Komisja Europejska zatwierdziła polski plan strategiczny wspólnej polityki rolnej (WPR) na lata 2023-2027. Z unijnego budżetu na wsparcie polskiego rolnictwa ma trafić ponad 25 mld euro.
Komisja Europejska zatwierdziła w środę (31 sierpnia) pierwszy pakiet planów strategicznych WPR dla siedmiu państw: Danii, Finlandii, Francji, Irlandii, Polski, Portugalii i Hiszpanii.
Jak informuje KE w komunikacie prasowym, jest to ważny krok w kierunku wdrożenia nowej wspólnej polityki rolnej w dniu 1 stycznia 2023 r.
Nowa WPR ma sprawić, że „europejski sektor rolny będzie bardziej zrównoważony, odporny i nowoczesny”.
Jak przekazała Komisja, łączny budżet zatwierdzonych dzisiaj planów to ponad 120 mld euro. Łączny budżet WPR na lata 2023-2027 zaplanowano na 270 mld euro.
Na środowej konferencji prasowej unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski podkreślił, że „rolnicy stoją w obliczu trudnych wyzwań, takich jak gwałtowny wzrost kosztów produkcji spowodowany rosyjską agresją na Ukrainę oraz niedawną letnią suszą”.
Dodał, że rolnictwo jest działalnością długoterminową i europejscy rolnicy muszą mieć jasne ramy prawne i finansowe na przyszłość. „Nowa WPR pomoże nam wspierać stabilne źródła utrzymania w rolnictwie i długoterminowe bezpieczeństwo żywnościowe poprzez wspieranie inteligentnego, konkurencyjnego, odpornego i zróżnicowanego sektora rolnego”.
Na czym polega nowa WPR?
Zgodnie z założeniem, w ramach zreformowanej polityki środki finansowe mają być sprawiedliwiej rozdzielane między małe i średnie gospodarstwa rodzinne, a także młodych rolników.
Ponadto rolnicy otrzymają wsparcie na wprowadzanie innowacji, od rolnictwa precyzyjnego po agroekologiczne metody produkcji. Komisja Europejska przekonuje, że poprzez wsparcie konkretnych działań w tych i innych dziedzinach, nowa WPR może stanowić podstawę bezpieczeństwa żywnościowego i społeczności rolniczych w Unii Europejskiej.
Przypomnijmy, że nowa WPR zakłada bardziej wydajny i skuteczny sposób działania. Państwa UE mają wdrażać krajowe plany strategiczne WPR, łącząc finansowanie z tytułu wsparcia dochodu, rozwoju obszarów wiejskich i środków rynkowych.
W ramach opracowania krajowych planów strategicznych, każde państwo członkowskie dokonało wyboru spośród szerokiego zakresu interwencji na szczeblu UE, dostosowując je i ukierunkowując w taki sposób, aby odpowiadały one szczególnym potrzebom i warunkom lokalnym.
Komisja Europejska ocenia, czy każdy plan przyczynia się do realizacji dziesięciu kluczowych celów WPR, które dotyczą wspólnych wyzwań środowiskowych, społecznych i gospodarczych.
W ten sposób plany te będą zgodne z prawodawstwem UE i powinny przyczyniać się do realizacji celów UE w zakresie klimatu i środowiska, w tym w zakresie dobrostanu zwierząt, określonych w opracowanej przez Komisję strategii „od pola do stołu” i strategii na rzecz bioróżnorodności.
Co znajduje się w polskim planie dla rolnictwa?
„Polski plan strategiczny na lata 2023-2027 zakłada zrównoważony rozwój gospodarstw rolnych, sektora przetwórstwa oraz poprawę warunków życia i pracy na obszarach wiejskich”, napisano w planie zatwierdzonym w środę przez Komisję.
Plan zakłada przekazanie z unijnego budżetu 25 mld euro, w tym m.in. na płatności bezpośrednie 17,3 mld euro w tym okresie, a na rozwój obszarów wiejskich — 4,7 mld euro.
W ramach wyzwań, które są przed naszym krajem w kolejnych latach, jest m.in. dążenie do ponad dwukrotnego zwiększenia powierzchni użytków rolnych pod uprawy ekologiczne do 2030 r.
Działania te są ukierunkowane w ten sposób, aby zachęcać rolników do wdrażania praktyk przyjaznych środowisku i klimatowi, które wykraczają poza wymogi prawne, oraz do przechodzenia na bardziej zrównoważone i przyjazne środowisku rolnictwo.
Jak wynika z polskiego planu strategicznego dla rolnictwa, ekoschematy dla rolników w Polsce będą miały charakter dobrowolny. Planowane jest przekazanie na nie 25 proc. puli środków na płatności bezpośrednie ze szczególnym naciskiem na ochronę gleby i zrównoważone metody produkcji.
Więcej informacji:
Wspólna polityka rolna na lata 2023–2027: Komisja zatwierdza pierwsze plany strategiczne WPR