W tych sytuacjach nie potrzeba skierowania do specjalisty

2 lat temu 77

Autor: oprac. SzB • Źródło: pacjent.gov.pl, Rynek Zdrowia01 września 2022 20:00

Limity do lekarzy specjalistów zostały zniesione, ale bez skierowania się nie obędzie. Istnieją jednak wyjątki od reguły. NFZ przypomina, kiedy do lekarza specjalisty i ambulatoryjnej opieki specjalistycznej skierowanie nie jest potrzebne.

W tych sytuacjach nie potrzeba skierowania do specjalisty Kiedy nie potrzeba skierowania do specjalisty? MZ i NFZ przypominają. Fot. PAP/Wojciech Pacewicz
Ambulatoryjne świadczenia specjalistyczne, które są finansowane ze środków publicznych, udziela się na podstawie skierowania  Do większości lekarzy specjalistów niezbędne jest więc skierowanie od lekarza rodzinnego, jednak są wyjątki od tej reguły Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia przypominają, kiedy skierowanie nie jest potrzebne i kto może skorzystać z tej opcji

Kiedy nie potrzeba skierowania do specjalisty? MZ i NFZ przypominają zasady

Do większości lekarzy specjalistów konieczne jest skierowanie, ale nie do wszystkich. O wyjątkach przypomina serwis pacjent.gov.pl.

Jest grupa lekarzy specjalistów, do których nie jest potrzebne skierowanie. Są to:

psychiatra, ginekolog i położnik, onkolog, wenerolog oraz dentysta.

Ale to nie koniec wyjątków. Na wizytę w poradni specjalistycznej możemy zapisać się również  bez skierowania w następujących przypadkach: 

gdy chorujemy na gruźlicę; jesteśmy zakażeni wirusem HIV; jesteśmy inwalidą wojennym lub wojskowym, kombatantem lub osobą represjonowaną, żołnierzem zastępczej służby wojskowej, działaczem opozycji antykomunistycznej albo osobą represjonowaną z powodów politycznych lub osobą deportowaną do pracy przymusowej; jesteśmy cywilną niewidomą ofiarą działań wojennych; jesteśmy uprawnionym żołnierzem lub pracownikiem wojska (w zakresie leczenia urazów lub chorób nabytych podczas wykonywania zadań poza granicami państwa); jesteśmy weteranem (w zakresie leczenia urazów lub chorób nabytych podczas wykonywania zadań poza granicami państwa); jesteśmy osobą uzależnioną od alkoholu, środków odurzających i substancji psychotropowych (w zakresie lecznictwa odwykowego); jesteśmy osobą współuzależnioną - mieszkamy lub gospodarujemy wspólnie z osobą uzależnioną lub nasz stan psychiczny powstał na skutek związku emocjonalnego z osobą uzależnioną (w zakresie leczenia współuzależnienia); chcemy skorzystać ze świadczeń psychologicznych, psychoterapeutycznych i środowiskowych dla dzieci i młodzieży; jesteśmy byłym działaczem opozycji antykomunistycznej oraz osobą represjonowaną z powodów politycznych; jesteśmy osobą, która była deportowana do pracy przymusowej oraz osadzona w obozach pracy przez III Rzeszę i Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich; nie mamy 18 lat i posiadamy zaświadczenie od lekarza (lekarza ubezpieczenia zdrowotnego ze specjalizacją II stopnia lub tytułem specjalisty w dziedzinie: położnictwa i ginekologii, perinatologii, neonatologii, pediatrii, neurologii dziecięcej, kardiologii dziecięcej lub chirurgii dziecięcej) o ciężkim i nieodwracalnym upośledzeniu albo nieuleczalnej chorobie zagrażającej życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu; posiadamy orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności; posiadamy orzeczenie o niepełnosprawności i wskazaniami: konieczność stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczność stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.

Dowiedz się więcej na temat:

Czytaj więcej
Radio Game On-line