Lekarze wyjeżdżają z Polski. Rekordowa liczba zgłoszeń po wnioski
"DGP" wylicza, iż do końca kwietnia aż 224 lekarzy pobrało w Naczelnej Izbie Lekarskiej zaświadczenia o postawie etycznej potrzebne do uznania kwalifikacji do pracy w innych krajach Unii Europejskiej.
W ubiegłych latach NIL wydała (licząc w całym roku):
286 zaświadczeń w 2021 roku, 279 zaświadczeń w 2020 roku 352 zaświadczenia w 2019 roku 378 zaświadczeń w 2018 rokuRekordowy pod tym względem był 2005 rok. Wtedy to o wydanie potrzebnego zaświadczenia do pracy za granicą do Naczelnej Izby Lekarskiej zgłosiło się 1711 lekarzy.
Rekordowa liczba wniosków lekarzy o zaświadczenie na pracę za granicą
- Za szczególnie zniechęcającą do pracy w Polsce można uznać perspektywę zaostrzenie kodeksu karnego, oznaczającą dla lekarzy groźbę bezwzględnej kary więzienia za nieumyślny błąd medyczny - mówi cytowana przez "DGP" Renata Jeziółkowska, rzecznik prasowa Naczelnej Izby Lekarskiej.
- Takie podejście stoi w sprzeczności z potrzebą wprowadzenia w naszym kraju systemu opartego na bezpieczeństwie leczenia, sprawdzającego się np. w Szwecji - określanego tam jako no-fault - dodaje.
Zdaniem Jeziółkowskiej, przez zaostrzanie prawa, kryzys w ochronie zdrowia może się pogłębiać.
- Lekarz w obawie o karę więzienia będzie unikał ryzykownych decyzji - przyznaje.
- Będzie to szkodliwe dla pacjentów i dla rozwoju medycyny. Przy takich uwarunkowaniach prawnych problemy kadrowe, zwłaszcza w specjalizacjach zabiegowych, będą się pogłębiały - tłumaczy Jeziółkowska.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Dowiedz się więcej na temat: