Komisja Europejska porozumiała się z Moderną w sprawie dostawy szczepionek

2 lat temu 75
Komisja Europejska poinformowała o zmianach związanych z dostarczaniem szczepionek od Moderny W związku z nową umową, Moderna dostarczy część szczepionek pierwotnie zaplanowanych na II kwartał 2022 roku dopiero w 2023 roku Co więcej, jeśli szczepionka dostosowana do nowych wariantów koronawirusa otrzyma pozwolenie na dopuszczenie do obrotu w UE, to dawki zaplanowane na kwiecień, maj i czerwiec mogą być dostarczone jako szczepionki przypominające w okresie jesienno-zimowym

Nowa umowa KE i Moderny

Jak poinformowała Komisja Europejska, doszło do porozumienia z firmą Moderną w sprawie szczepionek przeciwko COVID-19. Porozumienie to miało na celu dostosowanie dostaw szczepionek do potrzeb państw członkowskich.

Na podstawie tej umowy, spółka przesunie dostawy części szczepionek pierwotnie planowane na II kwartał 2022 roku na rok 2023 – podała KE. Co ważne, jeżeli szczepionka dostosowana do nowych wariantów koronawirusa otrzyma pozwolenie na dopuszczenie do obrotu w UE, część dawek zaplanowanych na kwiecień, maj i czerwiec może być dostarczona jako szczepionki przypominające dostosowane do obecnych wariantów COVID-19 od września i w miesiącach jesienno-zimowych 2022 roku – czytamy.

- Umowa z producentami szczepionek ma na celu optymalizację uzgodnień w zakresie dostaw i dostosowanie ich do obecnego poziomu popytu w naszych państwach członkowskich. Z dużym zadowoleniem przyjmuję dzisiejsze porozumienie w sprawie bardziej elastycznych ustaleń dotyczących dostawy szczepionki Moderna, aby odpowiedzieć na potrzeby naszych państw członkowskich - wyjaśniła Stella Kyriakides, komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności cytowana w komunikacie.

Resort zdrowia wykorzystał klauzulę "siły wyższej"

Przypomnijmy: minister zdrowia Adam Niedzielski przekazał, że Polska skorzystała z klauzuli siły wyższej stanu wyższej konieczności i poinformowała m.in. Komisję Europejską, że odmawia przyjmowania kolejnych szczepionek przeciw COVID-19 i wykonywania za nie płatności.

Resort zaakcentował, że nie możemy obecnie przyjmować kolejnych dostaw szczepionek przeciw COVID-19, m.in. dlatego, że Polska musi być przygotowana na wydatkowanie znacznych środków na leczenie obywateli Ukrainy. Ministerstwo oczekuje od firm elastyczności w realizacji kontraktów.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.

Dowiedz się więcej na temat:

Czytaj więcej
Radio Game On-line