Trauma, PTSD i nie tylko. Ruszy pilotaż. Porada psychologiczna za 45,85 zł, sesja grupowa 330,17 zł

1 lat temu 47
Opublikowano tekst projektu rozporządzenia w sprawie programu pilotażowego oddziaływań terapeutycznych skierowanych do osób z doświadczeniem traumy oraz ich rodzin Dokument przedstawiono do konsultacji publicznych dziś, 7 czerwca Wprowadza pilotaż oddziaływań terapeutycznych dla osób z doświadczeniem traumy

Programów pilotażowych resortu zdrowia przybywa

Jak czytamy w uzasadnieniu projektu Ministerstwa Zdrowia dotyczącego programu pilotażu dla osób po traumie, jego celem wprowadzanego programu pilotażowego  jest praktyczne sprawdzenie efektywności różnych programów oddziaływań terapeutycznych przedstawionych przez realizatorów programu pilotażowego.

Programy oddziaływań terapeutycznych uwzględniają następujące obszary:

poprawę stanu zdrowia psychicznego; poprawę funkcjonowania społecznego; zwiększenie wiedzy i samoświadomości w odniesieniu do zdrowia psychicznego i jego uwarunkowań oraz kompetencji dotyczących radzenia sobie ze stresem; satysfakcja pacjenta z opieki i leczenia.

Wyniki programu pilotażowego zostaną wykorzystane do poprawy jakości efektywności oddziaływań terapeutycznych skierowanych do osób po doświadczeniu traumy.

Program pilotażowy ma stanowić odpowiedź na potrzebę związaną z udzielaniem pomocy osobom po trudnych doświadczeniach takich jak uczestnictwo w działaniach wojennych lub doświadczenie uchodźcze w związku z konfliktem zbrojnym, doświadczenie lub bycie świadkiem przemocy fizycznej, psychicznej lub seksualnej, uczestnictwo pośrednie lub bezpośrednie w wypadku komunikacyjnym lub doświadczenie skutków kataklizmu naturalnego lub pożaru.

Wszystkie te doświadczenia mogą wpłynąć na zdrowie psychiczne jednostki wywołując problemy, które zostały sklasyfikowane w Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacją Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10 pod rozpoznaniem F43- Reakcja na ciężki stres i zaburzenia adaptacyjne.

W przypadku tego rodzaju problemów, mimo że trudne doświadczenie należy do przeszłości, pacjenci mogą odczuwać ich negatywne skutki przez wiele lat. Problemy te mogą poważnie wpłynąć na psychospołeczne funkcjonowanie tych osób, powodując trudności w wypełnianiu ról społecznych, oddziaływując m.in. na funkcjonowanie w rodzinach czy pracę zawodową.

Brak ośrodków do leczenia osób po traumie

Obecnie publiczny system opieki zdrowotnej nie posiada ośrodków dedykowanych oddziaływaniom terapeutycznym skierowanym do osób z doświadczeniem traumy oraz ich rodzin.

Szczególne wyzwanie w obszarze ochrony zdrowia psychicznego stanowi pojawienie się w Rzeczypospolitej Polskiej obywateli Ukrainy, którzy doświadczyli uczestnictwa w działaniach wojennych lub uchodźctwa w związku z konfliktem zbrojnym w Ukrainie.

W ramach programu pilotażowego możliwe będzie stworzenie ośrodków, w których osoby z Ukrainy odczuwające negatywne skutki tych doświadczeń dla zdrowia psychicznego będą mogły uzyskać wsparcie i opiekę.

Okres realizacji programu pilotażowego potrwa od dnia 1 sierpnia 2022 r. do dnia 31 grudnia 2024 r.  Zakres i rodzaj świadczeń opieki zdrowotnej: świadczenia  zawarte w wykazie określonym w przepisach wydanych na podstawie art. 31d ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych z zakresu opieki psychiatrycznej i leczenia.

Jak zorganizować świadczenia dla osób po traumie i z PTSD?

W projekcie rozporządzenia opisane zostały również warunki organizacji świadczeń opieki zdrowotnej oraz warunki ich realizacji, w tym dotyczące personelu medycznego: ze świadczeń podmiotów realizujących program pilotażowy skorzystać będą mogły osoby u których stwierdzono rozpoznanie F43 - Reakcja na ciężki stres i zaburzenia adaptacyjne, zgodnie z Międzynarodową Statystyczną Klasyfikacją Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10, oraz ich rodziny. W ten zakres wchodzi m.in. zespół stresu pourazowego (ang. PTSD).

Jak wskazano w rozporządzenia ze świadczeń w ramach programu pilotażowego mogą korzystać również osoby odczuwające negatywny wpływ innych doświadczeń traumatycznych dla zdrowia psychicznego.

Kto może udzielać świadczeń? Będą to wybrane komórki organizacyjne udzielające świadczeń opieki psychiatrycznej.  Realizator programu pilotażowego zapewnić musi odpowiednie wyposażenie w sprzęt i aparaturę medyczną.

W § 9 projektu rozporządzenia określone zostały świadczenia opieki zdrowotnej udzielane w ramach programu pilotażowego: podmiot realizujący program pilotażowy może realizować program pilotażowy w trybie ambulatoryjnym bez konieczności udzielania świadczeń w trybie dziennym.

Sposoby rozliczania świadczeń

Przepisy wymieniają ceny jednostkowe poszczególnych jednostek rozliczeniowych, tj. świadczeń opieki zdrowotnej, na podstawie obecnie funkcjonującej wyceny analogicznych świadczeń gwarantowanych. Jak to się przedstawia?

Rozliczanie świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych w ramach programu
pilotażowego odbywa się na podstawie ceny jednostkowej jednostki rozliczeniowej osobodnia, porady, wizyty albo sesji, która dla poszczególnych świadczeń opieki zdrowotnej wynosi:
1) osobodzień na oddziale dziennym – 256,37 zł;
2) turnus rehabilitacyjny – 157,53 zł;
3) porada lekarska diagnostyczna – 190,13 zł;
4) porada lekarska terapeutyczna (trwająca minimum 60 minut) – 190,13 zł;
5) porada lekarska kontrolna (trwająca minimum 30 minut) – 95,12 zł;
6) porada psychologiczna diagnostyczna – 91,70 zł;
7) porada psychologiczna – 45,85 zł;
8) sesja psychoterapii indywidualnej – 91,70 zł;
9) sesja psychoterapii rodzinnej (trwająca minimum 90 minut) – 151,32 zł;
10) sesja psychoterapii grupowej (co najmniej 4 osoby, jednak nie więcej niż 12 osób, trwająca minimum 90 minut) – 330,17 zł;

Ponadto  sesja psychoterapii rodzinnej oraz sesja psychoterapii grupowej mają być prowadzone przez dwie osoby wchodzące w skład personelu udzielającego świadczeń opieki zdrowotnej w podmiocie realizującym program pilotażowy. 

Realizatorzy programu pilotażowego zostaną wyłonieni na zasadach określonych w art. 48b ust. 1, 2–6 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Przepisy rozporządzenia zobowiązują również realizatora programu pilotażowego do uczestnictwa w badaniu ewaluacyjnym, które zostanie zrealizowane na wniosek ministra właściwego do spraw zdrowia. Przewiduje się, że przepisy wejdą w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Pełna treść dokumentu do pobrania pod tekstem.

Konsultacje potrwają przez najbliższe trzy tygodnie.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.

Dowiedz się więcej na temat:

Czytaj więcej