W Berlinie ciemna noc na chwilę zmieniła się w jasny dzień. Niebo przecięła oślepiająca kula ognia. Meteoryt, który spadł na przedmieściu niemieckiej stolicy, zaskoczył naukowców. To może być fragment nieznanej planety.
Szacuje się, że każdej doby z kosmosu w ziemską atmosferę wchodzi nawet kilkaset ton kosmicznego gruzu. W większości ma on rozmiary pyłu, tylko nieliczne okazy są wielkości kamieni. Te największe są widoczne w postaci przelotów bardzo jasnych bolidów.
Niektóre z nich spadają na ziemię w postaci meteorytów. Jeden z nich znaleziony został na północno-zachodnim przedmieściu Berlina, niedługo po tym, gdy nocne niebo nad niemiecką stolicą rozbłysło od przelatującej kuli ognia.
Thanks to my wonderful colleague @allplanets I knew where and when to look for a #meteor coming down over #Berlin tonight. Here's the video! pic.twitter.com/kBhGz6Ahir
— Michael Aye (@michaelaye@mastodon.online) 🇩🇪🇺🇦 (@michaelaye) January 21, 2024Naukowcy wykryli kosmicznego przybysza zaledwie na 95 minut przed tym, gdy spadł na ziemię. Nadano mu kryptonim 2024 BX1 i po określeniu dokładnej trajektorii natychmiast przystąpiono do poszukiwań jego niespalonych w atmosferze fragmentów.
Znaleziono je na polu uprawnym w miejscowości Ribbeck. Pozostałości po obiekcie miały rozmiary orzecha włoskiego. Szybko okazało się, że meteoryty wyróżniają się jasną barwą i składają się głównie z krzemianów magnezu, takich jak enstatyt i forsteryt
Fragment meteorytu, który spadł pod Berlinem. Fot. Twitter.
To właśnie czyni je unikalnymi spośród innych rodzajów meteorytów. Aubryty zawierają minimalne ilości żelaza i posiadają topliwą skorupę przez co są trudne do wykrycia. Na świecie jest zaledwie 87 takich okazów z 17 różnych miejsc, co podkreśla rzadkość aubrytów.
Co ciekawe, aubryty mogą pochodzić z planetoid typu E z wewnętrznego pasa planetoid Układu Słonecznego lub nawet być fragmentami innych planet, takich jak Merkury. Ich dalsze badania dostarczą cennych informacji o zagadkowym pochodzeniu tych dalekich przybyszy.
Źródło: TwojaPogoda.pl / AMS.