Gdzie "utknęły" skierowania na specjalizacje? "Kandydaci poddawani są ciężkim próbom"
Tegoroczna kwalifikacja od początku rodzi wiele pytań. Nabór po raz pierwszy prowadzony był centralnie, według nowych zasad. Lekarze mogli zgłaszać wnioski ze wskazaniem nie więcej niż 15 wariantów wyboru, a do każdego wariantu mogli wskazać w preferowanej kolejności nie więcej niż trzy jednostki. Teraz wątpliwości co do jego sprawnego funkcjonowania mają też przedstawiciele ośrodków szkoleniowych.
Przyszli rezydenci, aby rozpocząć szkolenie, muszą uzyskać potwierdzenie przyjęcia do jednostek, w których będą się specjalizować. Problem w tym, że - jak alarmują pracodawcy - nie widzą ich w systemie.
- Kandydaci na rezydentów w sesji jesiennej poddawani są ciężkim próbom. Nabór centralny, długie oczekiwanie na wynik rekrutacji. Od listopada są bezrobotni. Czekają. Wiedzą, gdzie będą zatrudnieni, ale ich pracodawcy o tym nie wiedzą. Brak skierowań w SMK. Kiedy się pojawią? - dopytywała na Twitterze Joanna Zabielska-Cieciuch, lekarz rodzinny z przychodni w Białymstoku, członek zarządu Federacji Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia Porozumienie Zielonogórskie.
W Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego tłumaczą, że skierowania w wersji roboczej zostały utworzone automatycznie w SMK2 dla każdego wariantu zakwalifikowanego i potwierdzonego przez lekarza po publikacji ostatecznych list rankingowych przez CMKP, MON lub MSWiA.
- Urzędy wojewódzkie, MON, MSWiA uzupełniają te skierowania dodatkowymi danymi (m.in. jednostka szkoląca, program specjalizacji, planowana data rozpoczęcia i zakończenia specjalizacji) na co mają 30 dni. Termin wynika z treści art. 16c ust. 17 Ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty. CMKP 5 grudnia poinformowało urzędy wojewódzkie, że w systemie SMK można już rozpocząć uzupełnianie i wystawianie skierowań - tłumaczy Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska, rzeczniczka prasowa CMKP.
Ustawowo przewidziany czas na wystawienie skierowań upływa zatem 29 grudnia.
CeZ: skierowania na specjalizację od sesji jesień 2022 dostępne są w systemie SMK 2
Centrum e-Zdrowia (CeZ) w wydanym specjalnie komunikacie przypomina natomiast, że "skierowania na specjalizację dla lekarzy i lekarzy dentystów od sesji jesień 2022 dostępne są w systemie SMK 2".
Mimo to pracodawcy skarżą się, że system nie działa, jak trzeba. - W SMK2 jest info, że nie obsługuje roli kierownika jednostki, odsyła do starej wersji. Skierowanie ukryte jest pod znakiem strzałki. Dlaczego nie dostaliśmy informacji, gdzie i jak znaleźć skierowanie? - ciągnie temat na Twitterze Zabielska-Cieciuch.
Centrum e-Zdrowia wyjaśnia, że system SMK 2 jest uruchamiany etapowo, aktualnie funkcjonują dwa systemy tj. SMK 1 i SMK 2, a użytkownicy mają możliwość przełączania się między nimi.
- Po zalogowaniu, użytkownicy są kierowani do systemu SMK 1 lub SMK 2, w zależności od posiadanej roli. Z uwagi na fakt, że nie został zakończony proces obsługi skierowań z poprzedniej sesji (wiosna 2022 r.) istnieje możliwość obsługi skierowań także w systemie SMK 1 - czytamy w komunikacie CeZ.
Po dwóch turach jesiennej rekrutacji na specjalizacje zakwalifikowało się, przypomnijmy, 4 180 osób, w tym 3 071 w trybie rezydentury. Spośród dziedzin priorytetowych największym wzięciem wśród lekarzy cieszyły się: medycyna rodzinna, choroby wewnętrzne, anestezjologia, pediatria i psychiatria. 1 459 osób nigdzie się nie zakwalifikowało.
Ostateczne listy lekarzy i lekarzy dentystów zakwalifikowanych w jesiennym naborze opublikowane zostały w Systemie Monitorowania Kształcenia i na stronie internetowej Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Dowiedz się więcej na temat: