Dodaj ten jeden składnik do doniczki, a zamiokulkas odżyje. Dzięki temu trikowi zamiokulkas wypuści nowe liście

1 lat temu 114

Zadbany zamiokulkas jest wspaniałą ozdobą pokoju. Zdarza się jednak, że zamiokulkas marnieje, liście żółkną lub brązowieją i odpadają, a roślina nie wypuszcza nowych. Zdrowy zamiokulkas ma piękne, błyszczące, mięsiste liście w kolorze głębokiej zieleni. Jeśli twój zamiokulkas wygląda źle, dodaj ten prosty, ale skuteczny nawóz do doniczki. Zobacz przepis na nawóz do zamiokulkasa.

Spis treści

Zamiokulkas nie lubi zbyt dużej ilości wody. Magazynuje wodę w liściach oraz podziemnych kłączach. Lepiej, gdy podlejesz go za rzadko, niż gdy go przelejesz. Lekko przesuszony kwiat można jeszcze uratować, ale jeśli go przelejesz, zacznie gnić, i roślina będzie już nie do odratowania. Zamiokulkasa podlewamy dopiero, gdy ziemia w doniczce (wierzchnia warstwa) przeschnie, mniej więcej raz na 2-3 tygodnie, a zimą rzadziej - raz na miesiąc. Do podlewania najlepiej użyć wody odstałej, o temperaturze pokojowej.

Nie należy moczyć liści zamiokulkasa, gdyż wówczas tworzą się na nich osady wapnia, przez co nie są już błyszczące. Warto jednak co jakiś czas przetrzeć roślinie liście, gdy są zakurzone. Liście przecieramy wilgotną ściereczką. Nie wolno nabłyszczać liści zamiokulkasa preparatami nabłyszczającymi (np. takimi w chusteczkach).
Kwiat, który stoi w bardziej nasłonecznionym miejscu, będzie miał liście jaśniejsze, niż ten, który stoi bardziej w cieniu. Młode liście i pędy są jasnozielone.

Tak, zamiokulkas kwitnie. Jednak jego kwiaty są niepozorne, wyrastają na kłączach, blisko podłoża. W domowej uprawie dzieje się to niezwykle rzadko.

Zamiokulkas jest bardzo popularną rośliną domową. To dlatego, że jest ładny i łatwy w uprawie. Zamiokulkas może dorastać nawet do 1,5 metra wysokości. Zamiokulkasa najlepiej ustawić w lekko zacienionym miejscu, bez przeciągów i nagłych zmian temperatur. Inaczej liście zaczną żółknąć, brązowieć i odpadać. Także nadmierne podlewanie jest przyczyną tego, że zamiokulkas gubi liście.

Zamiokulkas jest wrażliwy na jałowienie gleby, dlatego - by rósł - należy go regularnie nawozić. Nawozu nie stosujemy w okresie jesienno-zimowym. Najlepiej sprawdzą się nawozy płynne.
Co zrobić, gdy zamiokulkas zaczął żółknąć, usychać i nie wypuszcza nowych liści? Mamy prosty przepis na sprawdzony nawóz dla zamiokulkasa. Po nim roślina "odbije" i wypuści nowe liście. Ten nawóz jest tani i skuteczny. W dodatku przygotujesz go samodzielnie w domu, składniki na pewno masz w lodówce lub w szafce.

Ten nawóz zdziała cuda - twój zamiokulkas będzie rósł jak szalony, będzie piękny jak nigdy dotąd, a może nawet zakwitnie!

Czytaj więcej
Radio Game On-line