Wzrosła świadomość ryzyka chorób zakaźnych
Eksperci zgodnie zauważają, że bez zwiększenia roli pracodawców w zapobieganiu wielu chorobom i ich czynnikom ryzyka osiągnięcie sukcesów w profilaktyce będzie bardzo trudne.
- Na pewno podczas pandemii koronawirusa wśród pracodawców wzrosła świadomość ryzyka związanego z chorobami zakaźnymi, o czym świadczy, między innymi duże zaangażowanie firm w promowanie szczepień - mówi lek. Paweł Wdówik, konsultant krajowy w dziedzinie medycyny pracy, członek Rady ds. Zdrowia Publicznego i Rady Sanitarno-Epidemiologicznej, kierownik Oddziału w Radomiu Mazowieckiego Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy*.
Wskazuje zarazem, że podejście przedsiębiorców do profilaktyki nie jest jednolite i zależy, np. od wielkości firmy. - Są duże podmioty, które prowadzą określoną politykę zdrowotną, a zarządzanie zdrowiem pracowników jest w wręcz wpisane w zasady kierowania całą organizacją. Z drugiej strony jest szereg firm, które w zasadzie nie podejmują żadnych działań w tym obszarze - stwierdza ekspert.
Wyjaśnia, że osoby narażone na szkodliwe oddziaływanie czynników biologicznych w miejscu pracy można podzielić na dwie grupy. - Pierwszą z nich stanowią pracownicy wykonujący czynności wymienione w rozporządzeniu Rady Ministrów dotyczącym, m.in. szczepień pracowników ochrony zdrowia, osób pracujących przy żywności, czy narażonych na kleszczowe zapalenie mózgu [np. pracujących w lasach - red.] - przypomina konsultant krajowy w dziedzinie medycyny pracy.
Zwraca uwagę, że drugą grupą pracowników narażonych na zakażenia są wykonujący swoje obowiązki zawodowe w bliskim kontakcie z innymi osobami. - Codzienna praca wykonywana wspólnie ze współpracownikami lub z klientami to również ważny obszar ryzyka, który pracodawcy powinni brać pod uwagę chcąc skutecznie zapobiegać różnego rodzaju chorobom zakaźnym - wskazuje.
"Inwestycja w zdrowie pracownika jest zarazem inwestycją w firmę"
- Znamy badania, które potwierdzają, że wdrożenie programów szczepień w zakładach pracy zmniejszyło w nich absencję chorobową aż o 15-20 proc. Można więc powiedzieć, że jest to nie tylko inwestycja w pracownika, ale jednocześnie inwestycja w firmę - podkreśla Paweł Wdówik.
Na kolejne przykłady oczekiwanej aktywności pracodawców w zakresie profilaktyki, m.in. chorób zakaźnych zwraca uwagę prof. Jarosław Pinkas, konsultant krajowy w dziedzinie zdrowia publicznego, dziekan Szkoły Zdrowia Publicznego w Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego, członek Narodowej Rady Rozwoju ds. Ochrony Zdrowia.
- Codziennie godzinami przebywamy w swoich miejscach zatrudnienia. Już tylko z tego powodu rola pracodawców w profilaktyce wielu schorzeń powinna być i jest bardzo ważna. To także sfera określonych zachowań, które, wskutek pandemii są już mocno zakorzenione. Nauczyliśmy się prawidłowo myć ręce, a zakłady pracy nie oszczędzają na środkach do dezynfekcji - prof. Pinkas podaje proste przykłady.
Zdaniem konsultanta krajowego w dziedzinie zdrowia publicznego, za sprawą pandemii koronawirusa „Polacy uwierzyli, że są patogeny”. - Jednak radzimy sobie z nimi dopiero wtedy, gdy podejmujemy racjonalne decyzje i działania dotyczące naszego zdrowia. Tu właśnie widzę bardzo ważną rolę pracodawców, polegającą na wspieraniu dobrych wyborów zdrowotnych. Dokonujemy ich na co dzień, także w zakładach pracy - zaznacza.
