Przez IKP można udostępnić dane medyczne lekarzowi, pielęgniarce, przychodni, albo aptece
Pacjent posiadający konto na Internetowym Koncie Pacjenta lub korzystający z aplikacji mojeIKP może w każdej chwili zdecydować o tym, komu i w jakim zakresie udostępnia swoją dokumentację medyczną.
Wybrani przez pacjenta: lekarz, pielęgniarka, położna i przychodnia POZ mają dostęp do dokumentacji medycznej. Także każdy lekarz, który wystawił jakiś dokument ma do niego dostęp. Natomiast dodakowo za pośrednictwem IKP i aplikacji mojeIKP można w szybki sposób udostępnić dane medyczne innym instytucjom albo osobom. Jak to zrobić?
Dostęp do danych w aplikacji krok po kroku:
Naweży wejść w "Menu" klikając trzy kropki w prawym górnym rogu ekranu, a następnie w opcję "Uprawnienia"; Wybrać opcję:Udostępnij dane lekarzowi, pielęgniarce lub farmaceucie – po rozwinięciu kafelka pojawi się informacja, że tutaj udostępnione będą lekarzowi, pielęgniarce, położnej placówce medycznej e-recepty, e-skierowania i zdarzenia medyczne (takie jak wizyta u specjalisty, pobyt w szpitalu, wizyta na SOR, wyniki badań laboratoryjnych i innych), a aptece i farmaceucie –e-recepty i informacje o wykupionych lekach;
Kliknąć "Przyznaj dostęp" i potem na jedną z trzech możliwości: Pracownik medyczny, placówka medyczna, apteka/punkt apteczny; Teraz wpisać dane osoby/placówki:- w przypadku lekarza, pielęgniarki lub położnej należy podać imię, nazwisko, numer PWZ (prawa wykonywania zawodu) i kliknąć "Szukaj". Gdy system go znajdzie, wybrać, czy będzie miał dostęp do wszystkich informacji czy wybranych dokumentów, całej dokumentacji medycznej czy tylko z określonego przedziału czasu. Kliknąć "Zapisz";
- w przypadku przychodni lub innej placówki medycznej, należy wybrać "Przyznaj dostęp placówce medycznej", wpisać adres i nazwę placówki, wybrać właściwą z tych, które zaproponuje system. Potem wybrać zakres dostępu tak samo, jak w przypadku lekarza;
- w przypadku apteki należy wybrać "Przyznaj dostęp aptece/punktowi farmaceutycznemu", wpisać adres i nazwę, wybrać właściwą z tych, które zaproponuje system. Potem wybrać zakres dostępu tak samo, jak w przypadku lekarza, z tym że farmaceutów można upoważnić wyłącznie do dostępu do e-recept.
Pacjent.gov.pl przypomina równocześnie, że w przypadku, gdy pracownika medycznego nie ma w wykazie lub jeśli już zostało wydane upoważnienie medyka lub placówkę - system o tym poinformuje.
W każdej chwili można cofnąć swoje upoważnienie do dostępu do danych, udzielone pracowników medycznemu, placówce czy aptece, lub zmienić jego zakres.
mojeIKP.jpg
Jakie informacje o pacjencie wymieniają między sobą placówki medyczne?
Na tym jednak nie koniec. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi – jak podkreśla Centrum e-Zdrowie – wszyscy usługodawcy zobowiązani są do prowadzenia Elektronicznej Dokumentacji Medycznej, określonej w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 8 maja 2018 roku w sprawie rodzajów elektronicznej dokumentacji medycznej.
Placówki medyczne są w związku z tym zobowiązane do wymiany dokumentacji w szczególności:
informacji o rozpoznaniu choroby, problemu zdrowotnego lub urazu, wynikach przeprowadzonych badań, przyczynie odmowy przyjęcia do szpitala, udzielonych świadczeniach zdrowotnych oraz ewentualnych zaleceniach – w przypadku odmowy przyjęcia do szpitala, o której mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 30 ustawy z dnia 6 listopada 2008 roku o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta; informacji dla lekarza kierującego świadczeniobiorcę do poradni specjalistycznej lub leczenia szpitalnego o rozpoznaniu, sposobie leczenia, rokowaniu, ordynowanych lekach, środkach spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobach medycznych, w tym okresie ich stosowania i sposobie dawkowania oraz wyznaczonych wizytach kontrolnych, o której mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 137 ust. 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 roku o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych; karty informacyjnej z leczenia szpitalnego, o której mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 30 ustawy z dnia 6 listopada 2008 roku o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta; opisu badań diagnostycznych, innych niż badania laboratoryjne; wyników badań laboratoryjnych wraz z opisem.Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Dowiedz się więcej na temat: