Dobre rozplanowanie oświetlenia na tarasie ma nie tylko praktyczny wymiar, ale wpływa również na estetykę, bezpieczeństwo i atmosferę, która panuje nazad zewnątrz. Jak zaplanować oświetlenie tarasu, żeby w pełni cieszyć się z jego funkcjonalności?
Jak oświetlić taras przy domu? 5 praktycznych porad
Zadbaj o bezpieczeństwo – wybierz lampy i oprawy oświetleniowe z wysokim stopniem ochrony IP, czyli zabezpieczeniem przed działaniem warunków atmosferycznych, takich jak wiatr, deszcz, śnieg, a nawet grad. Im wyższy stopień IP, tym lepsza ochrona (np. IP65 zapewnia pyłoszczelność i odporność na strumień wody z różnego kierunku). Dokładnie rozplanuj punkty oświetleniowe – jeżeli w letnie wieczory chcesz biesiadować z bliskimi osobami na tarasie, nad stołem powinna znaleźć się wisząca lampa. Gdy miejsce przed domem ma służyć nocnym przechadzką, przy chodnikach i ścieżkach warto postawić słupki ogrodowe z oświetleniem. Z kolei jeżeli na pierwszy rzut oka na tarasie mają być widoczne donice z kwiatami, warto zaplanować przy nich punktowe reflektory. Rozplanowanie oświetlenia ogrodowego pomoże w funkcjonalnym i jednocześnie estetycznym urządzeniu tarasu. Moc i kąt padania światła – te wartości różnią się od tego, do czego zaplanowana jest przestrzeń tarasowa. Jeżeli ma to być miejsce do nocnego kina, nie można pozwolić sobie na mocne, rażące prosto w oczy światło. Wtedy lepiej sprawdzą się lampy dające delikatną mleczną poświatę lub okrągłe kule typu cotton balls rozwieszone przy dachu tarasu. Z kolei gdy planuje się urządzać wieczory z grami planszowymi, w których ważne jest właściwe i punktowe oświetlenie, taras powinien być wyposażony w wiszące lampy. Barwa światła – to ona odgrywa główną rolę w budowaniu klimatu na tarasie. Oświetlenie żółte (tzw. ciepłe) roztacza przytulną aurę, jednak optycznie pomniejsza przestrzeń. Białe (tzw. zimne) światło wprowadza z kolei nieco surową atmosferę, przypominającą między innymi oświetlenie biurowe, szkolne lub przemysłowe. Z kolei wizualnie powiększa przestrzeń oraz lepiej doświetla miejsca. Dla miłośników niestandardowych rozwiązań najlepszym może okazać się kolorowa barwa światła, np. czerwona, niebieska, zielona czy fioletowa. Oświetlenie tarasu bez zasilania – wykorzystując warunki atmosferyczne i promienie słoneczne, można zdecydować się na oświetlenie solarne tarasu. Takie oprawy nie wymagają zasilania z sieci elektrycznej czy podłączania kabli ani baterii. W solarnym oświetleniu tarasu wykorzystuje się specjalne panele, które przekształcają promienie słoneczne w energię elektryczną. Ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie!Oświetlenie tarasu – inspiracje i pomysły
Nowoczesne oświetlenie tarasu
Współczesne aranżacje charakteryzują się często minimalizmem. Proste bryły i symetryczne można jednak w efektowny (i efektywny!) sposób zagospodarować. Wbudowane w wąskie belki zadaszenia oświetlenie tarasowe daje delikatną poświatę, a jednocześnie skutecznie rozjaśnia całą przestrzeń. Dopełnieniem zewnętrznych lamp są małe, również symetrycznie rozlokowane, świetliki.
Oświetlenie tarasu drewnianego
Drewno w surowej formie automatycznie zapewnia bliskość natury. Nawet gdy mieszkasz w mieście, możesz mieć imitację przyrody na zewnątrz domu. Jeżeli zastanawiasz się, jak oświetlić zadaszony taras z drewnianych belek, możesz wykorzystać żarówki o charakterystycznej ciepłej barwie. Takie oświetlenie tarasowe sprawdza się o każdej porze roku – zarówno podczas ciepłych letnich wieczorów, jak i w trakcie mroźnej zimy czy deszczowej jesieni. Połączenie żółtej barwy światła z drewnianym tarasem tworzy wyjątkową i przytulną atmosferę.
Małe lampki jako oświetlenie tarasu na zewnątrz domu
Dotychczas połączone ze sobą lampki cieszyły się główną rolą jako ozdoba świątecznych choinek. Teraz są wykorzystywane w wielu innych miejscach: na ścianach, podłogach, w słoikach, na sufitach i właśnie na tarasie. Dzięki tej inspiracji można potraktować je jako samodzielne oświetlenie zewnętrzne tarasu, na przykład zawieszone na wiacie chroniącej przed wiatrem lub płocie.
Oświetlenie tarasu z kostki lub kamienia
Kostka brukowa lub kamienne płyty sprawiają, że taras jest solidny i wytrzymały, ale jednocześnie dość surowy w odbiorze. Oświetlenie takiej przestrzeni może zmienić taką aranżację. Dobrym rozwiązaniem będą stojące niskie lampki ogrodowe rozświetlające chodniki, ścieżki i krawędzie tarasu. Takie podłogowe oświetlenie elegancko podkreśla bruk, beton lub kamień.
Z drugiej strony, przy kamiennych, brukowych lub betonowych tarasach można pozwolić sobie na zastosowanie… ognia! Te materiały nie niosą ze sobą takiego ryzyka, jak np. naturalne drewno czy trawa. Dlatego właśnie oświetlenie tarasu z kostki czy kamiennych płyt może być zaprojektowane z użyciem świec bądź palenisk.
Czy warto planować oświetlenie zadaszonego lub otwartego tarasu?
Odpowiednie zaplanowanie aranżacji ogrodu i wnętrz zawsze jest dobrym pomysłem. Konsultacja z fachowcami pomoże wybrać najlepsze rozwiązania oraz wykluczyć te, które byłyby niepraktyczne lub nie odpowiadały wymaganiom inwestorów.
Dla jednych lepszym rozwiązaniem będzie oświetlenie tarasu w podbitce dachu, dla innych zamontowanie lamp w podłodze. Bez względu na to, czy to otwarty, czy zadaszony taras, oświetlenie:
Sam projekt oraz wykonanie warto oddać w ręce fachowców. W przypadku otwartego tarasu specjaliści mogą zaproponować stworzenie stelażu lub specjalnej konstrukcji, montaż oświetlenia podłogowego, zainstalowanie lampek ogrodowych lub solarnych. Z kolei, gdy masz do czynienia z zadaszonym tarasem, ekipa montażowa może w bezpieczny i solidny sposób zawiesić na suficie specjalne lampy lub wykonać świetliki w podbitce.
Wtedy masz gwarancję, że oświetlenie tarasu będzie zrobione profesjonalnie!
Artykuł Oświetlenie tarasu – jak zadbać o klimat i funkcjonalność? pochodzi z serwisu Blog Fixly.pl - Jak znaleźć sprawdzonego fachowca?.