E-recepta z Polski ważna za granicą? Na razie tylko w Finlandii

1 lat temu 42
Polska, jako jedna z pierwszych, otrzymała zgodę Komisji Europejskiej na uruchomienie usługi wymiany e-recepty transgranicznej z innymi państwami członkowskimi UE Dzięki tej decyzji polscy pacjenci będą mogli zrealizować swoje e-recepty w zagranicznych aptekach, a obcokrajowcy w polskich Co jednak ważne, na razie pacjenci mogą skorzystać z tej bardzo wygodnej opcji na razie tylko w Finlandii, ale wielu ekspertów liczy, ze wkrótce dołączą inne państwa Jak podkreśla portal prawo.pl, e-recepta transgraniczna zdecydowanie usprawni pracę farmaceutom – będzie to gwarancja jej poprawności i czytelności

E-recepta transgraniczna staje się faktem

Jak przypomina prawo.pl, obecnie w Polsce obowiązuje zasada, zgodnie z którą lekarz może wystawić receptę transgraniczną, ale jedynie w wersji papierowej – pacjent musi pojawić się w gabinecie lekarskim przed wyjazdem za granicę.

W związku z decyzją KE, wizyta w gabinecie nie będzie niebawem potrzebna, ponieważ podobnie, jak w przypadku recept realizowanych w Polsce, opcje transgraniczne również będą funkcjonować w formie elektronicznej. Tym samym pacjent będzie mógł uzyskać receptę transgraniczną przebywając za granicą za pośrednictwem udzielonej teleporady przez lekarza rodzinnego – wskazuje prawo.pl.

Korzyści wynikające z e-recept transgranicznych

Niewątpliwą korzyścią wynikającą z wejścia do systemu elektronicznych recept transgranicznych jest ułatwienie pracy farmaceutom.

- Recepty papierowe transgraniczne realizujemy od wielu lat. Nie posiadając wzorów recept wystawianych przez poszczególne kraje EU nie wiemy jaki jest wzór recepty papierowej obowiązujący w Portugalii czy w Niemczech. W Polsce mamy jeden system obiegu informacji o leku, czyli jeden wzór recepty papierowej. W innych krajach, w zależności od struktury systemów refundacyjnych i ochrony zdrowia wzory recept mogą wyglądać różnie. Samorząd próbował stworzyć katalog obowiązujących wzorów recept z innych krajów UE korzystając z pomocy instytucji unijnych, ale się to nie udało – zaznaczył w rozmowie z prawo.pl Marian Witkowski, prezes Okręgowej rady Aptekarskiej w Warszawie.

Dzięki elektronicznej wersji recepty farmaceuci będą mieli pewność, że konkretny lek został przepisany pacjentowi, a jednocześnie zniwelowany zostanie problem fałszowania recept.

Na razie e-recepta z Polski tylko w Finlandii

Jak na razie Polacy będą mogli zrealizować swoje recepty jedynie w Finlandii, natomiast mieszkańcy Estonii, Chorwacji, Portugalii i Finlandii będą mogli skorzystać z tego rozwiązania w naszym kraju – podkreśla prawo.pl. Pozostałe państwa nie mają systemów recept elektronicznych albo nie są one dostosowane.

Ministerstwo Zdrowia musi jeszcze ustalić szczegóły organizacyjne z krajami, z którymi będzie prowadzona wymiana e-recept oraz podłączenie się polskich aptek do systemu informatycznego. Polskie apteki są przygotowane do realizacji nowych zadań w zakresie realizacji elektronicznej recepty transgranicznej – wyjaśnia prawo.pl.

Czym jest recepta transgraniczna?

Przypomnijmy: recepta transgraniczna umożliwia pacjentowi wykupienie leku za granicą na podstawie recepty wystawionej w innym państwie. Dotyczy to państw Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu EFTA (Islandia, Liechtenstein, Norwegia oraz Szwajcaria).

Co jednak najważniejsze, receptę transgraniczną może wystawić lekarz jedynie na wniosek pacjenta. Jej wzór różni się od tradycyjnej recepty, ponieważ nie musi zawierać numeru REGON, pieczątki lekarza (w przypadku, jeśli dane lekarza wystawiającego receptę są nadrukowane) czy trzech kodów kreskowych.

Recepta ta może zostać zrealizowana za pełną odpłatnością. Może być wystawiona na produkty o kategorii dostępności "Rp" (wydawane z przepisu lekarza) albo "OTC"(wydawane bez przepisu lekarza), leki refundowane oraz nierefundowane.

Na recepcie transgranicznej nie może być przepisany lek o kategorii dostępności "Rpw", czyli zawierający środki odurzające lub substancje psychotropowe.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.

Dowiedz się więcej na temat:

Czytaj więcej