Ważna funkcja w IKP. Można upoważnić lekarza do wglądu w dane medyczne

1 lat temu 38
Pacjent może udostępnić lekarzowi POZ bądź specjaliście swoją dokumentację medyczną Jedną z zalet takiego rozwiązania jest m.in. znaczące ułatwienie w przypadku niespodziewanej wizyty lekarskiej, np. podczas wakacji w obcym mieście Ułatwia to też otrzymanie recepty na specjalistyczne leki, bo pacjent może samodzielnie udostępnić dokumentację medyczną lekarzowi rodzinnemu

Możesz upoważnić lekarza do pełnych bądź wybranych danych medycznych

Do niedawna zalecano pacjentom, aby pamiętali o wzięciu od lekarza specjalisty, przynajmniej raz w roku, zaświadczenia o stanie swojego zdrowia dla lekarza rodzinnego. Dzięki temu miał on wiedzę na temat schorzenia, wyników badań, procesu leczenia i w razie potrzeby mógł wystawić e-receptę na leki wcześniej przepisywane przez specjalistę. 

Obecnie pacjent nie musi tego robić, wystarczy, że udostępni lekarzowi POZ swoją dokumentację medyczną. Może to zrobić za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta lub w aplikacji mojeIKP. 

Jak upoważnić medyka przy pomocy sms-a?

Pacjent może upoważnić lekarza każdej specjalności i w każdej placówce do swoich danych medycznych wysyłając wiadomość sms. Najpierw ustala z nim zakres swojego upoważnienia np. wgląd do recept. Potem lekarz musi poprosić o ten dostęp w swoim systemie gabinetowym. Wówczas pacjent otrzyma sms na numer telefonu, który wpisał na swoim Internetowym Koncie Pacjenta (po zalogowaniu na IKP wybiera „Moje konto”>> „Edytuj swoje dane” i wpisuje numer telefonu).

Następnie podaje kod z sms-a lekarzowi, żeby ten wpisał go do systemu i miał na tej podstawie wgląd na 24 godziny w historię  jego recept.

Jak upoważnić lekarza do dokumentacji na IKP?

Pacjent za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta może udostępnić dowolnemu pracownikowi medycznemu, a nawet całej placówce medycznej,  swoją elektroniczną dokumentację medyczną - m.in. e-recepty, e-skierowania.

Jak to zrobić? Wystarczy zalogować się na swoje IKP. Następnie:

na górze z prawej strony należy znaleźć zakładkę „Uprawnienia”, kliknąć na nią wybrać „Udostępnij dane lekarzowi, pielęgniarce lub farmaceucie” kliknąć na granatowy przycisk z napisem „Przyznaj dostęp” zaznaczyć, komu przyznajesz dostęp, np. pracownikowi medycznemu (lekarz, lekarz dentysta, farmaceuta, pielęgniarka, położna lub felczer) znaleźć właściwą osobę, wpisując jej imię, nazwisko, numer PWZ (prawa wykonywania zawodu) określić zakres i czas udostępniania danych medycznych zatwierdzić.

Pacjent zawsze może cofnąć to upoważnienie lub zmienić jego zakres.

Jak upoważnić medyka przez mojeIKP?

Pacjent może upoważnić swojego lekarza, pielęgniarkę czy farmaceutę do wglądu w swoje dane medyczne, wykorzystując do tego aplikację mojeIKP.   To użyteczne, zwłaszcza jeśli jesteś zmuszony skorzystać z pomocy medyka, który nie opiekuje się chorym na co dzień, a chce on np.:

poprosić lekarza o e-receptę na leki, które stale bierze pokazać medykowi, jakie leki bierze, żeby pomógł wybrać odpowiednią kurację (z uwagi na możliwość interakcji leków).

Jak to zrobić? Trzeba uruchomić aplikację i wejść w „Menu”, klikając w trzy krótkie linie w prawym górnym rogu ekranu, a następnie w opcję >> „Uprawnienia”. Następnie:

wybrać opcję: „Udostępnij dane lekarzowi, pielęgniarce lub farmaceucie” – po rozwinięciu kafelka przeczytasz informację, że tutaj możesz udostępnić lekarzowi, pielęgniarce, położnej, placówce medycznej swoje e-recepty, e-skierowania i zdarzenia medyczne (takie jak wizyta u specjalisty, pobyt w szpitalu, wizyta na SOR, wyniki badań laboratoryjnych i innych), a aptece i farmaceucie – Twoje e-recepty i informacje o wykupionych lekach, kliknąć na „Przyznaj dostęp” i potem na jedną z trzech możliwości: pracownik medyczny, placówka medyczna, apteka/punkt apteczny, wpisać dane osoby/placówki: w przypadku lekarza, pielęgniarki lub położnej trzeba podać imię, nazwisko, numer PWZ (prawa wykonywania zawodu) i kliknąć „Szukaj”. Gdy system go znajdzie, trzeba wybrać, czy będzie miał dostęp do wszystkich informacji czy wybranych dokumentów, całej dokumentacji medycznej czy tylko z określonego przedziału czasu, Kliknąć „Zapisz”.

W przypadku przychodni lub innej placówki medycznej pacjent powinien wybrać opcję „Przyznaj dostęp placówce medycznej”, wpisując adres i nazwę placówki, wybierając właściwą z tych, które zaproponuje system. Potem należy wybrać zakres dostępu tak samo, jak w przypadku lekarza. 

W przypadku apteki trzeba wybrać opcję „Przyznaj dostęp aptece/punktowi farmaceutycznemu”, wpisując adres i nazwę. Potem wybrać zakres dostępu tak samo, jak w przypadku lekarza, z tym, że farmaceutę można upoważnić wyłącznie do dostępu do e-recept.

Udostępnianie danych medycznych. O tym warto pamiętać 

Jeśli pracownika medycznego nie ma w wykazie lub pacjent będzie starał się upoważnić medyka lub placówkę, która już ma dostęp do jego danych, system o tym poinformuje.

Pacjent w każdej chwili może cofnąć swoje upoważnienie do dostępu do danych.

Co ważne, nie wszystkie placówki korzystają jeszcze z systemu, więc może się zdarzyć, że mimo udzielonej zgody, przychodnia czy lekarz nie będą mieli wglądu do udostępnionych danych.

Jak sprawdzić, kto jest upoważniony do dostępu do Twoich danych w aplikacji mojeIKP? Wystarczy:

wejść w aplikację, kliknij na „Menu” > „Uprawnienia” wybrać opcję: Udostępnij dane lekarzowi, pielęgniarce lub farmaceucie zobaczyć tam osoby lub placówki, którym udzieliło się dostępu do swoich  danych Wchodząc na dane osoby lub placówki, pacjent ma dwie opcje do wyboru: edytuj zakres dostępu lub usuń dostęp.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.

Dowiedz się więcej na temat:

Czytaj więcej