Świadectwo energetyczne budynku jest dokumentem określającym zapotrzebowanie na energię. 28 kwietnia 2023 r. wchodzą w życie ogromne zmiany, które sprawią, że świadectwo będzie wymagane przy każdej transakcji sprzedaży nieruchomości, a także przy umowie najmu. Będzie ono niezbędne także w przypadku budowy domu. Sprawdź, co się zmieni.
Spis treści
Świadectwo energetyczne (inaczej: paszport energetyczny, certyfikat energetyczny) to dokument wskazujący, jakie jest w danym obiekcie zapotrzebowanie na energię. Chodzi zarówno o energię elektryczną, jak i ogrzewanie, chłodzenie, podgrzewanie wody oraz wszelkie inne potrzeby wymagające dostarczenia energii do budynku. Ważność świadectwa to 10 lat, o ile nie nastąpiło coś, co zmienia charakterystykę energetyczną budynku (np. termomodernizacja). Już wkrótce dokument ten będą musieli wyrobić liczni właściciele mieszkań i domów.
– Celem wprowadzenia obowiązku sporządzania świadectw jest promowanie budownictwa efektywnego energetycznie i zwiększanie świadomości społecznej w zakresie możliwości uzyskania oszczędności energii w budynkach – wyjaśnia Ministerstwo Rozwoju i Technologii na gov.pl.
Koszt wyrobienia świadectwa energetycznego to kilkaset złotych (zwykle nie więcej niż 1000 zł). Koszt ten ponosi właściciel nieruchomości. Świadectwo mogą wystawiać jedynie osoby z odpowiednimi uprawnieniami. Rejestr takich osób prowadzi Ministerstwo Rozwoju i Technologii.
Sięgnij po energię ze słońca
Materiały promocyjne partnera
28 kwietnia 2023 r. nastąpią duże zmiany dotyczące świadectw. W wyniku nowelizacji ustawy posiadanie świadectwa energetycznego będzie obowiązkowe za każdym razem, gdy właściciel mieszkania lub domu: