Masz działkę letniskową, na której nie ma możliwości podłączenia się do kanalizacji? Co zrobić, żeby zamontować WC ogrodowe – wybrać sanitariat w kabinie, zbudować drewnianą latrynę czy może wybrać przenośną toaletę? Podpowiadamy!
WC na działkę – przepisy
Przepisy dotyczące WC na działce reguluje Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Taka toaleta traktowana jest jako zbiornik bezodpływowy na nieczystości ciekłe, o których mówią paragrafy 34-38 tego rozporządzenia.
Gdzie zlokalizować toaletę na działce bez szamba?
Pierwszym z etapów planowania toalety na działkę jest wyznaczenie miejsca, w którym stanie. W świetle przepisów WC bezodpływowe może stanąć na działce budowlanej, z której nie ma podłączenia do sieci kanalizacyjnej. Takie rozwiązanie sprawdza się również na terenach, w których zalega wody i potrzebne jest odwodnienie działki.
WC ogrodowe (w zabudowie rekreacji indywidualnej) powinno być zlokalizowane:
WC na działce – wymiary
Oprócz lokalizacji i odległości od konkretnych elementów na działce ROD – w budowaniu wychodka ważne jest to, jakie ma wymiary. Żeby toaleta ogrodowa była komfortowa w użyciu, powinna mieć około 1,1 metra szerokości i 1,2 metra długości. Taka przestrzeń wystarczy do swobodnego i nieskrępowanego skorzystania z WC. Drzwi do takiej toalety powinny mieć minimalną szerokość o wartości 0,9 metra.
Jakie warunki powinna spełniać toaleta na działkę?
Wyżej wspomniane przepisy mówią o tym, że zbiorniki bezodpływowe powinny mieć szczelne przekrycie z zamykanym otworem do oczyszczania nieczystości, odpowietrzenie oraz nieprzepuszczalne ściany i dno. Jak to wygląda w praktyce?
Prowizorycznie zbudowane i zamontowane konstrukcje na działce często przepuszczają ciecz oraz stwarzają realne zagrożenie dla działkowiczów. Nieczystości są szczególnie niebezpieczne, gdy trafiają bezpośrednio do gleby, na której uprawiane są na przykład warzywa i owoce.
Bezpiecznym rozwiązaniem są szamba i oczyszczalnie ścieków, jednak koszt ich zakupu, montażu WC i eksploatacji często nie jest opłacalny względem wartości samej działki czy czasu na niej spędzanego. Tańszą alternatywą jest na przykład toaleta kompostująca lub przenośna.
Rodzaje toalet na działkę ROD
Toaleta kompostująca – idealne rozwiązanie dla osób, które szukają praktycznego WC ogrodowego i jednocześnie dbają o ekologię. W tego typu sanitariatach stosuje się systemy oddzielające nieczystości płynnych od stałych, przez co odchody mogą służyć jako naturalny nawóz dla roślin. Toaleta kompostująca na działkę występuje również w modelach elektrycznych lub działających na solary. Latryna drewniana – najczęściej taka drewniana toaleta na działkę ROD jest tworzona samodzielnie. Trzeba jednak zadbać o to, aby nieczystości nie dostawały się do gleby. Istnieją również fachowcy, którzy mogą zaproponować zaprojektowanie i wykonanie drewnianego WC. Toaleta na działce (beczka bez dna) – podobną do drewnianej latryny jest tzw. beczka bez dna, znana również pod pojęciem sławojki. Od standardowej latryny różni ją jednak to, że wbudowuje się w nią zbiornik na nieczystości, w który wsypuje się m.in. proszek torfowy. Chemiczna toaleta turystyczna – takie sanitariaty składają się najczęściej z dwóch części: zbiornika na czystą wodę i pojemnika na nieczystości. Do obu zbiorników wlewa się specjalne środki chemiczne, które nie tylko dezynfekują toaletę i niwelują przykry zapach, ale również ułatwiają rozpuszczanie odchodów. Nieczystości wylewa się później na przykład do toalety na stacji benzynowej. Takie chemiczne toalety stosowane są np. w przyczepach campingowych. Toaleta przenośna na działkę – kabiny WC znane są głównie z wydarzeń organizowanych w plenerze, dlatego świetnie sprawdzają się również na działkach letniskowych. Taka przenośna toaleta mieści znacznie więcej płynów, a jej opróżnianie sprowadza się do zamówienia firmy zajmującej się wywozem szamba.Jak utylizować odchody z wychodka?
Metod na pozbycie się nieczystości płynnych z działki ROD jest kilka – można albo zdecydować się na przenośne toalety chemiczne i samodzielnie (w bezpieczny i legalny sposób) pozbywać się odchodów (wylewając je do toalety w domu lub na stacji benzynowej), albo wynajmować fachowców świadczących usługi wywozu szamba. Najbardziej ekologicznym rozwiązaniem jest zastosowanie WC ogrodowego lub kompostującej toalety, dzięki którym odchody stają się naturalnym nawozem dla gleby.
Jak zrobić toaletę na działce?
Chcąc postawić ogrodowe lub działkowe WC, można wybrać jedną z możliwości: zamontować szambo, oczyszczalnię ścieków, podłączyć się do sieci kanalizacyjnej, a nawet zainstalować w toaletę kompostową lub chemiczną. Wszystko zależy od budżetu, możliwości, lokalizacji, wielkości działki oraz zapotrzebowania. Odradza się samodzielnego wykonywania takich konstrukcji – najlepiej skonsultować sprawę z fachową ekipą budowlaną.
Toaleta na działce – co wybrać?
Drewniana toaleta
Wychodek drewniany będzie dobrym rozwiązaniem dla osób, którym zależy na tanim rozwiązaniu. Nie można przy tym zapominać o bezpieczeństwie działkowiczów oraz sąsiadów. WC drewniane na działkę powinno być bowiem dobrze zabezpieczone, żeby odchody nie przedostały się do gleby.
Chemiczne lub kompostujące WC
Przy większym nakładzie finansowym, ale z gwarancją wygody i bezpieczeństwa, można wybrać toalety chemiczne lub kompostujące. Dba się przy tym o ekologię, ponieważ takie sanitariaty albo przerabiają odchody na nawóz, albo nie przepuszczają ich do gleby.
Kabiny przenośne
Na jednorazowe wydarzenia na działce (np. imprezy czy koncerty), można wynająć standardowe przenośne kabiny WC i powierzyć ich transport, zamontowanie i opróżnianie firmie świadczącej takie usługi.
Przy każdym z tych wyborów warto podjąć współpracę z fachowcami, którzy doradzą najlepsze rozwiązania i zrealizują swoje usługi rzetelnie oraz profesjonalnie.
Artykuł Toaleta na działkę – jakie WC na działkę wybrać? pochodzi z serwisu Blog Fixly.pl - Jak znaleźć sprawdzonego fachowca?.