W Centrum Rehabilitacji „Repty” rehabilitują z pomocą wirtualnej rzeczywistości

1 lat temu 113

Jak przekazała rzeczniczka placówki Aleksandra Szatkowska, z terapii korzystają pacjenci z oddziałów rehabilitacji neurologicznej, kardiologicznej i narządów ruchu.

- Pacjent uczestniczy w ośmiu sesjach terapeutycznych po 20 minut. Podczas każdej sesji przenoszony jest do wirtualnego ogrodu. Pozwala mu to niejako odciąć się od zewnętrznego świata, co umożliwia mu pełne zaangażowanie i skupienie na przygotowanej historii pełnej metafor - zobrazowała cytowana przez Szatkowską psycholożka z Rept Katarzyna Broniec-Siekaniec.

- Uruchamia to jego wyobraźnię i wewnętrzne zasoby. Pomaga to skonfrontować się z trudną sytuacją, jaką jest choroba jednocześnie będąc w przyjemnym otoczeniu. Sam znajduje w sobie siłę, energię i zasoby, które pomagają mu w procesie zdrowienia  - uściśliła Broniec-Siekaniec,

Używany w Reptach program został opracowany dla osób cierpiących na zaburzenia nastroju czy zaburzenia lękowe. Dopasowany jest do osób zmagających się z nadmiernym stresem i zwiększonym napięciem psychofizycznym.

Może być także wykorzystany jako uzupełnienie treningu procesów poznawczych, zwłaszcza w obszarze funkcji uwagi oraz zdolności wzrokowo-przestrzennych.

Wirtualna rzeczywistość to nowoczesna technologia komputerowa, symulująca rzeczywiste otoczenie. Daje możliwość doświadczania, uczestniczenia w komputerowo wygenerowanych sytuacjach. Wpływa na sensorykę - wzrok, słuch czy dotyk. Ma również na celu zwiększenie motywacji oraz zaangażowanie pacjenta w proces rehabilitacji i zdrowienia.

- Wirtualna rzeczywistość wkroczyła i do naszego szpitala. Te nowatorskie rozwiązanie to nie tylko terapia dla naszych pacjentów. Często to przełamanie pewnych barier szczególnie przez osoby starsze, dla których założenie gogli VR i przeniesienie się w wirtualny świat jest nie lada wyzwaniem  - podkreślił dyrektor Rept Norbert Komar.

Górnośląskie Centrum Rehabilitacji "Repty" im. gen. Jerzego Ziętka to jeden z najbardziej renomowanych w kraju specjalistycznych szpitali rehabilitacyjnych. Organem założycielskim placówki jest samorząd województwa śląskiego. Prowadzona jest w niej rehabilitacja w schorzeniach kardiologicznych, neurologicznych i urazowo-ortopedycznych.

Ośrodek ma blisko 600 łóżek i każdego roku leczy około 8 tys. osób w trybie stacjonarnym. Przyszpitalna poradnia rehabilitacyjna udziela rocznie prawie 10 tys. porad. W 42 specjalistycznych salach gimnastycznych, gabinetach fizjoterapii i hydroterapii przeprowadza się miesięcznie ponad 90 tys. procedur fizjoterapeutycznych.

Dowiedz się więcej na temat:

Czytaj więcej
Radio Game On-line