Czy przychodnia może nie respektować e-skierowania? RPP odpowiada
- Czy przychodnia może nie respektować e-skierowania? Twierdzi, że nie ma jeszcze platformy - takie pytanie zostało zadane Rzecznikowi Praw Pacjenta.
- Od 8 stycznia 2021 r. obowiązują e-skierowania, Oznacza to, że wszystkie skierowania są wystawiane w postaci elektronicznej, a wszystkie placówki medyczne zobowiązane są je respektować - czytamy w odpowiedzi biura Rzecznika Praw Pacjenta.
Należy jednak pamiętać, że istnieją wyjątki od tej zasady. Skierowanie zostanie wystawione w postaci papierowej w związku z:
leczeniem w uzdrowisku lub sanatorium; programami lekowymi oraz leczeniem w szpitalu psychiatrycznym.Oczywiście, lekarz (lub inna uprawniona osoba) może wystawić także skierowanie w formie tradycyjnej w przypadku, gdy nie ma np. dostępu do systemu e-zdrowie (w przypadku awarii), w placówce medycznej nie ma systemu gabinet.gov.pl lub nie ma dostępu do Internetu (chociażby podczas wizyty domowej).
Czy e-skierowanie trzeba zarejestrować osobiście w placówce?
To nie jedyne pytanie związane ze skierowaniami, które zostało zadane Rzecznikowi Praw Pacjenta.
- Otrzymałem od lekarza e-skierowanie na zabieg szpitalny. Czy muszę je zarejestrować osobiście w placówce - to kolejne.
- Jednym z udogodnień wynikających z wprowadzenia e-skierowań jest to, że bez problemu można je zarejestrować telefonicznie, podając kod e-skierowania oraz nr PESEL - przypomina RPP.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Dowiedz się więcej na temat: