Autor: oprac. JKB • Źródło: pacjent.gov.pl, Rynek Zdrowia • 15 lipca 2022 18:30
Każdy pacjent korzystający z apteki powinien pamiętać o tym, by w razie wątpliwości zapytać farmaceutę o suplementy diety czy inne leki bez recepty.
Porady od farmaceuty. Dlaczego warto z nich skorzystać?
Wielu pacjentów nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że niektóre preparaty i leki bez recepty mogą negatywnie wpływać m.in. na skuteczność prowadzonej terapii czy leczenia. Dlatego też warto pamiętać o pomocy ze strony farmaceuty – zna składniki leków i posiada bieżące informacje na temat wszystkich substancji.
Portal pacjent.gov.pl przypomina, że farmaceuta może doradzić m.in.:
w sprawie prawidłowego stosowania i przechowywania leków, w przypadku drobnej dolegliwości, zakupu leków: wskaże tańszy zamiennik leku, jeśli otrzyma informację o tym, jakie leki przyjmuje pacjent, wskaże czy istnieje ryzyko wystąpienia między nimi niekorzystnych interakcji, w sprawie korzystania ze sprzętu medycznego, wyposażenia podręcznej apteczki na wakacje.Recepta farmaceutyczna. Kiedy jest wystawiana?
Warto pamiętać, że w przypadku nagłego zagrożenia życia, pacjent może otrzymać niezbędny lek bez recepty od lekarza. Specjalną receptę może wypisać wyłącznie farmaceuta, który ma prawo wykonywania zawodu.
Jednak farmaceuta może przepisać na wspomnianej recepcie tylko jedno najmniejsze opakowanie produktu leczniczego dopuszczonego do obrotu w Polsce. Najważniejsze wskazówki:
receptę farmaceutyczną można wystawić maksymalnie na 180 dni kuracji, na receptę farmaceutyczną nie mogą zostać przepisane leki zawierające środki odurzające i substancje psychotropowe, farmaceuta podczas wystawienia e-recepty w aptece może przeprowadzić wywiad medyczny, pacjent może zostać poproszony o podpisanie oświadczenia o aktualnie zażywanych lekach albo o stanie swojego zdrowia, recepta farmaceutyczna jest realizowana z odpłatnością 100 proc.Udostępnienie e-recepty farmaceucie
Podczas wizyty w aptece można przekazać farmaceucie danych medycznych w aplikacji IKP albo poprzez Internetowe Konto Pacjenta.
Chcąc umożliwić dostęp do danych farmaceucie należy:
uruchomić aplikację, wejść w „Menu” (trzy kreski w prawym górnym rogu ekranu), a następnie w „Uprawnienia”, wybrać: Udostępnij dane lekarzowi, pielęgniarce lub farmaceucie – po rozwinięciu kafelka pojawi się m.in. informacja, że pacjent może udostępnić aptece i farmaceucie e-receptę i informacje o wykupionych lekach wybrać: „Przyznaj dostęp aptece/punktowi farmaceutycznemu”, wpisać adres i nazwę, wybierz dane z tych, które zaproponuje system. Jeśli farmaceuty/apteki nie ma w wykazie, system o tym poinformuje.Zawsze można cofnąć swoje upoważnienie do dostępu do danych.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Dowiedz się więcej na temat: