Najpierw muszą zostać spełnione określone warunki
Odpowiadając na pytanie, kiedy wytyczne staną się procedurami medycznymi, które będą finansowane w postaci świadczeń zdrowotnych, profesor Ponikowski stwierdził, że żeby dokument wszedł w życie i był stosowany w codziennej praktyce medycznej, musi być spełnionych szereg warunków.
Jako pierwszą przesłankę wymienił znajomość wytycznych w środowisku lekarskim.
- Nie tylko wśród wąskich grup ekspertów, ale wśród kardiologów, a także – a może przede wszystkim - wśród lekarzy internistów i lekarzy rodzinnych. To jest warunek sine qua non – podkreślił profesor.
Po popularyzacji wytycznych kolejny krok to zapewnienie dostępności do rekomendowanych form terapii.
- Czyli to, że jako lekarz wiem, że coś mogę zastosować, żeby przedłużyć pacjentowi życie albo poprawić jakość życia. Warunkiem jest dostępność procedur w formie refundowanych świadczeń zdrowotnych. O tym będziemy rozmawiali na jednej z sesji w ramach Kongresu PTK, w której weźmie udział minister Maciej Miłkowski. To będzie bardzo istotne spotkanie. Nie sądzę jednak, by przyniosło efekty w ciągu tygodnia czy dwóch. To potrwa kilka miesięcy. Oby nie dłużej. O to będziemy apelować do pana ministra – powiedział prof. Piotr Ponikowski.
Więcej w materiale video.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Dowiedz się więcej na temat: