - od 1 stycznia 2023 r.)
finansowania zadań, o których mowa w § 39 ust. 2 pkt 2 realizowanych przez koordynatora, zasad rozliczenia współczynnika korygującego stawkę kapitacyjną 3,2 w oparciu o zmienioną częstotliwość udzielanych świadczeń opieki zdrowotnej przez lekarza POZ, przedłużenia naliczania Świadczeniodawcom realizującym świadczenia lekarza POZ, do 31 grudnia 2023 r., współczynnika korygującego związanego z poziomem zgłaszalności do programu "profilaktyka 40 PLUS".Zmiany, jak wyjaśnia NFZ, mają na celu:
podwyższenie jakości udzielanych świadczeń w opiece nad populacją dzieci i młodzieży, wzmocnienie działań związanych z rozwojem świadczeń w budżecie powierzonym opieki koordynowanej a w szczególności nowych zadań koordynatora opieki. zmianę organizacji udzielania świadczeń lekarza POZ nad pacjentami przewlekle chorymi z wielochorobowością w dążeniu do poprawy dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej- Szacuje się, że łączny roczny wydatek na świadczenia zdrowotne w POZ z tytułu wprowadzonych zmian wyniesie około 210 000 000 zł - wylicza Fundusz.
Zarządzenie weszło w życie 13 grudnia. Pełna treść dostępna jest na stronie NFZ - zarządzenie w sprawie warunków zawarcia i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju podstawowa opieka zdrowotna.
Zmiany w opiece nad pacjentami z cukrzycą, nadciśnieniem, niewydolnością serca i chorobami płuc
Drugie zarządzenie prezesa NFZ również opublikowano z datą 14 grudnia, jednak te przepisy zaczną obowiązywać od 1 lipca 2023 roku. Dotyczą opieki nad chorymi z cukrzycą, nadciśnieniem, niewydolnością serca i chorobami płuc.
- Zmiany wprowadzone zarządzeniem wynikają z przeprowadzonych konsultacji ze środowiskiem eksperckim realizatorów świadczeń w podstawowej opiece zdrowotnej. Dotyczą one dodatku kwotowego za realizacje świadczeń opieki zdrowotnej dla pacjentów przewlekle chorych i jednocześnie wycofanie współczynnika korygującego stawkę kapitacyjną 3,2 - wyjaśnia NFZ w uzasadnieniu.
Dodaje, że zmiany "mają na celu wzmocnienie działań związanych z realizacją świadczeń opieki zdrowotnej dla pacjentów przewlekle chorych".
- Szacuje się, że łączny roczny wydatek na świadczenia zdrowotne w POZ z tytułu wprowadzonych zmian wyniesie około 220 000 000 zł - wskazuje Fundusz.
Pełna treść dokumentu dostępna jest na stronie NFZ - Zarządzenie w sprawie warunków zawarcia i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju podstawowa opieka zdrowotna.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Dowiedz się więcej na temat: