Lekarze z Zabrza będą zdalnie w czasie rzeczywistym wykonywać USG pacjenta we Francji

1 lat temu 33
Zabrzańskie konferencje to jedne z najstarszych cyklicznych spotkań poświęconych robotyce medycznej na świecie, obejmujących wszelkie aspekty naukowe i inżynierii medycznej związane z tą dziedziną W tym roku, w czasie Medical Robotics Show, wydarzeniu, które towarzyszy Konferencji, będzie można na miejscu poznać roboty Melody, Luna, Aria i Robin Heart Francuska firma AdEchoTech opracowała „MELODY" – automatyczny system do zdalnego wykonywania badań ultrasonograficznych. Będzie on w praktyce zademonstrowany w czasie konferencji – operatorzy systemu w Zabrzu będą diagnozować pacjenta przebywającego we Francji Drugi dzień XX Konferencji Roboty Medyczne będzie okazją do rozmów z mistrzami różnych nauk humanistycznych; filozofami, psychologami oraz nauczycielami akademickimi, przedsiębiorcami, konstruktorami robotów

Wiedza o robotach

W swojej formie Konferencja Roboty Medyczne przeznaczona jest dla wszystkich grup wiekowych, hobbystów, uczniów i profesjonalistów. Jest organizowana między innymi po to, aby budować mosty pomiędzy wynalazcami, nauką a służbą zdrowia i przedsiębiorcami.

Zabrzańskie konferencje to jedne z najstarszych cyklicznych konferencji poświęconych robotyce medycznej na świecie, obejmujących wszelkie aspekty naukowe i inżynierii medycznej związane z tą dziedziną.

W tym roku, w czasie Medical Robotics Show, wydarzeniu, które towarzyszy Konferencji, będzie można na miejscu poznać roboty Melody, Luna, Aria, Robin Heart. Będzie można się dowiedzieć o nowościach dotyczących medycznej wersji robota Sophia, a także poznać efekty europejskiego projektu DIH Healthcare Robotics.

W czasie Forum Robotyki Medycznej, z udziałem wyśmienitych gości panelu, poruszane będą tematy związane z edukacją, ekonomią, badaniami i wdrożeniami, produkcją, rynkiem robotów medycznych. Będzie to okazja do rozmów z głównymi aktorami tych scen – naukowcami, wynalazcami, przedsiębiorcami, politykami, finansistami, instytucje wspierające przedsiębiorców.

W sesji „Pionierzy” wezmą udział  prof. Ryszard Tadeusiewicz i prof. Wojciech Witkiewicz, ikony polskiej robotyki medycznej.

Przyszłość medycyny i zwiększenie dostępności do świadczeń to robotyzacja

Współczesna medycyna rozwija się bardzo intensywnie. Duży wpływ mają na to nowoczesne technologie, które krok po kroku rewolucjonizują opiekę zdrowotną. Widać to mocno w dużych miastach, natomiast w bardziej odległych i słabo zaludnionych obszarach kraju sytuacja jest trudniejsza.

Aby unikać opóźnień w wykrywaniu chorób, placówki medyczne obsługujące pacjentów, dla których dojazd na miejsce badania jest niemożliwy lub związany z wysokimi kosztami transportu, coraz mocniej dążą do usprawnienia zakresu swoich usług. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom tej grupy docelowej, francuska firma AdEchoTech opracowała „MELODY" – automatyczny system do zdalnego wykonywania badań ultrasonograficznych.

Zakres badania, które może zostać wykonane za pomocą tego rozwiązania, obejmuje: jamę brzuszną, serce, miednicę i jamę miednicy, układ moczowy oraz układ rozrodczy.

Francuskie rozwiązanie oferuje szereg korzyści zarówno dla pacjentów, jak i placówek opieki zdrowotnej: zwiększa dostęp do specjalistów w zakresie ultrasonografii w czasie rzeczywistym, przyspiesza proces diagnostyczny, pozwalając szybciej wykrywać schorzenia, ogranicza ryzyko rozprzestrzeniania się COVID-19, pozwala na oszczędność czasu i kosztów przejazdów i rozwiązuje problem braków kadrowych.

W trakcie zaplanowanej demonstracji w czasie zabrzańskiej Konferencji działania systemu telemedycznego USG francuscy goście będą diagnozować pacjenta (teleUSG) we Francji.

"MELODY” posiada znak CE (klasa IIa), certyfikat FDA 510K oraz autoryzację Health Canada. System "MELODY" został już wdrożony w ponad 35 szpitalach i klinikach we Francji i w innych krajach na całym świecie.

W atmosferze interdyscyplinarnej

Drugi dzień XX Konferencji Roboty Medyczne odbędzie się w atmosferze Akademii. Będzie to okazja do rozmów z mistrzami różnych nauk humanistycznych; filozofami, psychologami oraz nauczycielami akademickimi, przedsiębiorcami, konstruktorami – aby porozmawiać o tym, czym powinny być roboty, by wychodzić naprzeciw oczekiwaniom odbiorców, oczekiwaniom społecznym.

Organizatorzy zapraszają do udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu każdego, kto tworzy roboty lub chce z nich korzystać; wszystkich tych, dla których przyszłość medycyny wspomaganej technologicznie robotami w diagnostyce, terapii, rehabilitacji, w szpitalu, w domu i w drodze nie jest obojętna.

Konferencja odbędzie się w formie hybrydowej – w Sali konferencyjnej FRK oraz z on-line przez platformę ZOOM. Nagrania będą dostępne na portalu YouTube FRK, także na platformie Zoom (linki na stronie FRK). W Konferencji będą brały udział osoby spoza Polski — obowiązujący język polski lub angielski.

Pod materiałem znajduje się do ściągnięcia pełny program XX Konferencji Roboty Medyczne.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.

Dowiedz się więcej na temat:

Czytaj więcej