Autor: JAS • Źródło: Rynek Zdrowia • 28 marca 2023 15:10
Przypadki zaszyfrowania przez hakerów danych pacjentów są skandaliczne i nie powinny już mieć miejsca. Systemy informatyczne muszą być bezpieczne — mówi nam Sebastian Błaźniak, prokurent firmy Nexus Polska.
Systemy informatyczne muszą być nie tylko bezpieczne, ale też wygodne
Przedstawiciel Nexus Polska opowiada nam o roli systemów informatycznych w placówkach ochrony zdrowia. Wspomina, że niegdyś dokumentacja medyczna pacjentów była zapisywana wyłącznie w formie papierowej. Nawet gdy zaczęły się upowszechniać systemy elektroniczne, to i tak informacje o chorych były drukowane.
- Dziś to się zmieniło. Medycy podejmują decyzje o leczeniu pacjenta na podstawie danych zapisanych w systemach elektronicznych. Musimy to brać bardzo poważnie, bo jakiekolwiek błędy w dokumentacji mogłyby bezpośrednio zagrozić życiu lub zdrowiu pacjentów — podkreśla Sebastian Błaźniak.
Ekspert przyznaje, że zwiększyła się rola cyberbezpieczeństwa takich systemów. Jego zdaniem sytuacje, w których dochodziło do zaszyfrowania przez hakerów danych pacjentów, są skandaliczne i nie powinny już mieć miejsca.
Od Sebastiana Błaźniaka słyszymy też, że oprócz cyberbezpieczeństwa systemów informatycznych dla ochrony zdrowia bardzo istotna jest też wygoda korzystania z nich. Firma Nexus Polska poświęca dużo uwagi temu, aby interfejs użytkownika był dostosowany do potrzeb medyków i pomagał im oszczędzać czas.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Dowiedz się więcej na temat: