Zniesienie PEF z poparciem samorządu fizjoterapeutów
Jak przypomina Krajowa Izba Fizjoterapeutów, 21 czerwca Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy obejmujący przepisy o zniesieniu Państwowego Egzaminu Fizjoterapeutycznego (PEF). Obecnie projekt tej ustawy został skierowany pod obrady Sejmu.
Zniesienie PEF ma poparcie prezydium Krajowej Rady Fizjoterapeutów. Powołuje się na sytuację pocovidową i wskazuje, że konieczne jest, by fizjoterapeuci mogli szybko wchodzić do systemu ochrony zdrowia.
Potrzeba uzupełnienia kadry medycznej
- Trzeba mieć na względzie, że na rynku pracy jest ogromne zapotrzebowanie na kadrę medyczną. Tysiące pacjentów dotkniętych skutkami pandemii czeka na wsparcie ze strony medyków, w tym także fizjoterapeutów - pisze KIF.
Jednocześnie samorząd fizjoterapeutów "zastrzega sobie możliwość powrotu do tematu przeprowadzenia PEF w przyszłości" i zaznacza, że "kwestia Egzaminu była do tej pory zbyt płytko konsultowana w środowisku, czego wyrazem są sprzeczne opinie pojawiające się w przestrzeni publicznej".
- Intencją Prezydium KRF jest przeprowadzenie szerszych konsultacji społecznych z fizjoterapeutami i uczelniami kształcącymi w tym zawodzie. Zależy nam na wysokiej profesjonalizacji naszego zawodu. Chcielibyśmy to zrobić jak najbardziej efektywnie i reprezentatywnie dla naszego środowiska - czytamy w stanowisku.
Będzie wspólny zespół MZ i KIF
Ponadto Rada daje sobie 24 miesiące na wypracowanie odpowiednich zasad oceny osób kończących studia i chcących rozpocząć pracę w zawodzie.
Dodaje ponadto, że w liście otrzymanym od wiceministra zdrowia Piotra Brombera w sprawie likwidacji PEF zostało zapowiedziane stworzenie wspólnego zespołu Ministerstwa Zdrowia i Krajowej Izby Fizjoterapeutów do spraw ewaluacji standardów kształcenia, przygotowujących do wykonywania zawodu fizjoterapeuty. Rada zapowiada informowanie o postępach prac w tej materii.
Dowiedz się więcej na temat: