Kula ognia nad Mazowszem. Pod Mławą spadł meteoryt. Trwają poszukiwania

3 tygodnie temu 33

Każdy może wziąć udział w poszukiwaniach nawet 80-gramowego meteorytu, który spadł w nocy z 24 na 25 października 2024 roku o godzinie 4:19 w okolicach wsi Grzebsk, położonej zaledwie 17 kilometrów na północny wschód od Mławy, na północnych krańcach województwa mazowieckiego.

Oślepiający błysk, huk i spadek meteorytu

Kilkaset mieszkańców okolicy zostało zbudzonych przez donośny huk. Nikt jednak nie przypuszczał, że był to efekt upadku meteorytu, który zapewne przybył z pasa planetoid między orbitami Marsa i Jowisza, a więc z odległości milionów kilometrów.

Przelot meteorytu i upadek meteorytu został zarejestrowany przez sieć bolidową Skytinel. Jej członkowie, Kővágó Gábor i Mateusz Żmija, obliczyli trajektorię przemieszczania się ciała niebieskiego, a także potencjalne miejsce upadku jego fragmentów.

Największego z nich, o wadze nawet 80 gramów, należy szukać w samym Grzebsku oraz nieco na zachód i wschód od zabudowań, pośród pól uprawnych i niewielkiego lasku. Jeszcze mniejsze kawałki meteorytu mogły spaść dalej na południowy wschód w pasie aż po Krajewo Wielkie.

Jak może wyglądać fragment meteorytu?

Członkowie projektu Skytinel wyjaśniają, że należy wypatrywać skał o jasnym wnętrzu, pokrytych cienką, czarną skorupą obtopieniową. Skała powinna mieć zaoblone krawędzie i możliwe, że na jej powierzchni będą widoczne niewielkie wgłębienia, przypominające odcisk palca w plastelinie.

Obszar poszukiwań masy głównej meteorytu, o wadze ok. 80 gramów / oprac. Kővágó Gábor i Mateusz Żmija.

Osoby, które odnajdą meteoryty powinny się skontaktować z Polskim Towarzystwem Meteorytowym, które skupia badaczy i miłośników kosmicznej materii i chętnie przeprowadzi wstępną ocenę znaleziska na bazie fotografii.

Głównym celem projektu Skytinel jest rejestracja spadków meteorytów na terenie Polski i sąsiednich krajów. Sieć obserwacyjna składa się z ponad 25 stacji wyposażonych w czułe kamery, które rejestrują zjawiska na niebie, zarówno nocą, jak i za dnia. Skytinel działa we współpracy z entuzjastami, ale także instytucjami naukowymi, obserwatoriami, stowarzyszeniami i zaprzyjaźnionymi firmami.

Tajemnicza chmura zasłoniła Słońce na 18 miesięcy i zabiła miliony ludzi

Źródło: TwojaPogoda.pl / Skytinel.

Czytaj więcej
Radio Game On-line