Porozumienie ws. tranzytu zboża z Ukrainy – od dziś kontrolę przejmuje Litwa

1 lat temu 60

Od dziś tranzyt zboża z Ukrainy będzie kontrolowany przez stronę litewską, poinformował wczoraj minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus po rozmowach online z ministrami ds. rolnictwa Litwy i Ukrainy.

We wtorek (3 października) Polska zawarła porozumienie z Litwą i Ukrainą w tej sprawie.

Szef resortu rolnictwa: To ważne dla całej Europy

– Od jutra kontrole transportów z Ukrainy będą mogły odbywać się w portach litewskich – przekazał wczoraj Robert Telus po rozmowach z ministrem rolnictwa Litwy Kęstutisem Navickasem oraz ministrem polityki rolnej i żywności Ukrainy Mykołą Solskim.

– Strona litewska bierze całkowitą odpowiedzialność za te kontrole –  podkreślił szef polskiego resortu w czasie briefingu. „To są ważne sprawy dla naszych krajów, ale też dla całej Europy”, ocenił. Zapewnił też, że tranzyt – tak jak dotychczas – będzie się odbywał pod ścisłym nadzorem.

Premier Mateusz Morawiecki i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w Brukseli, źródło @MorawieckiM

Telus: UE zaczęła psuć korytarze transportowe, ale Polska będzie je budować

W ocenie polskiego ministra decyzję ws. tranzytu ukraińskiego zboża można było wczoraj podjąć jedynie dzięki  zbudowaniu przez Polskę korytarzy transportowych. „Niestety, decyzją z 15 września br. Komisja Europejska zaczęła psuć korytarze transportowe, a one są bardzo ważne dla całej naszej piątki państw przyfrontowych”, uznał minister Telus.

Zapewnił jednak, że Polska w dalszym ciągu będzie te korytarze budować, bo – jak argumentował – „to jest dobre dla polskich rolników, Ukrainy, Unii Europejskiej, a wręcz dla całego świata, gdyż zboże z Ukrainy powinno trafiać do tych regionów, w których go brakuje”.

Komisja Europejska zdecydowała 15 września o nieprzedłużaniu embarga na ukraińskie zboże i produkty rolne, a minister rozwoju i technologii Waldemar Buda wprowadził następnego dnia zakaz przywozu z Ukrainy produktów rolnych. Jak argumentował „w związku z błędną decyzją KE o nieprzedłużeniu embarga na zboże z UA”.

Władze Ukrainy złożyły w odpowiedzi złożyły skargę do Światowej Organizacji Handlu na Polskę, Węgry i Słowację (bo oba kraje tak jak Polska utrzymały embargo na ukraińskie produkty rolne). Jednak wobec ustępstw ze strony Słowacji, po kilku dniach Ukraina wycofała pozew wobec tego państwa.

Czytaj więcej
Radio Game On-line