NFZ o pilotażu w centrach zdrowia psychicznego. Opinie można zgłaszać przez 14 dni

1 lat temu 55
Przypomnijmy: Centrum Zdrowia Psychicznego jest miejscem, do którego można dostać się bez skierowania i bezpłatnie przez całą dobę. Zgodnie z zarządzeniem MZ obecnie w pilotażu bierze udział blisko 75 placówek Centrala Narodowego Funduszu Zdrowia przedstawia, w celu wyrażenia opinii przez właściwe w sprawie podmioty, projekt zarządzenia prezesa NFZ  sprawie umów o realizację programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego Wspomniane opinie do projektu należy przekazać w formie tabeli w terminie do 14 dni od dnia publikacji

Komunikat NFZ w sprawie opiniowania

Jak informuje Fundusz, został opublikowany komunikat w związku z przekazaniem do opiniowania projektu zarządzenia Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, zmieniającego zarządzenie w sprawie umów o realizację programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego.

Pełna treść komunikatu:

"Centrala Narodowego Funduszu Zdrowia przedstawia, w celu wyrażenia opinii przez określone w art. 146 ust. 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 roku o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2021 r., poz. 1285, z późn. zm.) oraz § 2 ust. 3 - 5 załącznika do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 8 września 2015 roku w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej (Dz. U. z 2022 poz. 787, z późn.zm.), właściwe w sprawie podmioty, projekt zarządzenia Nr …/2022/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia zmieniającego zarządzenie w sprawie umów o realizację programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego" – czytamy.

Tym samym opinie w sprawie przedmiotowego projektu należy przekazać w formie tabeli w terminie do 14 dni po dniu publikacji na adres mailowy dostępny TU, z dopiskiem: dot. Projektowanego zarządzenia CZP.

Poniżej załączamy tabelkę dodaną do wspomnianego komunikatu.

Projekt zarządzenia o CZP

Zgodnie z projektowanym zarządzeniem prezesa NFZ zmieniającym zarządzenie w sprawie umów o realizację programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego zarządza się, co następuje:

W zarządzeniu Nr 55/2020/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 9 kwietnia 2020 r. w sprawie umów o realizację programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego, wprowadza się następujące zmiany:

w § 12 wprowadza się następujące zmiany:

a) po ust. 1 dodaje się ust. 1a w brzmieniu:
"1a. W harmonogramie, o którym mowa w ust. 1, do realizacji świadczeń psychologicznych, psychoterapeutycznych i środowiskowych, określa się odpowiedni personel o kodach: 229905 Psychoterapeuta, 263403 Psycholog, 263401 Psycholog oraz 325201 Terapeuta środowiskowy",
b) po ust. 3 dodaje się ust. 3a w brzmieniu:
"3a. Do realizacji świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie świadczenia dla osób z zaburzeniami psychicznymi w hostelu w komórce organizacyjnej o kodzie 2720 Hostel dla osób z zaburzeniami psychicznymi, w harmonogramie, o którym mowa w ust. 1 świadczeniodawca obowiązany jest wskazać personel dodatkowy udzielający te świadczenia zgodnie z lp. 16 rozporządzenia w sprawie leczenia psychiatrycznego";

w § 17 ust. 1 po pkt 30 dodaje się pkt 31-32 w brzmieniu:

"31) w przypadku przyjęcia do oddziału psychiatrycznego dla dorosłych świadczeniobiorcy będącego w stanie nagłym w związku z próbą samobójczą, do Funduszu należy sprawozdać w ramach Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10 jako rozpoznanie współistniejące, rozpoznanie określające próbę samobójczą, tj. rozpoznanie z zakresu X60-84 wraz z rozszerzeniami;
32) w przypadku leczenia świadczeniobiorcy na podstawie orzeczenia sądu karnego, do Funduszu należy sprawozdać w ramach ICD-10, jako rozpoznanie współistniejące, rozpoznanie Y05.0 - przestępstwo seksualne z użyciem przemocy fizycznej - w przypadku z popełnieniem przestępstwa seksualnego, Y08.0 - przestępstwo w inny określony sposób albo Y09.0 - przestępstwo w nieokreślony sposób".

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.

Dowiedz się więcej na temat:

Czytaj więcej