Apteki i dystrybucja produktów leczniczych z rezerw strategicznych. Wchodzą nowe przepisy

1 lat temu 62
31 maja skierowano do ogłoszenia rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie dopuszczenia prowadzenia przez apteki dystrybucji produktów leczniczych, wyrobów medycznych i środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego, stanowiących asortyment rezerw strategicznych lub udostępnionych z tych rezerw Apteki uzyskają uprawnienie m.in. do dystrybucji produktów leczniczych, które stanowią asortyment rezerw strategicznych Rozporządzenie ma wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia

Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie dystrybucji produktów leczniczych 

Rządowe Centrum Legislacji poinformowało o skierowaniu do ogłoszenia - 31 maja - rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie dopuszczenia prowadzenia przez apteki dystrybucji produktów leczniczych, wyrobów medycznych i środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego, stanowiących asortyment rezerw strategicznych lub udostępnionych z tych rezerw.

- Rozporządzenie przewiduje, że apteki ogólnodostępne, apteki zakładowe oraz apteki szpitalne albo utworzone w ich miejsce działy farmacji szpitalnej uzyskają uprawnienie do dystrybucji produktów leczniczych, w tym niedopuszczonych do obrotu, wyrobów medycznych oraz środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego, które stanowią asortyment rezerw strategicznych, albo zostały z tych rezerw zwolnione w trybie przewidzianym przez ustawę - czytamy w uzasadnieniu.

Wyjaśniono, że dystrybucja ta obejmować będzie przyjmowanie, przechowywanie i wydawanie ich pacjentom.

- Przy czym należy zastrzec, że spośród ww. podmiotów lub komórek organizacyjnych podmiotów leczniczych, to apteki ogólnodostępne będą powadziły dystrybucję w największej skali, gdyż będą to czynić w stosunku do klientów zewnętrznych - podkreślono.

Nowe rozporządzenie ws. dystrybucji produktów leczniczych przez apteki

- Apteki szpitalne i zakładowe będą natomiast zaopatrywały pacjentów, potencjalnie również personel placówek, w ramach których funkcjonują one jako wewnętrzne komórki organizacyjne - wyjaśniono.

- Należy przy tym zastrzec, że proponowane rozwiązanie nie jest przewidywane jako element rutynowo wykonywanej działalności aptecznej, a jedynie jako rozwiązanie uruchamiane w sytuacjach kryzysowych - dodano.

- Przykładowo takim zdarzeniem może być incydent powodujący zagrożenie radiacyjne, wymagający podania produktu leczniczego zawierającego jodek potasu możliwe największej części społeczeństwa - napisano w uzasadnieniu.

Pełna treść rozporządzenia Ministra Zdrowia do pobrania poniżej.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.

Dowiedz się więcej na temat:

Czytaj więcej