Prof. Pinkas: W zakładach pracy powinno być miejsce dla edukatorów zdrowotnych
I dodaje: - Bardzo ważne, m.in. w środowisku pracy jest stworzenie atmosfery wolnej od szarlatanerii, w której nie szermuje się fake newsami. Są one swoistą, groźną, szybko rozprzestrzeniającą się chorobą zakaźną. Dlatego, m.in. w firmach bardzo potrzebni są ludzie z odpowiednią wiedzą, którzy potrafią przekazać informacje o tym, co jest dobre dla naszego zdrowia, w oparciu o wiedzę medyczną i dowody naukowe. To właśnie jest szczepionka na fake newsy.
- Marzę o tym, aby w zakładach pracy było miejsce dla edukatorów zdrowotnych, wdrażających wiele różnych projektów, także edukacyjnych. Ważne jest, aby w firmach pracownicy mieli poczucie odpowiedzialności nie tylko za swoje zdrowie, ale też za zdrowie współpracowników - podkreśla dziekan Szkoły Zdrowia Publicznego w CMKP.
Zauważa ponadto, że pracodawcy w bardzo istotny sposób mogą wpływać na legislację w zakresie zdrowia publicznego. - Mogą też prowadzić własne akcje profilaktyczne, które oczywiście powinny być oparte na dowodach naukowych. Ważne jest więc to, by przedsiębiorcy współpracowali z profesjonalistami medycznymi, resortem zdrowia czy NFZ - wymienia prof. Pinkas.
Zdrowotna świadomość pracodawców oparta jest na konkretnych wskaźnikach
Natomiast Monika Tomaszewska, ekspert Pracodawców RP, szefowa Forum Pielęgniarek w Pracodawcach Medycyny Prywatnej, mówiąc o roli przedsiębiorców i zarządzających firmami w systemie zdrowia publicznego zaznacza, że Pracodawcy RP, między innymi zrealizowali dwa bardzo wartościowe raporty i akcje profilaktyczne: „Zawodowo zaszczepieni” oraz „Profilaktyka zdrowotna w systemie ochrony zdrowia”.
- Zaangażowanie wielu firm w poprawę stanu zdrowia swoich pracowników systematycznie rośnie. Świadczy o tym naprawdę duża otwartość przedsiębiorców na szczepienia swoich pracowników. Natomiast po szczycie zachorowań na COVID-19 obserwujemy rosnące zainteresowanie pracodawców także innymi, poza szczepieniami, formami aktywności w zakresie profilaktyki - stwierdza ekspertka.
I dodaje: - Widzimy wśród przedsiębiorców coraz większe zainteresowanie powrotem do szerokich programów profilaktycznych, które wyhamowały w czasie pandemii, a dotyczących, na przykład: chorób nowotworowych, sercowo-naczyniowych czy schorzeń układu kostno-stawowo-mięśniowego - wyliczała Monika Tomaszewska.
- Zdrowotna świadomość i aktywność pracodawców oparta jest na policzalnych wskaźnikach. Dlatego przeprowadzamy duże pomiary populacyjne, wskazujące, że okresie popandemicznym przybywa firm planujących realizację programów profilaktycznych dla swoich pracowników - konkluduje przedstawicielka Pracodawców RP.
* Wszystkie wypowiedzi pochodzą z debaty online pt. „Inwestycja w zdrowie jako dobra praktyka CSR - bądź pracodawcą odpowiedzialnym społecznie”, transmitowanej 15 czerwca br. w portalu Rynek Zdrowia.
Zobacz retransmisję całej debaty.
Webinarium zorganizowane zostało w ramach trzeciej już edycji kampanii edukacyjnej Zdrowie Człowiek Profilaktyka, której celem jest poprawa dostępności do szczepień ochronnych w Polsce. Spotkanie skierowane jest do: pracodawców i przedsiębiorców, przedstawicieli instytucji i podmiotów skupiających wokół siebie osoby, które ze względu na specyfikę wykonywanego zawodu narażone są na czynniki ryzyka zdrowotnego.
Wkrótce w Rynku Zdrowia opublikujemy kolejny materiał z czerwcowej debaty dotyczący, między innymi:
Środków unijnych na wsparcie profilaktyki i promocji zdrowia w miejscu pracy Współpracy pomiędzy pracodawcami a realizatorami projektów zdrowotnych Przykładów i warunków skutecznej realizacji działań profilaktycznych wśród pracowników Dostępnych narzędzi ułatwiających i wspierających pracodawców w przeprowadzaniu działań prozdrowotnych.Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Dowiedz się więcej na temat: