Pomarańczowy obłok nadciąga nad Polskę. Możliwe łzawienie oczu i zapalenie spojówek

8 mies. temu 66

Cieszymy się wyjątkowo wysokimi temperaturami, jak na koniec lutego, ponieważ temperatura jest dwucyfrowa, a niebawem może dochodzić do nawet 20 stopni. Jednak są też nieprzyjemne strony tej anomalii.

Wraz z wiosennym ciepłem nad Polskę znad Sahary trafia też bardzo drobny pył. Jest on widoczny na zdjęciach satelitarnych w postaci olbrzymiego pomarańczowego obłoku, który będzie osłabiać błękit nieba.

Zarówno wschody, jak i zachody Słońca zapowiadają się wyjątkowo malowniczo, bo będą pełne intensywnych barw, z dominacją pomarańczu i czerwieni. Zachęcamy do ich fotografowania, bo krajobrazy będą przepiękne.

Yet another very warm day on this February in Serbia, with temperature ≥20°C. In Belgrade by hourly readings up to 21.2°C. 🌡️

There is dust today as well, more dust on the coming days. 🐪🌵 pic.twitter.com/72B3zxFN9X

— Milos Milic (@skomimaster) February 26, 2024

Na tym jednak się nie skończy. We wtorek (27.02) miejscami na północy, a w nocy z wtorku na środę (27/28.02) oraz w środę (28.02) na południu, wschodzie i w centrum kraju może spaść brudny deszcz.

Będzie on pomieszany z saharyjskim piaskiem i pobrudzi wszelkie nieosłonięte przedmioty, w tym elewacje budynków oraz karoserie i szyby samochodowe. Lepiej nie udawać się przed tym deszczem z autem do myjni, bo będzie to strata czasu i pieniędzy.

Opadający pył znacznie pogorszy jakość powietrza, może też powodować problemy z oddychaniem, łzawienie oczu, a nawet zapalenie spojówek. Będzie wnikać do naszych mieszkań, dlatego niekoniecznie warto je wietrzyć, zwłaszcza przy silniejszym wietrze. Jego największe ilości nad Polską są spodziewane w piątek (1.03).

Pył z Sahary może pobrudzić samochody i ubrania. Fot. Pixabay.

Burze piaskowe znad Sahary nawiedzają nasz kraj kilka, a czasem nawet kilkanaście razy w ciągu roku. Naukowcy wykazali, że niosą one również promieniotwórcze pierwiastki, izotopy cezu-137, berylu i ołowiu.

Znajdują się one w saharyjskim piasku od lat 60., ubiegłego wieku, kiedy Francja dokonała nad algierską częścią Sahary co najmniej 17 kontrolowanych wybuchów nuklearnych. Na szczęście radioaktywność pyłu jest mała i nie powoduje bezpośredniego zagrożenia dla naszego zdrowia.

Źródło: TwojaPogoda.pl

Czytaj więcej
Radio Game On-line