Prezydium ORL w Łodzi z niepokojem o sytuacji w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki

1 lat temu 36
Przypomnijmy: pod koniec października doszło do cyberataku na ICZMP w Łodzi, czego wynikiem było naruszenie ochrony danych osobowych 19 grudnia Prezydium ORL w Łodzi w trybie pilnym wydało stanowisko, w którym wyraża sprzeciw wobec prób przerzucenia na lekarzy odpowiedzialności za skutki ataku hakerskiego  - Wysoko wykwalifikowani pracownicy, o deficytowych kompetencjach, mają bowiem wykonywać proste i czysto techniczne  czynności kosztem opieki nad pacjentami – czytamy w stanowisku - Prezydium domaga się zmiany zasad postaci przetwarzania dokumentacji medycznej Instytutu z okresu unieruchomienia systemu informatycznego – podsumowano

Prezydium ORL w Łodzi z niepokojem o sytuacji w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki

Prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej w Łodzi wyraziło swoje zaniepokojenie doniesieniami napływającymi z Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki dotyczącymi zarówno sytuacji kadrowej, jak cyberataku.

- Docierają do Prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej w Łodzi sygnały od Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki o próbach nałożenia na lekarzy obowiązku wprowadzenia do systemów komputerowych danych medycznych, które od końca października do końca listopada 2022 roku przetwarzane były w postaci papierowej – podano w stanowisku.

ORL podkreśla przy tym, że "jest to próba przerzucenia skutków cyberataku na barki lekarzy. Do tego próba ta wydaje się pozbawiona podstaw prawnych, jak też nieuzasadniona z punktu widzenia organizacyjno-ekonomicznego. Wysoko wykwalifikowani pracownicy, o deficytowych kompetencjach, mają bowiem wykonywać proste i czysto techniczne  czynności kosztem opieki nad pacjentami".

ORL domaga się zmiany zasad przetwarzania dokumentacji

Jak wskazuje ORL, czynności związane z wprowadzeniem danych medycznych do systemu komputerowego nie można uznać za prowadzenie dokumentacji medycznej – są to bowiem czynności przewidziane w przepisach ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia (digitalizacja dokumentacji medycznej). Tym samym "przepisy te nie wymagają, by osoby dokonujące zmiany postaci dokumentacji medycznej z papierowej na elektroniczną były pracownikami medycznymi".

- Odrywanie lekarzy od pracy z pacjentami, przy powszechnie znanych problemach z zapewnieniem dostatecznej obsady lekarskiej, uzasadnianie do tego koniecznością dokonania rozliczeń finansowych z NFZ, musi się spotkać z dezaprobatą samorządu lekarskiego – czytamy.

W podsumowaniu ORL domaga się zmiany zasad przetwarzania dokumentacji medycznej ICZMP z okresu unieruchomienia systemu informatycznego.  

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.

Dowiedz się więcej na temat:

Czytaj więcej