W dużym mieście nie ma endokrynologa od 8 lat. Brakuje specjalistów na NFZ

1 lat temu 57
Jak informuje lokalny portal gk24.pl, w Koszalinie od 2014 roku nie ma endokrynologa przyjmującego na NFZ Choć w zachodniopomorskim jest 14 takich poradni, to w regionie koszalińskim tego typu poradnia jest tylko jedna - w Kołobrzegu – relacjonuje dalej portal Okazuje się, że tamtejszy oddział NFZ chciałby podpisać kontrakt z lekarzem, ale nie ma chętnych

Nie ma lekarza endokrynologa w regionie

Przypomnijmy: według raportu Ministerstwa Zdrowia dla „przypadku pilnego” czas oczekiwania na wizytę do poradni endokrynologicznej wynosi 55 dni, a dla „przypadku stabilnego” 182 dni.

Jednak, jak zauważa portal gk24.pl, problemem nie jest tylko czas oczekiwania na wizytę, ale również miejsce.  Okazuje się, że w Koszalinie nie ma poradni endokrynologicznej na NFZ. W województwie zachodniopomorskim jest ich 14, natomiast w regionie koszalińskim poradnia jest tylko jedna (w Kołobrzegu).

-  Poradnie endokrynologiczne należą do poradni deficytowych, głównie z powodu braku lekarzy specjalistów. Narodowy Fundusz Zdrowia płaci za wszystkie świadczenia, również za tzw. nadwykonania, udzielone także w poradniach deficytowych. Ostatni konkurs na wyłonienie realizatora świadczeń z zakresu endokrynologii dotyczący miasta Koszalin i powiatu koszalińskiego ogłoszony był w maju 2021 roku. Na pierwsze półrocze (lipiec-grudzień 2021) poradnia miała otrzymać 149,5 tys. zł. Ofert nie było – wyjaśniła w rozmowie z gk24.pl Małgorzata Koszur, rzecznik zachodniopomorskiego oddziału NFZ.

Mało specjalistów w kraju

Jak przypomina portal, w Koszalinie nie ma endokrynologa przyjmującego w ramach NFZ, ponieważ umowa ze Szpitalem Wojewódzkim w Koszalinie na poradnię endokrynologiczną została rozwiązana na wniosek szpitala w 2014 roku z powodu braku specjalistów. Pacjenci muszą kierować się w związku z tym do innych ośrodków w celu odbycia konsultacji.

Sytuacja jest poważne również ze względu na niską liczbę specjalistów endokrynologii w Polsce. Portal powołał się na dane Naczelnej Izby Lekarskich, z których wynika, że według stanu na maj 2020 roku w kraju mamy około 1,6 tys. endokrynologów.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.

Dowiedz się więcej na temat:

Czytaj więcej