Autor: oprac. MP • Źródło: RPP/Rynek Zdrowia • 26 lipca 2022 16:30
- Wybór formy leczenia i odpowiedniego rodzaju placówki jest niezmiernie istotny i zależy w głównej mierze od postawionej diagnozy, dlatego ważna jest współpraca ze specjalistą, który określi kierunek dalszego leczenia - podkreśla Rzecznik Praw Pacjenta przypominając zasady korzystania z leczenia w ośrodkach uzależnień.
Gdzie szukać pomocy w przypadku uzależnień?
Co istotne, na leczenie w poradni leczenia uzależnień skierowanie od lekarza nie jest wymagane.
- Wystarczy, że osoba uzależniona skontaktuje się z wybraną poradnią, a następnie zarejestruje na terapię i poczeka na swoją kolej - wyjaśnia RPP.
- Warto zaznaczyć, że w tym przypadku nie ma rejonizacji, pacjent może zgłosić się do dowolnego podmiotu leczniczego, niezależnie od jego miejsca zamieszkania - dodaje.
Leczenie w ośrodkach uzależnień. Rzecznik Praw Pacjenta wyjaśnia
Ponadto, zgodnie z polskim prawem, leczenie osób uzależnionych jest dobrowolne.
- Przepis ten nie dotyczy jednak osób ubezwłasnowolnionych, skierowanych na leczenie w drodze postępowania sądowego. Zgodnie z ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii na wniosek przedstawiciela ustawowego, krewnych w linii prostej, rodzeństwa lub faktycznego opiekuna albo z urzędu sąd rodzinny może skierować niepełnoletnią osobę uzależnioną na przymusowe leczenie i rehabilitację - tłumaczy RPP.
W takich przypadkach nie określa się czasu leczenia z góry. - Okres ten jednak nie może być dłuższy niż 2 lata - wyjaśnia.
Więcej informacji na temat leczenia uzależnień można znaleźć:
NFZ - terminy leczenia (https://terminyleczenia.nfz.gov.pl/) PARPA - lista placówek (https://www.parpa.pl/index.php/placowki-lecznictwa)Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Dowiedz się więcej na temat: