Karty płatnicze dla pracowników Ministerstwa Zdrowia
20 czerwca w Dzienniku Urzędowym opublikowano zarządzenie ministra zdrowia w sprawie sposobu dokonywania wydatków przy użyciu służbowych kart płatniczych w Ministerstwie Zdrowia. W dokumencie szczegółowo rozpisano, jakie limity przysługują pracownikom resortu, ale również na co pieniądze ze służbowych kart mogą zostać przeznaczone.
Wskazano, że karty przyznawane będą na czas określony osobom, które nie pozostają w okresie wypowiedzenia umowy o pracę, maksymalnie na czas zatrudnienia pracownika na zajmowanym stanowisku, z wyłączeniem okresu wypowiedzenia umowy o pracę.
Odwołanie z pełnionej funkcji osoby uprawnionej do korzystania z karty lub
przeniesienie na stanowisko nieuprawniające do korzystania z karty skutkuje zwrotem służbowej karty płatniczej do komórki finansowej w terminie siedmiu dni roboczych od zaistnienia jednej z powyższych okoliczności oraz rozliczenia wydatków dokonanych z jej użyciem.
Zgodnie z zarządzeniem miesięczne limity transakcji bezgotówkowych z użyciem służbowej karty płatniczej mają wynosić:
dla członków Kierownictwa Ministerstwa, Dyrektora Generalnego, kierowników jednostek organizacyjnych – 3 000 zł; dla kierowników komórek organizacyjnych ministerstwa, pracowników ministerstwa i jednostek organizacyjnych – 1 000 zł.Na co można wydać pieniądze z kart służbowych Ministerstwa Zdrowia?
Wydatki, które będą mogły zostać opłacone pieniędzmi z kart, obejmują m. in.
zakup usług transportowych podczas wyjazdu w delegacje krajowe lub zagraniczne; zakup usług hotelowych podczas wyjazdu w delegacje krajowe lub zagraniczne – w przypadkach, których nie można było przewidzieć, do wysokości kwot limitu za nocleg określonych we właściwym rozporządzeniu; zakup usług gastronomicznych związanych z odbywaniem lub przyjmowaniem delegacji krajowych lub zagranicznych – pod warunkiem uzyskaniu uprzedniej zgody od:- Ministra Zdrowia dla członka Kierownictwa Ministerstwa, Dyrektora Generalnego lub kierownika jednostki organizacyjnej,
- Dyrektora Generalnego dla kierownika komórki organizacyjnej Ministerstwa lub pracownika Ministerstwa,
- kierownika jednostki organizacyjnej w imieniu Ministerstwa dla pracownika jednostki organizacyjnej; zakup paliwa do służbowych środków transportu; opłaty za autostrady dla służbowych środków transportu; opłaty parkingowe dla służbowych środków transportu; opłaty za korzystanie z myjni dla służbowych środków transportu; opłaty za naprawę służbowego środka transportu; opłaty urzędowe i skarbowe; zakup materiałów biurowych i gospodarczych nieobjętych umowami zawartymi przez Ministerstwo Zdrowia lub jednostki organizacyjnej; zakup publikacji lub czasopism specjalistycznych nieobjętych umowami zawartymi przez wyżej wymienione podmioty; zakup sprzętu i akcesoriów komputerowych.
Pieniądze z kart mogą pokryć również koszty innych uzasadnionych wydatków służbowych pod warunkiem uzyskania zgody w formie pisemnej od Ministra Zdrowia, Dyrektora Generalnego lub kierownika jednostki organizacyjnej.
W przypadku nieprawidłowego wykorzystania służbowej karty płatniczej użytkownik będzie miał potrącane te wydatki z wypłaty.
Dowiedz się więcej na temat: