Ministerstwo Zdrowia szykuje nowe zasady w rejestracji do lekarzy specjalistów

1 lat temu 43
- Będziemy pracowali nad wprowadzeniem powszechnej e-rejestracji - zapowiedział 6 września minister zdrowia Adam Niedzielski Szef resortu zdrowia zdradził, że projekt ma ruszyć w przyszłym roku. Wcześniej - do końca 2022 - zostanie zamknięty pilotaż realizowany w wybranych placówkach w województwach łódzkim i mazowieckim Test obejmuje elektroniczną rejestrację na trzy świadczenia: rezonans, tomografię oraz na wizytę u kardiologa Powszechna e-rejestracja będzie polegała na tym, że będzie się można elektronicznie umówić do każdego specjalisty, tak jak mogliśmy umówić się na szczepienie – wyjaśnił minister - To projekt upodmiotawiający pacjenta, który sam podejmie decyzję, gdzie się zapisuje, wykorzystując różne narzędzia - ocenił Paweł Kikosicki, dyrektor Centrum e-Zdrowia

Zmiany w rejestracji do lekarzy i na badania. Minister zdrowia zapowiedział rewolucję

To będzie ogromna zmiana dla pacjentów w dostępności do specjalistów oraz na specjalistyczne badania: Ministerstwo Zdrowia zamierza wdrożyć powszechną elektroniczną rejestrację.

- W najbliższym czasie będziemy pracowali nad wprowadzeniem powszechnej e-rejestracji, która będzie polegała nie tylko na wystawieniu e-skierowania, ale na tym, że będzie się można elektronicznie umówić do każdego specjalisty, tak jak mogliśmy umówić się na szczepienie – zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski w trakcie Forum Ochrony Zdrowia, odbywającego się podczas XXXI Forum Ekonomicznego.

Przypomniał, że e-rejestracja jest obecnie na etapie pilotażu. Projekt testowany jest w wybranych podmiotach w województwach łódzkim i mazowieckim, a elektroniczne zapisy możliwe są na tomografię komputerową, rezonans magnetyczny oraz do kardiologa.

-  Chcemy wykorzystać rozwiązania, które są już sprawdzone przy rejestracji na szczepienia i będziemy chcieli zbudować kompleksowy system - tłumaczył Adam Niedzielski. Zastrzegł, że na początku e-rejestracja może nie obsługiwać wszystkich specjalizacji. 

- Wyznaczyliśmy sobie perspektywę końca roku, żeby zakończyć pilotaż i w przyszłym roku mam nadzieję, że system będzie już w całości wdrożony – uściślił minister.

Paweł Kikosicki, dyrektor Centrum e-Zdrowia przyznał, że projekt będzie priorytetem podległej mu jednostki. 

- W mojej ocenie będzie on upodmiotawiał pacjenta, który sam podejmie decyzję, gdzie się zapisuje, wykorzystując różne narzędzia - ocenił.

Dodał, że poza elektroniczną rejestracją CeZ pracować będzie również nad rozwojem Internetowego Konta Pacjenta i usług dostępnych na IKP, a także nad planowanymi do uruchomienia w przyszłym roku systemami e-krew, e-transplant oraz systemem monitorowania kształcenia w wersji drugiej

Pilotaż e-rejestracji do kardiologa, na rezonans i tomograf 

Dodajmy, że pilotaż e-rejestracji, realizowany w wybranych podmiotach leczniczych w woj. łódzkim i mazowieckim, ma przetestować - jak wskazywało Ministerstwo Zdrowia - "funkcjonalności wyszukiwania wolnych terminów udzielania świadczeń opieki zdrowotnej oraz dokonywania przez świadczeniobiorców zgłoszeń za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta (IKP)".

Ponadto chodzi o sprawdzenie mechanizmów przydzielania pacjentom terminów udzielenia świadczenia, w tym działania centralnej listy oczekujących, a także udostępniania przez placówki medyczne harmonogramów przyjęć do systemu P1.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.

Dowiedz się więcej na temat:

Czytaj więcej