Wojna w Ukrainie głównym tematem dzisiejszego wystąpienia prezydenta Dudy na sesji ONZ 

1 lat temu 41

Wojna w Ukrainie, bezpieczeństwo żywnościowe, sprawy energetyczne i kryzys klimatyczny, to tematy, które prezydent Andrzej Duda zamierza poruszyć w debacie generalnej sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, poinformował Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch.

77. sesja Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku rozpoczyna się dziś (20 września) i potrwa do czwartku (22 września). Andrzej Duda ma zabrać głos w debacie generalnej dziś o godz.17:30. W czasie trzydniowej wizyty w USA prezydentowi będzie towarzyszyć małżonka Agata Kornhauser-Duda.

Soloch: Będzie o Ukrainie i kryzysie żywnościowym

W poniedziałkowej (19 września) rozmowie w TVP Info Paweł Soloch przypomniał także, że obecna sesja ONZ odbywać się będzie w czasie rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie, więc prezydenckie wystąpienie w ONZ będzie dotyczyło właśnie sytuacji za nasza wschodnią granicą.

Zastrzegł przy tym, że nie wszystkie państwa świata tak samo widzą wojnę w Ukrainie. Jego zdaniem część z nich wciąż traktuje tę agresję jako konfrontację Ameryki z Rosją, gdzie ci, którzy nie lubią Ameryki popierają Rosję. “W swoim wystąpieniu Prezydent będzie chciał również odnieść się do tych wątków i kontrować tego typu narracje”, podkreślił Paweł Soloch.

Szef BBN dodał, że polski prezydent będzie zwracał również uwagę na kryzys żywnościowy, który jest „sztucznie prowokowany przez stronę rosyjską”. Prezydencki minister przypomniał, że globalnemu zagrożeniu brakiem żywności służyła niedawna wizyta Andrzeja Dudy w Afryce. “Jasnym jest, że tematem są też sprawy energetyczne, kryzys klimatyczny”, dodał Soloch.

g20-bali-indonezja-rosja-ukraina-wojna-usa-chiny

Dwustronne spotkania polskiego prezydenta w Nowym Jorku

Z harmonogramu trzydniowej wizyty Andrzeja Dudy w USA wynika, że dziś rano, przed otwarciem 77. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ spotka się on z Królem Jordańskiego Królestwa Haszymidzkiego. Natomiast po otwarciu sesji ma rozmawiać z prezydentem Brazylii Jairem Bolsonaro i wspólnie z nim podpisać umowy dwustronne.

Jeszcze przed południem polski prezydent spotka się z przewodniczącym ZO ONZ Csabą Körösim i z prezesem Banku Światowego Davidem Malpassem, a po południu – poza wystąpieniem w ONZ, które kończy wtorkowy oficjalny program wizyty – ze swoim estońskim, litewskim i łotewskim odpowiednikiem Alarem Karisem, Gitanasem Nausėdą i Egilsem Levitsem.

Następnie prezydent weźmie udział w szczycie nt. bezpieczeństwa żywnościowego organizowanym przez USA, Unię Europejską oraz Unię Afrykańską i Królestwo Hiszpanii, a potem będzie miał ostatnie już tego dnia spotkanie bilateralne – z prezydentem Kazachstanu Kasymem Żomartem–Tokajewem. Wtorkowy oficjalny program wizyty polskiego prezydenta w USA kończy wystąpienie Andrzeja Dudy w ONZ.

 Flickr/Pirátská strana (CC BY-SA 2.0)

Inne spotkania prezydenta

Nastepnego dnia (21 września) rano zaplanowano spotkanie Andrzeja Dudy z Sekretarzem Generalnym ONZ António Guterresem, a niecałą godzinę później – z Wysokim Komisarzem Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców Filippo Grandim. W środę przed południem polski prezydent wysłucha wystąpienia swojego  amerykańskiego odpowiednika Joe Bidena w debacie generalnej 77. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

Natomiast tego dnia po południu Duda ma się spotkać z szefem ukraińskiego rządu Denysem Szmyhalem, zastępcą Sekretarza Generalnego ONZ Sandą Ojiambo oraz przedstawicielami sektora prywatnego United Business for Ukraine. Następnie zaplanowano spotkanie z Dyrektorem Wykonawczym Światowego Programu Żywnościowego Davidem Beasley’em, a potem polski prezydent wysłucha wystąpienia prezydenta Ukrainy Wołodymra Zełenskiego w czasie debaty generalnej 77. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ

Drugi dzień wizyty w USA polski prezydent ma zakończyć udziałem w recepcji powitalnej dla szefów delegacji i prezydentów, która wydaje prezydent USA i jego małżonka. Natomiast w ostatnim dniu wizyty w Stanach Zjednoczonych Andrzej Duda ma jedynie spotkać się z dziennikarzami, z szefem Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża Peterem Maurerem, a także z liderami organizacji polonijnych w Nowym Jorku.

Czytaj więcej