Sztuczna inteligencja, roboty medyczne i medycyna personalizowana. Czego oczekują Polacy?

1 lat temu 36
Polacy oczekują postępu naukowego: po pierwsze związanego z pandemią COVID-19 Na drugim miejscu są leczenie chorób przewlekłych oraz nowotworów (po 68 proc. wskazań każde) Wśród najważniejszych obszarów zdrowia, gdzie postęp naukowy jest pożądany, wymieniają medycynę personalizowaną (48 proc.) niemal na równi z rozwiązywaniem problemów związanych ze zdrowiem psychicznym (46 proc.)

Jeszcze nie doceniamy innowacji technologicznych w ochronie zdrowia 

Mimo że blisko 70 proc. Polaków zauważa wpływ sztucznej inteligencji (AI) na codzienne życie, to nie widzą jej związku z medycyną personalizowaną, która w rzeczywistości wymaga wspomagania sztuczną inteligencją w precyzyjnej terapii konkretnych grup pacjentów.

Z dystansem podchodzimy także do zastosowania sztucznej inteligencji oraz robotów medycznych w terapiach leczniczych. Mimo że z tym stwierdzeniem zgadza się zaledwie 7 proc. badanych, Polacy wierzą, że za ponad 10 lat rozwiązania te będą częścią naszej codzienności. Tego zdania jest 42 proc. Polaków względem 37 proc. respondentów na świecie.

Obecnie tylko jeden na czterech Polaków uważa monitorowanie i poprawę stanu zdrowia pacjentów przy wykorzystaniu sztucznej inteligencji, analizy danych oraz elektronicznej dokumentacji zdrowotnej za obszary zdrowia, w których postęp naukowy powinien być priorytetowy.

Podobnie jest z zastosowaniem robotów medycznych podczas operacji chirurgicznych oraz jako uzupełnienie opieki nad pacjentem. Polacy nie różnią się w swoich przekonaniach od respondentów z innych krajów.

- Mimo, że polskie szpitale i przychodnie już dziś stosują algorytmy AI i pacjent ma szansę się z nimi spotkać, nie uważamy sztucznej inteligencji za element codziennego życia. Obszar analizy danych medycznych również jest niedoceniany, chociaż jest podstawą rozwoju technologii medycznych. Wyniki badań State of Science Index 3M potwierdzają tezę, że trudno nam docenić szybkość postępu technologicznego, kiedy ma on charakter wykładniczy – podkreśla dr Ligia Kornowska, Dyrektor Zarządzająca Polskiej Federacji Szpitali oraz liderka Koalicji AI w zdrowiu.

Nauka odpowiedzią na wyzwania społeczne

Pandemia COVID-19 spowodowała, że przeważająca większość ludzi na całym świecie (97 proc.), a także w Polsce (96 proc.) uważa, że nauka może pomóc w rozwiązaniu największych wyzwań społecznych.

To ponad dwukrotnie więcej niż w badaniu z 2019 r., przeprowadzonym przed pandemią, w którym z powyższym stwierdzeniem zgodziło się jedynie 42 proc. respondentów.

Jednym ze zdefiniowanych w wyniku badania wyzwań, które Polacy chcą, aby nauka rozwiązała (poza pandemią COVID-19) jest dostęp do wysokiej jakości opieki zdrowotnej (50 proc. wskazań), uplasowany na czwartej pozycji po wyzwaniach związanych ze zmianami klimatycznymi.

Natomiast jeśli chodzi o kwestie społeczne to dla przeważającej większości Polaków (81 proc.) dostępność i jakość opieki zdrowotnej powinny być traktowane przez społeczeństwo jako najistotniejsze w perspektywie najbliższych 5 lat.

 - Pandemia spowodowała, że jako społeczeństwo baczniej przyglądamy się systemowi ochrony zdrowia. Wyniki State of Science Index 3M wskazują m. in. na postrzeganą przez społeczeństwo konieczność poprawy dostępności do nowoczesnych terapii. Z drugiej strony z naszego badania wiemy, że ponad połowa Polaków (53 proc.) oczekuje od korporacji współpracy z branżą medyczną dla poprawy jakości opieki zdrowotnej. Dlatego jako biznes z jednej strony chcemy promować naukę, z drugiej zaś mówić do społeczeństwa o innowacjach przystępnym językiem by budzić większe zaufanie do nowoczesnych technologii – mówi Radosław Kaskiewicz, Dyrektor Zarządzający 3M w regionie Europy Wschodniej.

W centrach R&D 3M pracuje się nad  rozwiązaniami z zastosowaniem inteligentnej technologii m.in. w ochronie zdrowia. Przykładowo stetoskop Littmann, z zastosowaną wydajną technologią cyfrową, charakteryzuje się akustyką, wzmacniającą głośność odczytu aż 40 krotnie, co przekłada się na dokładność badania oraz na wczesną i trafną diagnozę. Podobne rozwiązanie znajduje się w elektrodach do EKG. 3M wykorzystuje potencjał sztucznej inteligencji w portfolio produktów i usług 3M Oral Care dostępnym dla stomatologów i ortodontów.

Metodologia badania State of science index

„State of Science Index” to badanie postaw społecznych wobec nauki i technologii realizowane przez firmę 3M na reprezentatywnej grupie osób (N=1000 respondentów w każdym kraju, 18+) w 17 krajach. Badanie przeprowadzane jest metodą CAWI.

Badaniem są objęte takie kraje, jak Brazylia, Kanada, Chiny, Niemcy, Indie, Japonia, Meksyk, Polska, Singapur, Korea Południowa, Hiszpania, Francja, Wielka Brytania i USA oraz Emiraty Arabskie, Kolumbia, Australia i Włochy, które dołączyły do przedsięwzięcia w tej edycji (luty-marzec 2021).

W 2021 roku zrealizowano piątą i szóstą edycję badania (pierwsza edycja została przeprowadzona w 2017 roku). Polska jest uwzględniona w nim od początku.

*3M Poland jest oddziałem globalnej firmy technologiczno-produkcyjnej.  Przedsiębiorstwo działa na polskim rynku od ponad 30 lat. Obecnie posiada 4 ośrodki produkcyjne w Polsce: dwa we Wrocławiu, w Janinowie k. Grodziska Mazowieckiego oraz w Rabce. 3M zatrudnia w Polsce ponad 4,2 tys. pracowników i oferuje w ramach 4 grup biznesowych: Bezpieczeństwo i przemysł, Transport i elektronika, Ochrona zdrowia oraz Produkty konsumenckie. Centrala firmy mieści się w Kajetanach k. Warszawy.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.

Dowiedz się więcej na temat:

Czytaj więcej