Będzie wysoki mandat za koszenie trawy? A za donos sąsiada? To nie żart! Najważniejsze zasady koszenia traw

1 lat temu 113

Wiosna jest czasem, kiedy często kosimy trawy. Zwykle podobnie jest też latem. Mając rozległe trawniki, musimy brać jednak pod uwagę, że częste koszenie traw może nie podobać się naszym sąsiadom. Zdarza się, że ci składają wtedy donosy. Przepisy prawa zakładają, że można dostać mandat. Jak jednak jest w praktyce? Jakie zasady obowiązują przy koszeniu trawy?

Spis treści

Mandat za nieskoszoną trawę - co mówią przepisy?

Zacznijmy od uspokojenia: za nieskoszenie trawy nie grożą faktyczne mandaty. Aktualnie w Polsce nie ma aktów prawnych, które jednoznacznie by zakazywały lub nakazywały koszenie trawy. Dziko rosnąca roślinność nie jest odpadem, a przepisy dają władzę wójtom, burmistrzom oraz prezydentom miast, aby mogli nakazać usunięcie odpadów z terenów posesji. Jednocześnie już skoszona trawa może być potencjalnie uznawana za odpad - lepiej więc nie zostawiać jej bez opieki. Zwłaszcza podczas suszy - to jednak wyjaśnimy w późniejszej części artykułu.

Polecamy

Masz w domu te rzeczy z PRL-u? Możesz być bogaty. Tyle są dziś warte!Te zabawki z PRL-u były hitem! Znamy ich aktualne ceny! Wciąż są na nie chętniPoszukiwane rzadkie monety PRL. Jakie są najrzadsze? Ile możemy za nie dostać?Te banknoty PRL-u są warte fortunę! Oto banknoty poszukiwane przez kolekcjonerów!

Dlaczego koszenie trawy jest dobrym pomysłem? Zacznijmy od tego, że jest to niezwykle estetyczne, a wyraźna pielęgnacja trawników świadczy pozytywnie o nas i naszej dbałości o wygląd. Jednak nie tylko to jest istotne. Murawa, którą często kosimy, pozbawiona będzie chwastów, a także chorób. Tym samym trawa będzie mocniejsza, gęstsza i bardziej zwarta. W zależności od tego, jak często kosimy trawę, będzie ona w lepszym lub gorszym stanie. Z zasady nie powinniśmy dopuszczać do sytuacji, w której trawa będzie zbyt długa - wtedy dolne części źdźbeł zaczną schnąć i żółknąć.

Wskazania są różne. Z zasady koszenie trawy można zacząć wtedy, gdy jest ona sucha (mokre źdźbła nie będą równo przycięte) Tu warto wybierać 2-3 cm trawy przy trawnikach sportowych oraz 3-4 cm przy trawnikach rekreacyjnych. Jednocześnie jednak nie powinniśmy w jednym momencie bardziej aniżeli o 1/3 wysokości źdźbeł. Jeśli trawa jest bardzo wysoka, jej ścinanie lepiej rozłożyć na kilka razów co 2-3 dni. W normalnej sytuacji zaleca się, aby kosić trawę raz na 5-7 dni (w sezonie). Jednakże w okresie upałów (lipiec i sierpień) możemy robić większe odstępy.

Przepisy prawa nie regulują tego, kiedy można lub kiedy nie można kosić traw. Z zasady robi się to rano lub po południu bądź wieczorem, aby uniknąć skwaru. W dobrym tonie jest jednak dbanie o dobre relacje z sąsiadami, a dla tych zbyt częste koszenie przez nas trawnika może być uciążliwe. W niektórych przypadkach sąsiedzi mogą nawet składać donosy na sąsiadów, którzy przeszkadzają im ciągłym koszeniem trawy.

Mandaty są niezwykłą rzadkością... Ale nie są wykluczone!

Na podstawie jakich konkretnie przepisów dochodzi do tego typu zgłoszeń? Mowa tu o artykule 51 par. Kodeksu wykroczeń. Mówi on:

"kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny"

. W praktyce jednak rzadko kiedy jest to stosowane w przypadku koszenia trawy. Wykładnia przepisu wskazuje, że czynność ta nie jest wybrykiem. Nie jest jednak wykluczone, że

Co z suszą? Tu kwestia jest o tyle skomplikowana, że choć w zasadzie nic nie zakazuje koszenia trawy nawet podczas największych upałów, zaleca się wstrzymanie od takich działań. Podkreślają to nie tylko ekolodzy, ale i organizacje rządowe. Dlaczego? Podczas intensywnej suszy powietrze jest gorące, a koszenie trawnika wzmacnia pylenie odsłoniętej powierzchni. W efekcie nisko ścięta trawa nie rozkrzewia się, a jedynie zasycha.

Tu warto wspomnieć o tym, że zdarzają się momenty, gdy w dni smogowe wydawany jest zakaz m.in. koszenia trawy. Spotykali się z tym m.in. mieszkańcy Mazowsza. Dlaczego jest to zakazywane? W praktyce ma to pomóc w redukcji zanieczyszczeń powietrza. Dlatego też tego typu zakazy są czasowo wydawane, ale też wyłącznie na terenach, które faktycznie tego potrzebują.

Czytaj więcej
Radio Game On-line