Nie tylko, zresztą zgodnie z zapowiedzią, nowym ministrem rolnictwa został wczoraj Robert Telus, ale również – i to raczej niespodziewanie – nowym ministrem cyfryzacji został Janusz Cieszyński.
Dotychczasowy szef sejmowej komisji rolnictwa Robert Telus zastąpił na tym stanowisku Henryka Kowalczyka, który został szefem Komitetu Ekonomicznego zachowując stanowisko wicepremiera, a dotychczasowy sekretarz stanu w KPRM i pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński – samego premiera.
Jesienią 2020 r. urząd ten został bowiem włączony w struktury KPRM, a funkcję ministra cyfryzacji objął wtedy Mateusz Morawiecki (wczoraj został od niej uwolniony).
Tym samym po czwartkowych (6 kwietnia) zmianach gabinet Mateusza Morawieckiego pobił kolejny rekord i stał się najliczniejszą Radą Ministrów po zmianach 1989 r.
Nominacje i odwołania w Pałacu Prezydenckim
Podczas wczorajszej uroczystości prezydent Andrzej Duda zwrócił uwagę, że „decyzje formalne zostały dokonane w sposób przemyślany, ale zdecydowany i szybki, tak aby nasi rodacy, w tych trudnych czasach w jakich dzisiaj jesteśmy (…), byli spokojni, że te sprawy są prowadzone, że resorty są obsadzone, że osoby, które mają rozpocząć swoją pracę w rządzie, mają ku temu pełną legitymację formalną”. Dodał, że w jego ocenie “szybka realizacja zmian na najważniejszych stanowiskach jest przejawem dbałości o ciągłość władzy państwowej”.
Polskie rolnictwo chwilowo bez ministra
Wicepremier Henryk Kowalczyk zrezygnował wczoraj ze stanowiska ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Oczekuje się, że dziś nastąpi jego oficjalna dymisja, a nowym szefem tego resortu ma zostać Robert Telus.
Duda: Rolnictwo jednym z fundamentów polskiej gospodarki
Zwracając się do nowego ministra rolnictwa Duda podkreślał, że „ministerstwo rolnictwa to miejsce, w którym niejednokrotnie decyduje się o przyszłości kraju”, a rolnictwo, które się rozwija i unowocześnia, staje się jednym z fundamentów gospodarki Polski. “Dzięki polskiej żywności jesteśmy coraz bardziej rozpoznawalni w świecie jako solidna, dobra marka”, podkreślił.
Prezydent przyznał, że w związku z wojną w Ukrainie pojawiło się wiele problemów i niepokojów. Podkreślił także, że należy podjąć działania po obu stronach polsko–ukraińskiej granicy i zacieśnić kontrolę nad przepływami zboża z Ukrainy. “Aby nie dochodziło do spekulacji cenowych, a nawet działań wiążących się ze złamaniem prawa”, wyjaśnił Andrzej Duda.
Przypomniał, że dzień wcześniej w rozmowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim sygnalizował, ten problem. “Na przyszłość musimy podjąć działania, które będą zabezpieczały interesy polskich rolników jeszcze bardziej niż do tej pory”, podkreślił polski prezydent.
Prezydent do min. Cieszyńskiego: Prosimy o kontynuację tego ważnego dzieła
Natomiast wręczając nominację ministrowi cyfryzacji przypomniał, że Janusz Cieszyński sprawami związanymi z cyfryzacją zajmował się od dłuższego czasu. Jednak wcześniej – na początku pandemii koronawirusa – był on również wiceministrem zdrowia odpowiedzialnym za nieudany zakup respiratorów, których większość nigdy nie dotarła do polskich szpitali oraz maseczek ochronnych, które nie chroniły przed wirusami.
“Polska jest jednym z krajów, gdzie cyfryzacja jest najbardziej rozwinięta w skali, śmiało można powiedzieć, europejskiej”, powiedział prezydent. “Prosimy o kontynuację tego ważnego dzieła”, dodał.
Rekordowy rząd
Obecna Rada Ministrów będzie składać się z 27 osób: premiera, trzech wicepremierów i jednocześnie ministrów, wicepremiera i 22 ministrów, podkreśla Konkret24. To najliczniejszy gabinet w historii III RP – liczy o trzy osoby więcej niż rząd Morawieckiego po rekonstrukcji z czerwca 2022 roku, o dwie więcej niż najliczniejszy do tej pory rząd III RP – czyli gabinet Hanny Suchockiej z 1992 roku – i o trzy osoby więcej niż rząd Tadeusza Mazowieckiego z 1989 roku.
Konkret24 przypomina, że w marcu 2020 r. 24-osobowa Rada Ministrów tego samego szefa rządu była najliczniejszym gabinetem wśród 27 państw członkowskich UE. Zauważa ponadto, że oprócz premiera w Radzie Ministrów będzie teraz 17 szefów resortów (trzech z nich jest równocześnie wicepremierami: szef MON Mariusz Błaszczak, minister aktywów państwowych Jacek Sasin, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński).
W skład Rady Ministrów wchodzi też dziewięciu ministrów-członków Rady Ministrów, którzy nie kierują ministerstwami, ale zajmują się określonymi sprawami (Marek Kuchciński jest np. szefem KPRM, a Agnieszka Ścigaj zajmuje się sprawami integracji społecznej).