UE szykuje zmiany w przepisach dotyczących przewozu zwierząt

1 lat temu 39

Zapewnienie większej przestrzeni, obniżenie maksymalnych temperatur i skrócenie czasu podróży. To zalecenia Europejskiego Urzędu ds. Żywności EFSA dotyczące poprawy dobrostanu zwierząt gospodarskich podczas transportu.

Według nowego zestawu opinii przedstawionych przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), które zostaną uwzględnione w trwającym w UE przeglądzie przepisów dotyczących dobrostanu zwierząt, zwierzęta w czasie transportu wymagają większej przestrzeni, niższych temperatur i krótszych podróży, aby zapewnić im odpowiednią ochronę.

Porady EFSA są przekazywane Komisji Europejskiej w serii pięciu opinii naukowych w ramach trwającego przeglądu przepisów dotyczących dobrostanu zwierząt w Unii Europejskiej.

Opinie zamówione przez Komisję Europejską i opublikowane w środę (7 września), dotyczą ochrony zwierząt w czasie transportu, począwszy od małych przeżuwaczy, takich jak owce i kozy, po większe zwierzęta, jak koniowate i bydło.

Określają one różne konsekwencje, których zwierzęta mogą doświadczyć na różnych etapach transportu, w tym stres związany z obsługą, przedłużający się głód i pragnienie, problemy z odpoczynkiem i ograniczenie ruchu.

Eksperci podkreślają, że dobre praktyki w zakresie dobrostanu zwierząt nie tylko zmniejszają niepotrzebne cierpienie, ale także pomagają uczynić zwierzęta zdrowszymi.

Haarlem w Holandii zakazał reklamowania mięsa (Photo by Kyle Mackie on Unsplash)

Propozycje zmian w przepisach

W opiniach stwierdzono, że zapewnienie większej przestrzeni, obniżenie maksymalnych temperatur i skrócenie czasu podróży do minimum są konieczne dla poprawy dobrostanu zwierząt hodowlanych podczas transportu.

Ponadto podkreślono, że pojęcie „zdatności do transportu” nie jest właściwie zdefiniowane, co prowadzi do wniosku, że należy ustanowić wytyczne i progi w oparciu o kryteria pro-zwierzęce.

Stwierdzono również, że w przypadku zwierząt transportowanych w kontenerach, w tym drobiu i królików, za czas podróży należy uznać cały czas przebywania zwierząt w zamknięciu.

Guilhem de Seze, szef departamentu EFSA ds. oceny ryzyka produkcji, podkreślił w oświadczeniu, że dobre praktyki w zakresie dobrostanu zwierząt „nie tylko ograniczają niepotrzebne cierpienie, ale także pomagają uczynić zwierzęta zdrowszymi”.

„Jest to kluczowy element dla bezpieczeństwa łańcucha żywnościowego, biorąc pod uwagę ścisłe powiązania między dobrostanem zwierząt, ich zdrowiem i chorobami przenoszonymi przez żywność, zgodnie z zasadą <<Jedno Zdrowie>>, do której zobowiązuje się EFSA”, powiedział de Seze.

Zasada <<Jedno Zdrowie>> ma na celu stworzenie wspólnego, przekrojowego podejścia, które uznaje wzajemne powiązania między ludźmi, zwierzętami, roślinami i ich wspólnym środowiskiem w celu osiągnięcia optymalnych wyników w zakresie zdrowia i dobrego samopoczucia.

komisja-ue-srodowisko-naturalne-odbudowa-rolnictwo-zywnosc

Komisja Europejska pracuje nad nowymi przepisami

Dla Olgi Kikou, szefowej grupy kampanijnej Compassion of World Farming EU, ustalenia EFSA „tylko potwierdziły to, co obywatele wiedzieli od zawsze – że zwierzęta cierpią podczas transportu i że prawodawstwo UE nie jest dostosowane do celu, jakim jest ich ochrona”.

Ekspertka stwierdziła jednak, że zalecenia agencji są „wciąż dość konserwatywne”. „Konieczne jest, by politycy mieli większe ambicje niż minimum, poza którym organizmy zwierząt nie funkcjonują, a które nakreśla agencja”, podkreśliła.

Obecne przepisy UE dotyczące ochrony zwierząt podczas transportu weszły w życie w 2005 r.

Ustalenia EFSA pomogą w prowadzonym przez Komisję Europejską przeglądzie przepisów dotyczących dobrostanu zwierząt, który jest realizowany w ramach sztandarowej polityki żywnościowej UE, czyli strategii „od pola do stołu”,

W ten sposób władze wykonawcze UE chcą dostosować przepisy do najnowszych badań naukowych, rozszerzyć ich zakres, ułatwić ich egzekwowanie i ostatecznie zapewnić wyższy poziom dobrostanu zwierząt.

Wniosek Komisji spodziewany jest w drugiej połowie 2023 r.

W międzyczasie, w związku z serią ostatnich głośnych incydentów, w których zwierzęta gospodarskie utknęły na morzu, władze wykonawcze UE przygotowują również, w ramach istniejących ram prawnych, prawodawstwo w celu poprawy urzędowych kontroli statków do przewozu zwierząt gospodarskich, które ma zostać przyjęte pod koniec 2022 r.

Czytaj więcej