Ogólnopolska akcja "Zdrowe Życie" zainagurowana
"Zdrowe Życie" to ogólnopolska akcja zainicjowana przez prezydenta Andrzeja Dudę. Ma ona za zadanie promować profilaktykę wśród Polaków - jego celem jest aktywizacja postaw prozdrowotnych. Jest skierowana do wszystkich - niezależnie od wieku, miejsca zamieszkania czy płci.
Projekt będzie realizowany w ramach współpracy Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Aktywów Państwowych, Narodowego Funduszu Zdrowia oraz Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń S.A. Wsparciem merytorycznym będzie dzieliła się Rada Ekspercka (ma ona charakter doradczy).
W jej skład wchodzą specjaliści medycyny i systemów ochrony zdrowia, m.in. prof. Agnieszka Mastelarz-Migas, konsultant krajowy w dziedzinie medycyny rodzinnej, czy Grzegorz Juszczyk, dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego.
W piątek, 3 czerwca, w Pałacu Prezydenckim w Warszawie odbyła się konferencja inaugurująca cały projekt. W jej trakcie zaprezentowane zostały szczegółowe jego założenia.
- Spotykamy się dzisiaj, aby dokonać pewnego podsumowania prac, które od wielu miesięcy toczyły się w Pałacu Prezydenckim. Dyskutowano o tym, w jaki sposób zacząć zdecydowaną ogólnokrajową akcję podnoszącą kwestię bezpieczeństwa zdrowotnego- powiedział prezydent Andrzej Duda.
Minister Niedzielski: "Pierwszy raz sprawy zdrowia mają taką rangę, taki charakter"
- Myślę, że datę 3 czerwca zapamięta cały świat sektora medycznego. Mogę powiedzieć z całą odpowiedzialnością, że pierwszy raz sprawy zdrowia mają taką rangę, taki charakter - dodał Adam Niedzielski, minister zdrowia.
W ramach akcji "Zdrowe Życie będzie działała Mobilna Strefa Zdrowia. Akcja inaugurowana jest w Warszawie (3-4 czerwca), obok Pałacu Prezydenckiego, na parkingu przed Kościołem Seminaryjnym. Później wyruszy ona w Polskę. Na początek do dziewięciu kolejnych miast (m.in. Toruń czy Stalowa Wola).
Polacy będą mogli tam przeprowadzić bezpłatne badania i skorzystać z konsultacji lekarskich (np. kardiologa, dermatologa) w wybrane weekendy latem i jesienią tego roku. Lista być może zostanie rozszerzona - zapowiedziano podczas konferencji.
- Ten projekt to nie tylko miasteczka zdrowia. To także programy aktywizujące, dedykowane placówkom ochrony zdrowia. To również działania skierowane do dzieci, takie jak lekcje o zdrowiu - prof. Piotr Czauderna, przewodniczący Rady ds. spraw ochrony zdrowia.
- Od wielu lat, jeszcze kiedy pracowałem w Narodowym Funduszu Zdrowia, byłem ogromnym orędownikiem profilaktyki. Próbowaliśmy definiować nowe programy, nowe motywatory, które miały zachęcić do uczestniczenia. Niestety, nie zdały one egzaminu. Dlatego w moim przekonaniu konieczna jest właśnie taka wspólna akcja. Ma ona zachęcić Polaków do tego, że kiedy myślą o swoich codziennych wyborach, pamiętali, że dbanie o zdrowie jest zagadnieniem zdecydowanie najważniejszym - dodał szef resortu zdrowia Adam Niedzielski.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Dowiedz się więcej na temat: