Podwójne płacenie, problem z oceną personelu
Jak podano w ocenie skutków regulacji, zmiany przyjęte w zarządzeniu zmieniającym zarządzenie w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień wprowadzają regulacje umożliwiające prawidłową realizację świadczeń gwarantowanych oraz ich rozliczanie, a także eliminują wątpliwości interpretacyjne.
NFZ stwierdziło, że obecnie do harmonogramów-zasoby świadczeniodawcy zgłaszają personel, który nie wynika z warunków udzielania świadczeń, o których mowa w załącznikach do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 19 czerwca 2019 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień, w związku z czym oddziały Funduszu mają problem z jego oceną.
NFZ zaznacza, że nowe zapisy w zarządzeniu mają wyeliminować podwójne płacenie. Doprecyzowują sposób rozliczania świadczeń gwarantowanych z zakresu: zespołu środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży – I poziom referencyjny oraz ośrodka środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży – I poziom referencyjny, które są finansowane za pomocą ryczałtu miesięcznego oraz fee for service.
Obecnie - jak twierdzi NFZ - świadczeniodawcy próbują rozliczać godziny pracy personelu w ramach fee for service, które już zostały opłacone w ramach ryczałtu miesięcznego.
W celu uelastycznienia realizacji 94 godzin pracy personelu przypadające na 1 etat specjalności medycznej wskazanej w załączniku nr 8 lp. 1 i 2 do rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych, obowiązek ich realizacji przedłuża na okres kwartału, czyli wykonania 282 godzin pracy personelu w kwartale.
Obowiązek sprawozdawania każdej osoby z personelu prowadzącej świadczenie
Świadczenia gwarantowane w zakresie: sesja psychoterapii rodzinnej, sesja grupowa oraz wizyta, porada domowa lub środowiskowa, realizowane przez dwie osoby z personelu, obecnie są sprawozdawane i rozliczane jednym produktem rozliczeniowym, co uniemożliwia sprawozdawanie każdej osoby z personelu, która zrealizowała świadczenie.
Jak dalej zauważa NFZ, sprawozdawanie każdej osoby z personelu, która zrealizowała świadczenie jest niezbędne do skorelowania harmonogramu-zasoby z czasem przeznaczonym na realizację świadczeń przez ten personel, zgodnie z funkcjonalnością systemu informatycznego. Stąd zmiana przepisu ograniczającego wpisanie do harmonogramu personelu, który jest zatrudniony w podmiotach innych niż lecznicze, wprowadzanie instytucję wyłączenia jedynie do nieudzielania świadczeń małoletnim przez personel, pod opieką którego pozostają oni w środowisku.
W treści zarządzenia zmieniającego w części normatywnej wprowadza się przepis:
określający kody i ich nazwy specjalności medycznych możliwych do wskazania w harmonogramie-zasoby; precyzujący zasady realizacji i rozliczania świadczeń wykonanych w ramach I poziomu referencyjnego, tj. zespołu i ośrodka, przez personel dodatkowy, liczbę godzin pracy personelu przypadającą na jeden etat przeliczeniowy personelu określonego w rozporządzeniu w zakresach zespołu – I poziom referencyjny oraz ośrodka – I poziom referencyjny w okresie kwartału; wprowadzający obowiązek sprawozdawania i rozliczania za pomocą dwóch produktów rozliczających, świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie sesji psychoterapii rodzinnej, sesji psychoterapii grupowej oraz wizyty, porady domowej lub środowiskowej, realizowanych przez dwie osoby z personelu, czyli sprawozdawania każdej osoby z personelu prowadzącej świadczenie; wprowadzający obowiązek sprawozdawania i rozliczania osobodni w zakresie świadczeń stacjonarnych i dziennych, tym samym ID cyklu, tj. jednego pobytu świadczeniobiorcy w oddziale całodobowym albo dziennym, który przekracza jeden okres sprawozdawczy, oraz wprowadzający obowiązek sprawozdawania jako rozpoznanie współistniejące, informacji o leczeniu pacjenta po próbie samobójczej oraz na podstawie orzeczenia sądu karnego.Błędna informacja o dwóch hospitalizacjach zamiast jednej
W celu uzyskania informacji o liczbie hospitalizacji czy leczenia świadczeniobiorcy w oddziale dziennym, w SI funkcjonuje ID cyklu łączące poszczególne osobodni składające się na jeden pobyt świadczeniobiorcy w oddziale stacjonarnym albo dziennym. W przypadku gdy czas leczenia przekracza jeden okres sprawozdawczy, istnieją sytuacja, w których świadczeniodawca nadaje określonemu świadczeniobiorcy różne ID cyklu, co powoduje błędną informację o dwóch hospitalizacjach danej osoby zamiast jednej.
Obecnie Fundusz nie może uzyskać z systemu informatycznego informacji o liczbie osób leczonych w związku z podjęciem próby samobójczej oraz liczbie osób leczonych na podstawie orzeczenia sądu karnego. Obie informacje są niezbędne do właściwego zabezpieczenia dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej z zakresu opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień.
W załączniku nr 1a do zarządzenia zmienianego wprowadza się nowe produkty rozliczeniowe dla zakresów świadczeń: sesja psychoterapii rodzinnej, sesja psychoterapii grupowej oraz wizyta, porada domowa lub środowiskowa, udzielanych przez dwie osoby z personelu, w celu umożliwienia sprawozdania wszystkich osób realizujących przedmiotowe świadczenia. Wagę punktową świadczenia dzieli się po połowie na dwa produkty rozliczeniowe.
Treść zarządzenia oraz załączniki - do pobrania pod tekstem.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Dowiedz się więcej na temat: