Przekształcenie szpitali powiatowych w Lokalne Centra Zdrowia. To propozycja Związku Powiatów

1 lat temu 46
Przekształcenie szpitali powiatowych w Lokalne Centra Zdrowia. To propozycja Związku Powiatów Polskich  Ten model w założeniu ma m.in. sprawić, że będą większe możliwości w zakresie koordynacji zadań z zakresu zdrowia publicznego, a zakres usług zostanie dostosowany do lokalnych potrzeb i możliwości  Aby wspomniany model mógł działać, musi zostać wprowadzony w całości - podkreślają przedstawiciele ZPP 

Przekształcenie szpitali powiatowych w Lokalne Centra Zdrowia

Dyskusja nad reformą szpitali odżywa na nowo. Pomysł na usprawnienie modelu systemu ochrony zdrowia w naszym kraju podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Szpitali Powiatowych, które odbyło się 6 czerwca, przekazali przedstawiciele Związku Powiatów Polskich.

- Obecnie samorządy mają ograniczone możliwości działania w zakresie realizacji zadań z szeroko rozumianego zdrowia publicznego. Nawet, jeśli takie zadania są realizowane, to często stanowią de facto odpowiedź na potrzeby, które powinny być zaspokajane przez innych interesariuszy systemu ochrony zdrowia. - podkreśla Związek Powiatów Polskich.

Dlatego też ZPP proponuje model Powiatowego Systemu Ochrony Zdrowia, który jest oparty na samorządzie powiatowym. Oto najważniejsze aspekty: 

profilaktyka i promocja zdrowia w społeczności lokalnej (programy prozdrowotne, szczepienia, promocja zdrowego stylu życia); zabezpieczenie podstawowych potrzeb zdrowotnych (zmiana płatnika na powiat, powiązanie zadań POZ z innymi zadaniami np. z profilaktyką, poszerzenie zadań POZ o usługi AOS, zabezpieczenie świadczeń opieki zdrowotnej w DPS, regulacja zasad stwierdzania zgonu w warunkach domowych); opieka psychologiczna i psychiatryczna w środowisku (koordynacja działań i kompetencji instytucji); szpital powiatowy oddziały podstawowe (organizacja i funkcjonowanie szpitalnych oddziałów, oddział wewnętrzny, oddział chirurgii ogólnej planowanej, oddział ginekologii i położnictwa, oddział pediatryczny, izby porodowe, chirurgia jednego dnia, laboratorium diagnostyczne, dodatkowe umowy z NFZ); opieka długoterminowa (koordynacja działań i kompetencji instytucji).

Jeśli chodzi o finansowanie tego modelu, ZPP proponuje, żeby dokonywało się to bezpośrednio przez płatnika (zawieranie umów z konsorcjum lokalnych Centrów Zdrowia np. konsorcjum szpitali z terenu 2-3 powiatów) lub w ramach finansowania budżetowego (zadanie własne, bądź zadanie zlecone jednostkom samorządu terytorialnego).

- W obu przypadkach powiat dysponować będzie określoną pulą środków publicznych na zapewnienie realizacji potrzeb zdrowotnych mieszkańców. System pozwoli także na prowadzenie działalności komercyjnej, również w obszarach pokrywających się z działalnością finansowaną ze środków publicznych - wyjaśniają przedstawiciele ZPP. 

Za to wszystko będzie odpowiadał powiatowy koordynator zdrowia publicznego. 

Oto warunki konieczne, aby ten model mógł funkcjonować

A jakie są warunki konieczne, aby wspomniany model mógł prawidłowo działać?

Przede wszystkim istotne jest zwiększanie limitów przyjęć na kierunkach lekarskich. Należy także wprowadzić częściowego obowiązku odbywania praktyk w lokalnych Centrach Zdrowia. Ponadto ZPP podkreśla, że konieczne jest wprowadzenie zachęt do budowy konsorcjów szpitali i koncentracji zasobów (np. program dotacji). Kluczowym warunkiem jest wprowadzenie modelu w całości, a nie żeby obejmował wyłącznie wybrane elementy.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.

Dowiedz się więcej na temat:

Czytaj więcej